Kategoriler
Haberler Şiddet

Türkiye Sağlıkta Şiddeti Protesto Etti

ERZİNCAN

Erzincan’da sağlık çalışanları, doktorlara yönelik olarak gerçekleştirilen şiddet olaylarını sedyeli protesto etti.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları ve sağlık çalışanları, Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın hayatının kaybetmesine neden olan saldırıyı protesto ederek, şiddetin önlenmesini istedi.

Şiddet gören bir doktorun temsili olarak sedyeye yattığı eylemde basın açıklaması yapıldı. Sedyede yatan doktor slogan atarak kendilerine yönelik yapılan şiddeti protesto etti.

Sağlık-Sen Erzincan Şube Başkanı Halil İbrahim İçoğlu, toplumsal şiddetin akıl almaz boyutlara ulaştığına dikkat çekti. 17 yaşındaki bir çocuğun bir hekimi bunun da ötesinde bir insanı öldürecek boyutlara gelmesi ya da getirilmesine neden olan psiko-sosyal faktörleri önlemek ve caydırıcı tedbirleri alma gerekliliğinin kaçınılmaz olduğunu belirten İçoğlu, “Geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı ile başlattığımız sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların içi maalesef doldurulamamıştır. Bugüne kadar özelde sağlıkta şiddet genelde ise toplumsal şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların ötelenmesi ile yarın başka illerde başka bir doktor, hemşire, sağlık çalışanının mağdur olmasına neden olacaktır. Zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin daha iyi sağlık hizmeti vermek adına zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin hizmet veren, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet asla kabul edilemez.” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından Gaziantep’te yaşanan olayı protesto eden doktor ve sağlık çalışanları, sloganlar atarak olaysız bir şekilde görevlerinin başına döndü.

NEVŞEHİR

Dr. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi’nde görev yapan doktor ve sağlık çalışanları, Gaziantep’te görev yaptığı sırada hasta yakını bir genç tarafından öldürülen Opr. Dr. Ersin Arslan’a yapılan saldırıyı kınadı.

Devlet Hastanesi’nin Başhekimlik bölümü önünde toplanan çok sayıda doktor ve sağlık çalışanının protesto gösterisinde konuşan İl Sağlık Müdürü Rahim Ünlübay, gece gündüz zor şartlar altında, insanı yaşatmak, sıkıntılarını gidermek için fedakarca çalışan doktorlara saldırılara üzüldüklerini söyledi.

Ünlübay, “Bütün vatandaşlarımızdan sağlık çalışanları için sağduyu, anlayış ve hoşgörü bekliyoruz. Sağlıkçılar, insanlara hizmet için vardır. Bunun gereklerini de yapmaktadırlar. Bu olayı kınıyor, yenilerinin olmamasını diliyoruz. Merhum doktorum ailesine ve tüm sağlık çalışanlarına başsağlığı diliyor, yakınlarına sabırlar diliyorum.” dedi.

Dr. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Yıldırım Tunçer ise Gaziantep’ten gelen haberin üzüntüsünü yaşadığını ifade etti.

YOZGAT

Gaziantep’te görevi başında öldürülen 28 yaşındaki Doktor Ersin Arslan’ın Yozgat’taki meslektaşları tepkilerini dile getirdi.

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde çalıştığı sırada bir hasta yakını tarafından, görevi başında bıçaklanarak öldürülen doktor Ersin Arslan için yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da İl Sağlık Müdürlüğü, Yozgat Tabip Odası ve Türk Sağlık- Sen Yozgat Şubesi tarafından Yozgat Devlet Hastanesi önünde ayrı ayrı basın açıklaması yapıldı.

Yozgat Devlet Hastanesi önünde düzenlenen basın açıklamasına Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uyanık, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Akif Karaarslan, Hastane Başhekimi Dr. Cahit Kayhan, hastanede görev yapan doktor, hemşire ve diğer sağlık personeli katıldı.

Basın açıklamasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uyanık, Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından yapılan bıçaklı saldırısı sonucu bir meslektaşlarını kaybettiklerini belirterek, “Mesleğini icra ederken, hunharca, haince ve cahilce yapılan saldırı sonucu meslektaşımız Dr. Ersin Arlan hayatını kaybetmiştir. Bizler de Yozgat’taki sağlık çalışanları olarak bir basın açıklaması yapmayı gerek gördük. Sağlık çalışanları olarak 24 saat esasına dayalı fedakarca ve cefa içerisinde hizmet sunmaktayız. Bu ve benzeri saldırıları düzenleyenleri kınıyoruz.” dedi.

Yozgat Tabip Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri de düzenledikleri basın açıklamasında saldırıyı kınadı. Yozgat Tabipler Odası Başkanı Dr. Saim Günışık, Dr. Ersin Arslan’ın ölümünün tüm sağlık çalışanlarında büyük bir infial oluşmuştur. Bizler Yozgat’taki sağlık çalışanları olarak tepkiliyiz ve sesiz değiliz.” diye konuştu.

