Kategoriler
Haberler

Uganda’dan Mardin’e!

Mardin Sağlık Mensupları Derneği (SAMEDER)’nin gönüllü doktorları Uganda’da yaptıkları sağlık taramasını tamamlayarak Mardin’e döndü.

Mardin Sağlık Mensupları Derneği’nin düzenlediği etkinlik çerçevesinden gönüllü olarak 4 doktor, yıllık izinlerini Uganda’da sağlık taraması yaparak geçirdi. 15 günlük sağlık taraması ardından Mardin’e dönen gönüllü doktorları arkadaşları çiçeklerle karşıladı. 

Hayatlarının en anlamlı görevi Uganda’da yaptıklarını belirten Mardin Sağlık Mensupları Derneği Başkanı Yusuf Baygit, 15 gün önce 4 arkadaşıyla Uganda’ya gittiklerini ve burada binlerce hastayı sağlık taramasından geçirdiklerini söyledi. 

Afrika insanının çok zor durumda olduğunu belirten Baygit, “Afrika’nın neresine giderseniz gidin orada gönüllü Türk doktorları o insanlara hizmet etmek için seferber olmuştur. Orada ciddi anlamda sefalet ve hijyen problemi var. İnsanlar fakir, susuz ve açlık içinde hayat mücadelesi veriyor. Devletin veya yerel yetkililerin o konuda ciddi anlamda bir çabası söz konusu bile yok. Arkadaşlarla birlikte oraya gönüllü olarak gittik. İmkânlar ölçüsünde yine gitmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Gönüllü doktorlardan Abdurrahman Özer ise Türkiye’de insanlar refah ve huzur içinde yaşarken, Uganda’da insanların su ve doktor bulmakta zorlandıklarını gördüklerini anlattı.

Özer, “Orada gönüllü doktorlar olarak Uganda halkına yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Uganda halkının çok ihtiyacı var. Yani sağlık hizmetinden çok geri kalmış bir ülke. Diğer doktor arkadaşlıkların da gitmelerini istiyorum. Ben çocuk hastalara baktım. Çocuklarda genelde ateş öksürük ateş burun akması ishal şikayetleri mevcut. Genelde hijyen koşulları suları temiz olmadığı için çocuklarda ishal daha çok gözüküyor. Orada olmaktan ve o insanlara hizmet etmekten mutluluk duydum.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.