Kategoriler
Haberler Şiddet

Van’da doktora darp, işte ayrıntılar…

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasında hizmetlerini sürdüren Van Kadın ve Doğum Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Dr. Şerafettin Erol’un, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi tarafından darp edildiği iddia edildi. Saldırganın doktora, “hepinizin kafasına silahı dayayıp öldürmek lazım yoksa muayene etmiyorsunuz’ dediği belirtildi. Van-Hakkari Tabip Odası’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bakanlığın hekime darp olaylarını göstermelik bir kınamadan öteye taşımadığını, sadece durumu idare etme, münferit bir olay gibi göstermeye çalıştığını müşahede ediyoruz.” denildi. 

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Dr. Şerafettin Erol’un polikliniğine randevu almadan gelen bir hasta yakını, eşinin muayene edilmesini istedi. Bunu kabul etmeyen Dr. Erol’un, randevu alması veya acil servise başvurmasını istediği hasta yakını, sinirlenerek bir taraftan hakaret ve küfürler savururken, bir taraftan da poliklinikte bulunan masa ve üzerindeki eşyaları dağıttı. Saldırgan, çevrede bulunan vatandaşların ve hastane görevlilerin araya girmesi ile hastaneden uzaklaştırıldı. Polise başvuran ve şikayetçi olduğunu belirten Dr. Şerafettin Erol’un ifadesi ardından şahsın bulunması için çalışmalara başlandı. Olayı gören bir tanık, saldırganın, doktora çok ağır küfürler ettiğini söyleyerek, “Doktor’un masasının üzerinde ne varsa hepsini dağıttı. Masayı kaldırıp doktora vurmak istedi zor araya girdik. Saldırgan doktora, ‘hepiniz kafasına silahı dayayıp öldürmek lazım yoksa muayene etmiyorsunuz’ şeklinde tehditler savurdu.” ifadelerini kullandı. 

VAN-HAKKARİ TABİPLER ODASI, OLAYI KINADI 

Konuyla ilgili Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni acil servisi önünde açıklama yapan Van-Hakkari Tabipler Odası, olayı kınadı. Sağlık Bakanlığı’nın hekime darp olaylarını göstermelik bir kınamadan öteye gitmediğini belirten Van-Hakkari Tabipler Odası Üyesi İlyas Eroğlu, “Görüldüğü gibi hekime darp, küfür, tehdit olayları adeta bir hak alma olayına dönüştürülmüş, hekim bir şamar oğlanı gibi canı isteyenin darp ettiği bir meslek mensubu haline dönüştürülmüştür.” ifadelerini kullandı. 

Sadece İstanbul’da adliyeye yanıysan hekim darp olaylarının bir yılda 131 vaka olduğu hatırlatan Eroğlu, “Ülkenin tamamı düşünülerek hesaplanırsa olayın vahameti daha iyi anlaşılacaktır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet hiçbir şekilde kabul edilemez; sözlü sataşmalardan ölüm ve yaralanma gibi durumlara yol açan saldırılara kadar uzanan şiddet olayları, hastanelerde ve kliniklerde verilen sağlık hizmetleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Bakanlığın hekime darp olaylarını göstermelik bir kınamadan öteye taşımadığını, sadece durumu idare etme, münferit bir olay gibi göstermeye çalıştığını müşahede etmekteyiz. Hekimde, hakim, savcı, güvenlik görevlisi gibi kamu hizmeti yapan meslek grubunun içindedir. Yukarıdaki meslek grupları ile hekimi şiddetten koruyan kanunun farklı olmadığını düşünmek istiyoruz.” diye konuştu. 

“Van’da doktora darp, işte ayrıntılar…” için 2 yanıt

van hakkari tabip odası terbiyesiz bdp vekili doktoru dövdüğü için niye bakanlık niye bunun hakkından gelmiyor diye eylem yapmadı. tabip odaları iki yüzlüdür

bdp vekili darp edince yazılı açıklama. başka biri olunca eylem yürüyüş bakanlık göreve, bakan istifa. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. tabip odasını lanetliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.