Başkan Günışık’ın konuşmasının ardından Hakan Öztürk isimli sağlık çalışanı ‘sağlıkçılar ölmesin çocuklarımız yetim kalmasın’ diye bağırarak meslektaşlarının ölümünü protesto etti.

Daha sonra Türk Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanlığı üyeleri de basın açıklaması düzenleyerek meslektaşlarının ölümüne tepki gösterdi. Konuşmaların ardından görevi başında öldürülen Dr. Ersin Arslan için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

MANİSA

Manisa’nın Saruhanlı ilçesindeki Saruhanlı Devlet Hastanesi çalışanları, 17 Nisan 2012’de görevi başındayken bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Opr. Dr. Ersin Aslan için basın açıklaması ve iş bırakma eylemi yaptı. Hastane çalışanları, acil servis dışında hasta kabul etmedi.

Basın açıklamasına, hastanede görev yapan doktorlar ve diğer personel katıldı. Sağlık Sen Saruhanlı İlçe Temsilcisi İsmail Alpar, “Gaziantep Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde görev yapan kalp ve göğüs cerrahı Opr. Dr Ersin Aslan’a yapılan saldırıyı kınıyor, sağlık camiası adına Allah’tan rahmet, yakınları ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz. Bugüne kadar toplumsal şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların ötelenmesi, yarın başka illerde başka bir doktor, hemşire, sağlık çalışanının da mağdur olmasına neden olacaktır. Sağlık Bakanlığı, bu konuya proje ve kampanyanın sosyal ortakları ile birlikte daha fazla eğilmelidir. Önlem ve uygulamalar, acil olarak hayata geçirilmelidir.” dedi.

KÜTAHYA

Gaziantep’te 17 yaşındaki M.G.’nin, 85 yaşındaki kanser hastası dedesinin ölümünden mesul tuttuğu Op. Dr. Ersin Arslan’ı (30) bıçaklayarak öldürmesinin ardından meslektaşları yaptıkları açıklamada Arslan’ın tahammüden öldürüldüğünü ifade etti.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktoru Adem Bayrakçı, “Yıllardır sağlık ortamının şiddet ortamına dönüştüğünü, sürekli olarak sözel ve fiziksel olarak saldırıya uğradığımızı, hekimlere, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artık dayanılmaz boyutlara geldiğini, can güvenliğimizin olmadığını söyledik söylüyoruz” dedi.

Hasta ve hasta yakınları tarafından maruz kaldığı şiddete dikkat çeken Adem Bayrakçı, “17 Nisan günü bıçaklanarak öldürülen meslektaşımız Dr. Ersin Arslan bu vahşetin son kurbanıdır. Hiç kimse bu cinayeti cehaletle tepkiyle münferitlikle açıklamaya kalkmasın. Tüm sağlık çalışanları gibi bizler de üstlendiğimiz sorumluluğun bilinciyle cesaretle, vakalara kararlılıkla maruz kaldığımız her türden baskı ve şiddete rağmen imkanlar ölçüsünde olabilecek en verimli şekilde sağlık hizmetlerine olan katkımızı sürdürmekteyiz.” şeklinde konuştu.

Adem Bayrakçı, tutumlarının ciddiyetsiz politikalara uyum sağlayacakları, sessiz kalacakları anlamına gelmediğini ifade etti.

ALANYA

Gaziantep’te bir doktorun hasta yakını tarafından öldürülmesi sebebiyle Alanya’da da doktorlar iş bırakma eylemine gitti.

Antalya Tabip Odası Alanya Temsilcisi Ortopedi Uzmanı Dr. İbrahim Halil Yalçın ve devlet hastanesi doktorları, yarım gün iş bırakma eylemi yaptı. Hastane bahçesinde toplanan doktorların tamamı üzgün görünürken bir doktor gözyaşlarına hakim olamadı. Hastane önünde toplanan doktorlar, ‘Hasta şiddetine hayır’, ‘Üzgünüz, kırgınız, kızgınız, eylemdeyiz’, ‘Bize vurduğunuzda eliniz acırsa 184-SABİM’i arayın’ ve ‘Hep hasta hakları, nerede hekim hakları’ yazan dövizler açtı.

Gaziantep’te meslektaşları Dr. Ersin Arslan’ın bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitirdiğini hatırlatan Dr. Yalçın, cinayeti işleyenin görünüşte bir genç olduğunu, ancak cinayetin birçok faili olduğunu iddia etti. M.G.’nin işlediği cinayeti protesto eden Yalçın, eyleme hastanede isim vermeden sadece bir doktorun katılmadığını söyledi. Eyleme destek veren doktor arkadaşlarına teşekkür eden Yalçın, “Halkın sağlık hizmetlerinde artan hoşnutsuzluklarını, SABİM, 24 saat şikayet hattı kurarak hekimler ve sağlık çalışanlarına yönelten, hasta hekim arası güven ve saygınlığı ortadan kaldıran, sevabı hükümete, günahı bizlere yükleyen Sağlık Bakanı, bu cinayetin 1. derece azmettiricisidir.” dedi. Üzgün, kırgın ve kızgın olduklarını kaydeden Yalçın, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı istifaya davet etti.

