Kategoriler
Haberler

Türk Trans Projesi hayata geçirilecek

Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun

Nihal Işık- EÜ Rektör adayı Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, hayata geçirmeyi planladığı Türk Trans Projesi ile sisteme üye olan devletlerden alınan organ, üye ülkelerdeki en uygun hastaya takılacak. Türkiye’de yaşanan organ bağışı sıkıntısı da aşılmış olunacak” dedi

Haziran ayında yapılacak rektörlük seçimleri öncesi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve böbrek nakli sorumlusu Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, adaylığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Hoşcoşkun seçim öncesinde hedeflerini ve projelerini açıkladı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın da aday olduğu seçimlerde şu an başka bir aday çıkmadı.

İşbirliği yapacağız

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi böbrek nakli sorumlusu Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerinin içerisinde yer alacağı Türk Trans Projesi hayata geçireceğini söyledi. Prof. Dr. Hoşcoşkun, “Organ naklinde Türkçe konuşan veya Türkiye ile bağlantısı olan ülkeler ile işbirliği yapılacak. Avrupa’da bu organizasyonun benzeri birlikler var. Aynı şekilde Türkiye’nin başını çektiği Türk Trans Birliği’nin kurulması gerekiyor. Bu kapsamda Türk Trans’a üye olan ülkeler organ bağışının geliştirilmesi için işbirliği yapacak. Bir Balkan ülkesinde gerçekleşen organ bağışında elde edilen organ, İran, Azerbeycan veya Türkiye’deki bir hastaya nakledilebilecek. Böylece Türkiye’nin organ bağışında yaşadığı sıkıntı da aşılacak” dedi. Prof. Dr. Hoşcoşkun sözlerine şöyle devam etti: “Türk Trans sistemi ile hem ülkemizin hem de birliğe üye olan ülkelerin yoğun bakım ve tedavi hizmetleri de yaygınlaşacak. Türk Cumhuriyetleri, komşumuz Bulgaristan, Moldova, Ukrayna, Balkan coğrafyası, Ortadoğu’daki ülkeler, Orta Asya’daki ülkeler de bu sisteme dahil olacak. Bu ülkelerde çıkan kadavra organın sisteme üye ülkelerdeki en uygun hastaya takılması sağlanacak.”

Araştırma yapana değer verilmeli

Ege Üniversitesi’nin bir dünya üniversitesi olacağını belirten Prof. Dr. Hoşcoşkun, herkese eşit yaklaşılan bir sistemle çalışacaklarını söyledi. Prof. Dr. Hoşcoşkun, “Eğer Üniversitesi’ni ‘yüksek lise’ olarak görürseniz, üniversite bilimsel açıdan yeterli bir düzeye gelemez. Üniversiteyi ‘akademi’ olarak görürseniz, dünya üniversitesi oluruz. Olmazsak yok oluruz. Çalışmalıyız. Bunu yaparken, bilgi üretene, bilim insana üretene, araştırma yapana değer verilmesi lazım. Bunları yapmazsanız başaramazsınız” ifadelerini kullandı.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.