Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

TTB kimin meslek örgütü?

 

Bize ulaştırılan bir yazı tarafsızlık ilkemiz gereği yayınlıyoruz. Bu eleştiriye TTB’nin yanıtını bekliyoruz, onu da yayınlayacağız.

Değerli bir meslektaşımızı hain bir saldırıda kaybettik ve daha onun kanı kurumadan meslek örgütümüzü ve sahipsizliğimizi sorgulamamız gereken bir başka acı olaya tanık olduk.

Bildiğiniz gibi Van’da Dr. Oğuz Eroğlu’na saldıran, döven ve 1 hafta işini yapamaz hale getiren milletvekilini konuşuyor Türkiye.

Evet ‘hekime şiddet haftası’ etkinliklerine kendi çapında katılmış daha once de çeşitli kamu görevlilerini ‘sen benim kim olduğumu biliyor musun’ görgüsüzliği kapsamında tehdit etmiş bir milletvekili Özdal Üçer.

Bu olaydan sonra iyi kötü bu çirkin hadise kınandı. Milletvekili henüz özür dilemedi, BDP bile bir açıklama yapıp olayı kınamış, ancak hali hazırda internet sitelerinde bir açıklama oladığını da belirtmekte fayda var.

Gelelim esas konumuza, bu çirkin olaydan sonra TTB garip bir tavra büründü, daha doğrusu tam olarak 3 cümlelik bir açıklama yaparak sessizliğe geçti.

Açıklama da ortadaki tuhaf tavırla parallel bir garabet.

Bu utanç vesikası olan TTB basın açıklamasında, meslek örgütümüz hiç bir hayati tehlikeleri bulunmadığı ortaya çıkmış olan milletvekilinin yakınlarına ve milletvekiline geçmiş olsun diliyerek başlıyor. Öncelikli görevi buymuş gibi.

Ondan sonra ise 3.cümlede doktor arkadaşımıza yapılan saldıryı kınadığını belirtiyor.

119.000 doktorun temsilci örgütünün, saldırıya uğrayıp dayak yiyen bir meslektaşına yapılanı kınadığı açıklaması bu kadar.

Hayır arkadaşlar, bu iş böyle bitmez, bizler vicdanlı ve onurlu insanlarsak bitmemeli.

Suç belli, mağdur belli, suçlu belli, zalim belli. Ama adında tabipler birliği ifadesi bulunan, bizi temsil ettiğini iddia eden örgüt olayı halının altına süpürme telaşında.

Bir doktor olarak TTB’ye sorularım var:

Nerede bu basın açıklamasında saldırganın özür dilemesi talebi.

Nerede bu basın açıklamasında milletin verdiği vekaleti doktor döverken kullanan adama adam gibi bir istifa çağrısı.

Nerede doktor milletvekillerine mecliste bir soru önergesi verilmesi çağrısı.

Nerede yürüyüş, nerede gerçek bir protesto.

BDP’nin içinde yer aldığı her organizasyona koşa koşa gitmiş olduğunuz için mi fazla üstüne gitmek istemiyorsunuz. Görmezden gelelim istiyorsunuz. Unutalım istiyorsunuz.

Van’da görev yapan bir meslektaşınızın hakkını savunmak , siyasi hesaplarınıza hizmet etmediği için mi tepkisizsiniz.

Yaptığı vahşilik yetmezmiş gibi, yalanlamadığı ‘bir daha olsa bir daha döverim’ açıklamasına rağmen, saldırgan BDP’li olduğunda hekimlerin mahcup açıklamalarla olayı unutması mı gerekiyor,

hekimlerin BDP’ye bir borcu mu vardır, yoksa bu onursuz tavrınız sizin şahsi borcunuzun, minnetinizin, hesaplarınızın yansıması mıdır?

Evet arkadaşlar takke düşmüş kel görünmüştür. Bu olayda bugüne kadar takındığı tavırla TTB gözümüzün içine baka baka bize şunu demektedir:

Evet, haklarınızı, maduriyetlerinizi dile getiririm, bir şartla: BDP ile parallel siyasi duruşuma halel getirmeyecekse eğer …

Bu rezil tavrı hiçbir şey olmamış gibi karşılamak ya da hesap sormak ise bizim tercihimizdir.

Hiç bir siyasi parti görevlisi, hiç bir milletvekili, hiç bir siyasi tavır bir hekimin canından, kanından, haklarından daha değerli olmamalıdır, hekim örgütlerinin gözünde.

Lütfen susmayalım, bizim ne milletvekillerine , ne de üzerine beyaz önlüğümü giyip siyasi hesap peşinde koşanlara evel allah borcumuz yok hekimler olarak.