KAHRAMANMARAŞ

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde görev yapan doktor Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesi, Pazarcık Devlet Hastanesi çalışanları tarafından protesto edildi. Pazarcık Sağlık-Sen tarafından Sağlık çalışanları adına yapılan basın açıklamasında sağlık çalışanlarının yüzde 75’inin doğrudan şiddete maruz kaldığını, yüzde 100’ünün ise şiddete tanık olduğu belirtildi. Sağlık-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Mercimek, “Hasta hakkının doktor dövme ve öldürme hakkı olarak algılandığı bir döneme şahitlik ediyoruz.” dedi.

Hastane önünde toplanan yaklaşık 150 sağlık çalışanı adına bir basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Mercimek, bugün Pazarcık’ta acil hasta dışında hasta kabul edilmeyeceğini belirtirken Gaziantep’te görev başında öldürülen meslektaşları için bu kararı aldıklarını belirtti. Basın açıklamasında çalışan herkese sahip çıkılması gerektiğini belirten Mercimek, “Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kalp ve Göğüs Cerrahı Op. Dr. Ersin Arslan hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Bu son olay da göstermektedir ki toplumsal şiddet bugün akıl almaz boyutlara ulaşmıştır. 17 yaşındaki bir çocuğun bir hekimi, bunun da ötesinde bir insanı öldürecek boyutlara gelmesine ya da getirilmesine neden olan psiko-sosyal faktörleri önlemek ve caydırıcı tedbirleri alma gerekliliğini bugün de vurguluyoruz. Bugüne kadar özelde sağlıkta şiddet genelde ise toplumsal şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların ötelenmesi ile yarın başka illerde başka bir doktor, hemşire, sağlık çalışanının da mağdur olmasına neden olacaktır. Zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin daha iyi sağlık hizmeti vermek adına zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin hizmet veren, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet asla kabul edilemez.” dedi

SAMSUN

Doktorlara yönelik saldırıları kınayan Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın, “Artık bıçak kemiğe, değil kalbe dayanmıştır. Arslan gibi bir doktor kardeşimiz, Dr. Ersin Aslan hunharca bir cinayete kurban gitmiştir.” dedi.

Gaziantep’te vefat eden bir hastanın yakını tarafından Dr. Ersin Aslan’ın bıçaklanarak öldürülmesi Samsunlu doktorlar tarafından kınandı. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Türk Tabipleri Birliği’ne bağlı Samsun Tabip Odası tarafından hekime yönelik şiddete dikkat çekmek ve saldırıyı kınamak amacıyla bir eylem gerçekleştirildi.

Sağlık çalışanların geniş katılım gösterdiği eylemde açıklamada bulunan Oda Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın, “Sağlıkta şiddeti bu noktaya getiren sözleri sarf edenler, politikalar yapanlar başlarını iki elleri arasına alarak düşünmeli ve hekimlere yapılan bu saldırıların vebalini içlerinde hissetmelidirler. Sağlıkta dönüşüm, hekime güvenmemeye, hekime saldırmaya, hekimi öldürmeye dönüşmüştür. Bu nasıl bir yaklaşımdır ki hekimden gece-gündüz hizmet bekleyeceksin, yaptığı en ufak hatada veya dünyanın her yerinde olabilen komplikasyonlarda tepesine bineceksin. Yapılan istatistikler hekimlerin tükenmişliğinin en üst düzeyde olduğunu göstermektedir.” diye konuştu.

Hastalara da seslenen Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın, “Hekimine sahip çıkmazsan yakında seni ameliyat edecek, tedavi edecek hekim bulamayacaksın. Dr. Ersin Aslan’ı katledenleri lanetlemezsen, seni hekime karşı kışkırtanlara benim hekimime bunu yapamazsın demezsen, seni tedavi edecek hekim kalmayacak, bu işin simsarlığını yaparak hekimliği ayaklar altına alanların elinde kalacaksın.” eleştirisinde bulundu. Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son olarak sayın Bakanımıza seslenmek istiyorum. Şiddetin karşısında artık ben varım dediğiniz günden bugüne ülkenin birçok yerinde hekim ve diğer sağlık çalışanları sözlü ve fiili saldırıya uğradı. Ersin Aslan kardeşimizin hunharca katledilmesinde sadece öldürenin değil, payı olanların cezalandırılmaları için gerekenin yapılmasını istiyoruz.”

