Kategoriler
Haberler

Toplu sözleşme görüşmeleri Maliye Bakanlığı ile değil, hükümet ile yapılır

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık ortamındaki şiddetin diğer çalışma alanlarına göre 16 kat fazla olduğunu ifade etti. Memiş, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in toplu sözleşmeye yönelik açıklamalarını hatırlatarak “Toplu sözleşmeler Maliye Bakanlığı ile değil hükümetle yapılır.” dedi.
    Maliye Bakanlığı önünde bir araya gelen Sağlık-Sen üyeleri, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını protesto etti ve taleplerini dile getirdi. Üniversite hastaneleri, Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışanlarını temsilen 3 kişi sedyeye yatırılarak serum bağlandı.
    Sendika adına açıklama yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Gaziantep’te bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Ersin Arslan’a Allah’tan rahmet dileyerek, olayı kınadı. Hükümet ile kamu çalışanları arasında yakın zamanda başlatılması planlanan toplu sözleşme görüşmelerine yönelik Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bazı açıklamalar yaptığını hatırlatan Memiş, “Toplu sözleşme görüşmeleri Maliye Bakanlığı ile değil, hükümet ile yapılır. Hükümeti temsilen de karşımızda görüşmeleri yapmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın hazır bulunacağı malumdur. Maliye Bakanlığı’nın durumdan vazife çıkarmasını değil, vazife yapmasını istiyoruz.” dedi.
    “Maliye Bakanlığı bu ülkenin çalışanını ve emeklisini görmezden gelmemelidir.” diyen Memiş, Sağlık-Sen olarak toplu sözleşme taleplerini de sıraladı. Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerindeki döner sermaye gelirleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışanlarının ek ödeme ve ders ücretlerinin emekliliğe yansıtılmasını isteyen Genel Başkan Memiş, sağlık çalışanlarının her ayın 15’inde ek ödeme kadar olan tutarı maaşlarıyla alması gerektiğini dile getirdi.
    Memiş, döner sermaye gelirlerinden asgari yüzde 50’sinin personele dağıtılması önerisinde bulundu. Hizmet sözleşmelerinin damga vergisinden muaf tutulması gerektiğini belirten Memiş, aile hekimliğinde çalışan personelin ücretlerinin tamamının emekliliklerine yansıtılmasını istedi.
    Genel Başkan Metin Memiş, diğer beklentilerini ise şöyle ifade etti: “Kesintisiz hizmet veren sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın çocukları için 24 saat açık kreşlerin faaliyete geçirilmesi gerekiyor. Bayan memurlarımızın 0-6 yaş arasındaki çocukları için çalıştıkları kurumlarda kreş olması lazım.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.