Gençliğimiz, ömrümüz, tüm milletvekillerinden daha fazla topluma ve ülkemize hizmet ederek geçiyor.

Lütfen TTB merkezine ve her ildeki tabip odalarına gerçek bir tepki göstermesi için baskımızı kuralım.

Kimse gözümüzün içine baka baka eyyam yapmasın, izin vermeyelim.

 

Yrd.Doç.Dr. Yavuz Şimsek 

 

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKULTESİ

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum A.B.D


“TTB kimin meslek örgütü?” için 6 yanıt

Arkadaşlar kesinlikle bu yazı ard niyetli ve türk tabipler birliğini kötülemek için yazılmıştır.Türk tabipler birliğine gidip bir çayını içen ordaki tüm arkadaşların ne kadar fedakarca çalıştığını görecektir.Yok BDP ye yakınmış kesinlikle karalama kampanyaları tek elimizde kalan şey TTB zaten Hükümet bunu da kaldırmak için elinden geleni yapıyor.Lütfen odamıza sahip çıkalım.Biz oda seçimlerinde kimin nerde olduğunu çokiyi gördük oyuna gelmeyin.Bugün biraz da olsa sesimiz duyuluyorsa TTB nın sayesındedir hepsine tek tekteşekkür ediyorum

TTB zaten BİZİZ. Gider üye olursunuz seçimlerde oy kullanırsınız toplantılarında düşüncenizi söylersiniz. Gerekirse desteklersiniz gerekirse de desteklemez eleştiride bulunursunuz. Bir siyasi parti değil ki TTB “başımızda çok kötü yöneticiler var kötü yönetiliyor bu ülke” diyebilelim. İnternet sitelerindeki yorumları okuyorsunuz neredeyse tüm yorumlar “ölmemeliydi AMA” diye başlıyor. Biz hekimler ne düşüncede olursak olalım birlik olmalıyız ve birliğimize TTB’ye sahip çıkmalıyız. Soru sorma değil içinde olma zamanıdır. TTB zaten BİZİZ. !

Kesinlikle çok güzel bir yazı olmuş.Ellerine sağlık Yavuz hocam. Ersin kardeşimizin vefatından sonra İçimin yangınını bir nebze olsun temsil eder niyetiyle sağlık bakanlığına olan yürüyüşte çok ciddi hayal kırıklığına uğradım, çünkü orda Dr’lar olarak örgütlerimizin bizi temsil kabiliyetinin ne kadar aciz olduğunu gördüm. Bunda senelerce pek çok olayda kulağının üstüne yatan bizde de hata olduğu yadsınamaz malesef. Ben de benim gibi düşünen arkadaşlarım gibi artık siyasetten bağımsız, gerçekten hekimlerin hakkını savunan ve sadece meydanlarda bağırmak yerine Yaptırım gücü olan bir meslek örgütü talep ediyorum..

TTB de zaten hükümete karşı çoooook çoooook kükreyen bir kurum değil şu anda… Geçen mevcut TTB başkanının nasıl konuştuğunu gördüm neredeyse Ersin Arslan’ın ölümü için Recep Akdağ’dan özür dileyecek bu kadar da siyasetçilerin karşısında iki büklüm nazik olunmaz hak istenmez masaya vurularak alınır Yavuz hocam bence yanlışın var geçen hafta meydanlarda kükreyen TTB değildi, biz hekimler buramıza kadar geldiği için meydanlara indik bu arada Ahmet hocaya da teşekkürler etmek gerek koca araştırma hastanesi greve giderken bizzat kendisi önayak oldu bakın Erzurum’da kimse greve gidememiş neden oradaki dekanın başhekimlerin ciğerlerini bilirim Recep beyi kıramaz onlar

sanırım bizim bizden başka düşmanımız yok. Karanlığa karşı duracağımıza,kendimize yabancılaşarak, uzaklaşarak, bölünerek tükeniyoruz. TTB nin yazısı gayet insani ve ilgili kaba milletvekilline gereken yanıt da verilmiştir. TTB e saldırarak aslında bütün hekim camiasına saldırıyoruz. Yok BDP ye yakınmış, yok hükümete yakınmış. Karalama kampanyaları ile elimizde kalan tek şey TTB i de iyice itibarsızlaştırıyoruz. Hükümet ise TTB yi kaldırmak için elinden geleni yapıyor.Lütfen odamıza sahip çıkalım.TTB bütün hekimlerin sesidir ve bizim bütün hekimlerin seslerine ihtiyacımız var. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.