Sağlık hizmetini esnaflık olarak görmediklerini ve hayati önem arz eden bir meslek olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Günaydın sözlerini şöyle tamamladı: “Sağlık hizmetini esnaflık olarak görenlere duyurulur, ‘Bugün kederliyiz, cenazemiz var kapalıyız’. Hekim olmadan sağlık hizmetinin olmayacağını Sağlık Bakanlığına ve kamuoyuna hatırlatıyoruz.”

ŞANLIURFA

Gaziantep’te Op. Dr. Ersin Arslan cinayeti sağlık camiasını ayağa kaldırdı. Yurdun birçok yerinde sağlık çalışanlarının karşılaştığı şiddete dikkat çekmek için birçok etkinlik yapıldı. Şanlıurfa’da da yaklaşık 450’si doktor olmak üzere bin kişi saldırıyı kınadı. Sağlıkçılar yarım gün iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. İş bırakma eyleminin yanı sıra bin kişilik doktor ve sağlık çalışanlarından oluşan grup Topçu Meydanı’nda toplanarak yaşananları protesto etti. Sağlık çalışanlarına şiddet olaylarını kınayan gösteriye birçok sivil toplum kuruluşu da katıldı. Saat 12:30 sıralarında topçu meydanında toplanan kalabalık grup sloganlar atarak Ahmet Bahçıvan iş merkezi yanında bulunan boş alana geçtiler burada toplanan kalabalık grup basın açıklaması yaptı.
Açıklamayı Tabip Odası adına Dr. Eyüp Şelli Yaptı. Şelli şiddetten korunmak için önlüksüz görev yaptıklarını vurguladı. Yapılan saldırıyı tüm hekimlerle birlikte kınıyoruz diyen Şelli, sağlıkta dönüşümde hekime karşı davranışların göz ardı edildiğinin altını çizdi.

Ülkede bir beyni yetiştirmenin kolay olmadığını ancak çok basit bir şekilde harcandığına işaret eden Şelli, şöyle devam etti: “Bu ve benzer olaylar çok sık yaşanmaya başlandı. Biz doktorlar bugüne kadar hastalara hep anamız, bacımız ve kardeşimiz gözüyle baktık. Ancak bazen bizi arkadan bıçaklayanlar, silahla saldıranlar ve darp edenler oldu. İnsanlar bizden takdiri ilahinin önüne geçmemizi, Azrail in görevinin önüne geçeceğimizi sanmasınlar.”

GAZİANTEP

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde ameliyatına girdiği 85 yaşındaki kanser hastasının torunu tarafından bıçaklanan Op. Dr. Ersin Arslan’ın ölümünün ardından protestolar sürüyor.

Meslektaşları ve tüm sağlık çalışanları, Arslan’ın hayatını kaybettiği hastanenin önünde toplandı. Daha sonra binlerce kişi, Demokrasi Meydanı’na yürüyüş yapıp, oturma eylemi gerçekleştirdi.

Arslan’ın ölümü üzerine tüm yurtta süren protesto gösterileri, olayın merkezi olan Gaziantep’te de yapıldı. Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi bahçesinde bulunan seyyar satıcılar da Arslan’ın fotoğrafını ve siyah kurdeleyi camekânlara asarak, gösterilere destek verdi.

Sağlık çalışanlarının toplandığı hastane önünde temsili olarak kanlı bir doktor önlüğü de getirildi. Protestocular, Sağlık Bakanı’nı istifaya çağırdı. Kalabalık daha sonra, Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nden Demokrasi Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bu sırada yol kısmen trafiğe kapatılırken, emniyet ekipleri de çevrede güvenlik önlemi aldı.

Demokrasi meydanı önünde toplanan kalabalık adına açıklama yapan Gaziantep Kilis Tabipler Odası Başkanı Lütfü Bay, sağlık politikasını eleştirdi. Arslan’ın ölümünden büyük üzüntü duyduklarını ve ulaşılması kolay olan sağlık çalışanlarının can güvenliğinin tehdit altında olduğunu kaydeden Bay, “Sağlıkta şiddet 1980’lerden sonra sağlık politikalarının değişmesiyle, giderek artmaya başladı.” dedi.

Bay, sağlığın kar getiren, serbest piyasaya açılan bir sektör olarak düşünülmesinin, sağlıkta anlayışı da değiştirdiğini kaydetti. Yapılan açıklamanın ardından, sağlık çalışanları bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi. Protesto gösterisine bir çok sivil toplum kuruluşu temsilcileri de destek verirken, avukatlar da cübbelerini giyerek alana geldi. Kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

BURSA

Bursa Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, hekim ve sağlık çalışanlarının, son derece talihsiz ve kabul edilemez menfur saldırılar sonucu hayatlarına kasdedilmesini şiddetle kınadıklarını belirtti.

Siyah kurdele takan sağlık çalışanları, müdürlük konferans salonunda sessizce bir dakika oturarak menfur saldırıyı protesto etti.

Dr. Özcan Akan, Gaziantep Av. Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde görevli göğüs cerrahisi uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın (30), odasında uğradığı saldırı sonrasında göğsünden ve karnından bıçaklandığını hatırlatarak, olayı derin üzüntü içinde karşıladıklarını ifade etti. Dr. Arslan’a Allah’tan rahmet dileyen Dr. Akan, yakınları ve sağlık camiasına ise başsağlığı temennisinde bulundu.

Dr. Akan, “Sağlık alanı güzeli, iyiyi, saygıyı, sevgiyi içinde barındıran bir hizmet sektörüdür. Fedakarca çalışan ve görevini başında hastalara hizmet veren hekimlerin toplumun tüm kesimleri ile birlikte meslek onuruna yakışır bir şekilde çalışarak hizmet verebilmesi ve şiddet eylemlerini sona ermesi için halkımızın da bu konuda sağduyulu olmaya çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

“HİÇBİR ENGEL BİZİ VATANDAŞA HİZMETTEN ALIKOYAMAZ”

Önemli olanın, böyle günlerde bu tür vahim olaylara karşı muhatap olan meslektaşlarını yalnız bırakmamak olduğunu anlatan Dr. Özcan Akan, şöyle dedi: “Bize düşen görev şudur; biz bu acımızı içimize gömerek, vatandaşımızın bizden beklediği sağlık hizmetini kesintisiz bir şekilde sürdüreceğiz. Hiç bir saldırı bizi vatandaşa hizmetten geri koyamayacaktır.”

Ardından, göğüslerine siyah kurdele takan çalışanlar, müdürlük konferans salonunda sessizce oturdu. Protesto amaçlı bir dakikalık sessiz oturma ardından, Bursa Sağlık İl Müdürü Dr. Özcan Akan ve müdürlük personeli işinin başına geçti.

Kütahya / Simav

Gaziantep’te 17 yaşındaki M.G.’nin, 85 yaşındaki kanser hastası dedesinin ölümünden mesul tuttuğu Opr. Dr. Ersin Arslan’ı (30) bıçaklayarak öldürmesi, Kütahya’nın Simav ilçesinde de protesto edildi. Simav Sağlık Sen, Simav Devlet Hastanesi bahçesinde, sendika üyeleri ve hastane çalışanlarıyla protesto eylemi düzenledi.

Burada bir konuşma yapan Simav Sağlık Sen İlçe Temsilcisi Sedat Kızılaslan, “Bu son olay da göstermektedir ki toplumsal şiddet, bugün akıl almaz boyutlara ulaşmıştır. 17 yaşındaki bir çocuğun bir hekimi, bunun da ötesinde bir insanı öldürecek boyutlara gelmesine ya da getirilmesine neden olan psikososyal faktörleri önleme ve caydırıcı tedbirleri alma gerekliliğini bugün de vurguluyoruz. Ayrıca geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı ile başlattığımız, sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların içi maalesef doldurulamamıştır. Bugüne kadar özelde sağlıkta şiddetin, genelde ise toplumsal şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların ötelenmesiyle yarın başka illerde başka bir doktor, hemşire veya sağlık çalışanının da mağdur olabilir.” dedi.

Pankartların da açıldığı protestonun sonunda, Opr. Dr. Arslan’ın ruhuna Fatiha okunarak dağılındı.

MUĞLA / Fethiye

Muğla’nın Fethiye ilçesinde devlet hastanesinde görevli doktorlar, Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen meslektaşları doktor Ersin Arslan için eylem yaptı. Yaklaşık bir saat iş bırakan sağlık çalışanları, doktorların güvence altına alınmasını istedi.

Gaziantep’te ameliyatına girdiği 85 yaşındaki kanser hastasının hayatını kaybetmesi üzerine torunu tarafından bıçaklanan uzman doktor Ersin Arslan, hayatını kaybetmişti. Arslan’ın ölümü ile sonuçlanan olayla ilgili Muğla’nın Fethiye ilçesindeki doktorlar iş bırakma eylemi yaptı. Fethiye Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları yakalarına taktıkları siyah kurdele ile sağlık çalışanlarına saldırıları protesto etti.

Sağlık çalışanları adına açıklama yapan Ses Muğla Yönetim Kurulu Üyesi Genel Cerrahi Uzman Dr. Selçuk Arda, büyük özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına yönelik toplumdaki kin, nefret ve öfke halini anlamakta güçlük çektiklerini söyledi. Sağlık çalışanlarının son yıllarda giderek artan bir şiddete maruz kaldığını anlatan Arda, “Her gün meslektaşlarımız darp ediliyor, yaralanıyor, sakat bırakılıyor, öldürülüyor. Bir doktorun günde 100 hasta bakmasının, hastalarımıza yeterli süre ayıramamanın, acil servislerdeki izdihamların sorumlusu biz değiliz. Siyasetçilere, yöneticilere, kamuoyuna sesleniyoruz. Artık yeter diyoruz. Hekimlere, sağlıkçılara yönelik şiddete isyan ediyoruz. Sorumlular sorumluluklarını bilmeli, bizleri hedef göstermekten vazgeçmelidir. Bu şiddet ortamı devam ederse ne yazık ki; sizleri tedavi edecek hekim, ameliyat edecek cerrah bulamayacaksınız. Dr. Ersin Aslan’a yapılan saldırıyı protesto etmek için biz sağlık çalışanları bu hafta beyaz önlüğümüze siyah kurdele takarak çalışacağız.” diye konuştu.

AMASYA

Amasya Sabuncuoğlu Şerafeddin Devlet Hastanesi sağlık çalışanları, Gaziantep’te Opr. Dr. Ersin Arslan’ın hayatını kaybetmesine yolaçan bıçaklı saldırıyı protesto etti.

Çok sayıda sağlık çalışanının katıldığı protesto gösterisinde konuşan Uzman Dr. Mustafa Erdoğan, “Tüm doktorlar gibi onun yaşamı da yaşatmak üzerine kurulmuştu. Önceki gün katledilen Dr. Ersin Arslan sırf işini yaptığı için, sırf doktor olduğu için katledildi. Bıçak bu işte, cahil adamın elinde ölüm kusar, doktorun elinde ise yaşam sunar. Kayıp, ne Gaziantep’in ne Türkiye’nin, bu kayıp dünyanındır. Bizim inancımıza göre o bir görev şehididir. Diliyoruz ki yasalarımız katında da görev şehidi sayılır.” dedi.

Sağlık çalışanlarına sürekli saldırı olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Saldırıyı yapanlara elle tutulur, gözle görülür ne ceza veriliyor, ne de önlem alınıyor. Sağlık çalışanlarımız dün ve bugün ayakta ve yas içindedir. Haksızlığa, kalleşçe öldürülmeye isyan ediyoruz. Doktorlar, yaşam için amiral gemisidir. Onlarsız yaşam olmaz. Devlet, çalışanının can güvenliğini korumak zorundadır. Şu ana kadar bunu sağlamamış olsa da bunu acilen yapmalıdır. Bir günde yasa çıkaran yüce meclisimiz, artık bu gidişe dur demeli ve gerekli kanunları acilen çıkarmalıdır. Bizler halkın içinden geldik ve halka hizmet için buradayız. Bize saldıranların ve sahip çıkmayanların inadına görevdeyiz, inadına hizmete devam edeceğiz. Bu hain olayı Amasya Devlet Hastanesi çalışanları olarak lanetle kınıyor, hayatını kaybeden meslektaşımız Dr. Ersin Arslan’a Allah’tan rahmet, ailesine, dost ve yakınlarına, ayrıca bütün sağlık çalışanlarına baş sağlığı diliyoruz.” şeklinde konuştu. Daha sonra, saldırıda ölen Dr. Ersin Arslan için dua edildi.

Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi Başhekimi Abadullah Kaya, ayrıca, Türkiye’de bazı illerde uygulanan bir günlük iş bırakma eylemine kendilerinin katılmadığını ifade etti.

ANTALYA

Akdeniz Üniversitesi Senatosu, Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde Dr. Ersin Arslan’a yapılan saldırıyı kınadı.

Senato kararında, “Akdeniz Üniversitesi Senatosu olarak; Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirirken görev başında alçakça bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Uzm. Dr. Ersin Arslan’a Allah’tan rahmet, başta eşi Dr. Sibel Karahan Arslan olmak üzere ailesine, sağlık camiasına ve ülkemize başsağlığı diliyoruz. Bu olayı hekimlik camiasına yapılmış menfur bir saldırı olarak görüyor, Üniversitemiz adına şiddet ve nefretle kınıyoruz.” denildi.

MİDYAT

Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın hasta yakını tarafından öldürülmesi nedeniyle Mardin’in Midyat ilçesindeki sağlık çalışanları tarafından da tepkiyle karşılandı. Midyat Devlet Hastanesi çalışanları düzenledikleri eylem nedeniyle acil durumlar dışında hasta kabul etmedi. Eyleme, Başhekim Dr. Emine Al, Hastane Müdürü Beyazıt Aslan, uzman ve pratisyen hekimler, sağlık çalışanları ve hastane personeli katıldı.

Devlet Hastanesi’nde görevli yaklaşık 300 kişi hastane bahçesinde yakalarına takılan siyah kurdele ve hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan’ın fotoğrafının bulunduğu resimleri yakalara takıldı. Hastane anons servisinden sık sık hasta bakılmama gerekçesi anons edilirken, hayatını kaybeden doktor için ruhuna fatiha okunması ve dua edilmesi çağrıları yapıldı. Ellerinde ‘Yastayız’ dövizleri taşıyan hastane görevlileri gelen vatandaşları acil durumlar dışında geri çevirdi.

Hasta hakları birimi sorumlusu Dilaver Kaplan, meydana gelene menfur olayı şiddetle kınadıklarını belirtirken, tüm hastane birimi olarak bu eylemi gerçekleştirdiklerini belirtti.

DENİZLİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörlüğü, Tıp Fakültesi Dekanlığı ve PAÜ Hastaneleri Başhekimliği tarafından ortak yapılan basın açıklamasında, Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın ölümüyle sonuçlanan saldırı kınandı. PAÜ Tıp Fakültesi’nde düzenlenen basın toplantısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Keskin, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Günfer Turgut ve Başhekim Vekili Doç. Dr. Yılmaz Kıroğlu katıldı. Basın açıklamasını yapan Rektör Yardımcısı Keskin, “Gaziantep’teki Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde göğüs cerrahisi uzmanı olarak görev yapan meslekdaşımız Dr. Ersin Arslan, görevi başında bir hasta yakını tarafından yapılan bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitirmiştir. Sağlık alanında son yıllarda artan şiddetin en acı örneği olan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, bir yandan failinin etkin bir şekilde cezalandırılmasını dilerken diğer yandan sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önleyecek yapısal değişikliklerin hayata geçirilmesi için ilgili ve yetkili kurumları göreve çağırıyoruz. Dr. Ersin Arslan’a Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza başsağlığı diliyoruz.” dedi.

MERSİN

Mersin’de sağlık müdürlüğü çalışanları Gaziantep’te bıçaklı saldırı sonrası öldürülen Dr. Ersin Arslan’a yönelik saldırıyı protesto etti.

Sağlık Müdürlüğü çalışanları İl Sağlık Müdürü Çağlar Çatak ve Halk Sağlığı Müdürü Aytekin Kemik öncülüğünde Sağlık Müdürlüğü önünde toplandı. Burada açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Aytekin Kemik, son günlerde sağlık çalışanların yönelik şiddetin kamuoyunda yer ettiğini ifade etti.

Mersin’de de sağlık çalışanlarının zaman zaman şiddete maruz kaldığını belirten Çatak, şiddete maruz kalan çalışanlarının her zaman yanında oldukları ve her türlü hukuki desteği verdiklerini kaydetti.

Gaziantep’de Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinin sağlık çalışanları kadar tüm Türkiye’yi yasa boğduğunu anlatan Çatak, hayatını kaybeden doktora Allah’tan rahmet dilerken yakınlarına başsağlığı diledi.

Halk Sağlık Müdürü Aytekin Kemik ise Dr. Arslan’a saldırının herkesi üzen elim bir olay olduğunu kaydetti. Sağlık çalışanlarının dünyanın en kaliteli hizmetini kısıtlı imkanlara rağmen sunmak için özveri ile çalıştığını anlatan Kemik, zaman zaman yaşanabilecek aksaklıklar karşısında vatandaşlardan hoşgörülü olmalarını istedi.

ADANA

Bir hastalığın iyileşmesinin, hekimin dışında yüzlerce faktöre bağlı olduğunu belirten Çukurova Medikalciler Derneği (ÇUMED) Başkanı Op. Dr. Hilmi Akşamoğlu, Gaziantep’te meydana gelen ve Dr. Ersin Arslan’ın hayatına mal olan olayı esefle kınadıklarını söyledi.

Hasta yakınlarının, hastalıkların tıbbi yönlerini bilemeyeceklerinden son derece yüzeysel ve genelde yanlış ve eksik değerlendirmelerde bulunduklarını iddia eden Op. Dr. Akşamoğlu, “Hekimlerden ilahi bir takım güçler beklenmektedir. Ancak, hekimler de birer insandır ve yapabilecekleri sınırlıdır.” dedi.

Hekime yapılan saldırıdan dolayı derin üzüntü içerisinde olduklarını kaydeden Op. Dr. Hilmi Akşamoğlu, “Gaziantep’te meydana gelen ve çok değerli bir hekimi kaybetmemizle sonuçlanan müessif olaydan derin bir elem duymaktayız. Olayın failini ve azmettiricilerini şiddetle kınıyor, adli yönden gerekli cezayı alacaklarına inanıyoruz. Devletin şefkat elini sağlık personeli temsil eder. Her türlü afet ve hastalıkta hep en önde sağlık personeli bulunur. Hekimler ise sağlık camiasının en öndeki neferleridir. Fakat son zamanlarda, sağlık personeline ve özellikle de hekimlere yönelen saygısız ve pervasız tavırlar tüm camiayı üzmektedir. Hasta yakınları elbette sıkıntılı bir ruh haline sahip olabilir. Hastalarının durumundan endişe duyabilirler. Ancak şu herkes tarafından bilinmelidir ki, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık camiası tüm hastalara insanüstü bir gayretle ve fevkalade bir özveri ile yaklaşmakta, ellerinden gelen tüm çabayı sonuna kadar göstermektedirler.” ifadesini kullandı.

Akşamoğlu şöyle devam etti: “Bütün bunlardan aldıkları manevi haz ise her türlü değerin üstündedir. Hasta yakınlarının hayatlarında belki de ilk kez karşılaştıkları bir çok duruma sayısız kere tanıklık etmektedirler. Hasta yakınları, hastalıkların tıbbi yönlerini bilemeyeceklerinden son derece yüzeysel ve genelde yanlış veya eksik değerlendirmelerde bulunmaktadırlar. Çok kere hekimlerden ilahi bir takım güçler beklenmektedir. Ancak hekimler de birer insandır ve yapabilecekleri sınırlıdır. Bir hastalığın iyileşmesi hekimin dışında yüzlerce faktöre bağlıdır. Üstelik bu faktörlerin önemli bir kısmı hastanın kendisine aittir. Ülkemizdeki hekim kalitesi dünya standartlarının üstündedir. Gerek kamu, gerekse özel hastanelerin tümü; personel, araç ve ekipman yönünden artık belli bir kalitenin üzerine çıkmıştır. Vatandaşlarımız bu yönden kendilerini güvende hissetmelidir. Devlet erkinin, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık personeline güvenmesi ve vatandaşın da güvenini temin etmesi öncelikli sorumluluğudur. Bu konuda gerekli hassasiyeti tüm kurumlardan beklemekteyiz. Hekim ile hasta arasındaki ilişkinin salt güvene dayalı olduğu bir sistemi elbirliği ile kurmak ve sürdürmek zorundayız. Bu gibi menfur olayların tekerrür etmemesi hepimizin ortak dileğidir. Hayatını kaybeden merhum hekim arkadaşımız Dr. Ersin Arslan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır dilerim.”

İSTANBUL

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde çalışan Göğüs Cerrahi Uzmanı Doktor Ersin Arslan’ın 17 yaşındaki bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesini protesto eden sağlık çalışanları bir günlük iş bırakma eylemi başlattı.

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimlik binası önünde toplanan sağlık çalışanları, hayatını kaybeden arkadaşları Ersin Arslan için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Alkışlı protesto eylemi yapan sağlık çalışanlarına hasta yakınlarının da destek verdiği gözlendi.

Başhekimlik binası önünde kısa bir açıklama yapan sağlık çalışanları bugün artık en son noktada oldukları uyarısında bulunarak, “Bugün Ersin Arslan için ülke genelinde grevler yapılmakta. Dün Gaziantep’te bütün hekimler dün de dahil omak üzere bugün de iş bırakma eylemine devam ediyorlar. Biz de buradan Çapa’ya gideceğiz. İstanbul’daki tüm hekimler Beyazıt’a yürüyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Grup, bir süre daha alkışlı protesto yaparak Beyazıt’ta yapılacak yürüyüşe katılmak için otobüslere bindi.

MARDİN

Gaziantep’te 17 yaşındaki M.G.’nin, 85 yaşındaki kanser hastası dedesinin ölümünden mesul tuttuğu Op. Dr. Ersin Arslan’ı (30) bıçaklayarak öldürmesi Mardin’de tepki ile karşılandı.

Olayla ilgili basın açıklaması yapan Mardin Sağlık Mensupları Derneği (SAMEDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Baygit, yaşanan olaydan dolayı sağlık mensupları olarak büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ne yazık ki her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Baygit, “Sağlıksız bir çalışma ortamında hizmet veren sağlık çalışanları için şiddet, başlı başına bir meslek riski haline gelmiştir. Bu şiddetin yeni bir örneği de Gaziantep’te yaşandı. Kanser hastasının ölümünden sorumlu tutularak hastane içinde bıçaklanıp öldürülen genç Doktor Ersin Arslan’ı gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurladık. Şimdi soruyoruz şiddeti görmeniz için daha kaç tane Ersin’in ölmesi gerekiyor?” dedi

Yaşanan olayın bir daha tekrarlanmaması için bakanlığın artık buna bir çözüm yolu bulması gerektiğini vurgulayan Baygit, “Siz şimdi rahat ve huzurlu evlerinizde, sıcacık yataklarınızda yatarken kaç baba evlatsız kaç evlat babasız kalacak. Kaç eve ateş düşecek. Bilinmelidir ki ölen veya zarar gören her hastamızda bizler de en az hasta yakınları kadar üzülmekteyiz. Ersinler ölmesin bir daha beyaz önlüklerimiz kefenimiz olmasın. Bu menfur olayı kınıyoruz.” şeklinde konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.