Kategoriler
Haberler

Van’da psikoterapi hizmeti

Psikiyatri uzmanları, deprem travmasının etkilerinin depremden uzun zaman sonra bile çeşitli ruhsal bozukluklar şeklinde ortaya çıkabileceğini söyledi. Kendisini bu yönde rahatsız hissedenlerin bu durumu önemsemeleri ve mutlaka psikiyatri kliniklerine başvurmaları gerektiğini dile getiren uzmanlar, deprem gibi afetlerin ruh sağlığı üzerinde sadece yıkıcı etkileri olmadığını ifade etti.

Van’da meydana gelen depremlerin üzerinden yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen depremi yaşayan depremzedelere halen psikyatri hizmetler verilmeye devam ediyor. Deprem sonrasında Van’da yaşayan vatandaşlar için Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 7 psikiyatri uzmanı, 1 Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı, 12 psikolog, 8 hemşire ile ruh sağlığı hizmeti veriyor. Hastanede pozitif psikoterapi eğitimleri verildiğini belirten Psikiyatri Uzmanlarından Dr. Elif Aktan Mutlu, hastanede deprem sonrasında çalışma tempolarının deprem öncesine göre çok arttığını söyledi. 

“İHTİYAÇ DUYAN KURUM VE KURULUŞLARA DESTEK VERİYORUZ”

Hastaların nitelikli psikiyatrik hizmet alabilmeleri için ekip şeklinde çalışmaya gayret ettiklerini belirten Mutlu, ”Kliniğimizde özelleşmiş poliklinikler, 26 yataklı psikiyatri servisi ve psikoloji ünitesi bulunuyor. Depremin ilk gününden beri psikiyatri hizmetleri aksatılmadan sürdürülüyor. Ayrıca okullara ve diğer kamu kuruluşlarında çalışan personele yönelik destekleyici psikososyal müdahaleler planlıyoruz. Bu kapsamda işbirliğine açığız. İhtiyaç duyan kuruluşların iletişime geçmeleri halinde ortak müdahaleler geliştirebiliriz. Deprem travmasının etkileri uzun zamandan sonra bile çeşitli ruhsal bozukluklar şeklinde ortaya çıkabilir. Kişilerin bu durumu önemsemeleri ve mutlaka psikiyatri kliniklerine başvurmaları gerekiyor.” dedi. 

        Ankara Üniversitesi’nden gelen konuk eğitici Psikolog Sevgi Güney ise, deprem gibi afetlerin ruh sağlığı üzerinde sadece yıkıcı etkileri olmadığını, afet sonrasında insanlar arasında bağlanmayı, yardımlaşmayı, iyilik duygularını da arttırabileceğini ve pozitif psikoterapinin insanlardaki bu olumlu gelişmeleri ortaya çıkaran önemli bir teknik olduğunu belirtti. 

        Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sorumlu hekimi Dr. Evindar Karabulut da, merkezin uzun süreli tedavi gören hastaların sosyal uyumlarını artırmak, kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, toplum tarafından damgalanan hastaların topluma kazandırılmasını sağlamak ve tedavilerin devamlılığının sürdürülmesi için kurulduğunu belirtti. Merkezde bir psikiyatri uzmanı, iki psikolog, 4 hemşire, 4 tane de yardımcı sağlık personeli bulunduğunu söyleyen Karabulut, toplantı odaları, uğraşı terapisi odaları ve çeşitli faaliyet alanları olan merkezin, ruh sağlığı hizmet kalitesinin arttırılması ve koruyucu ruh sağlığı hizmetlerinin sürdürülmesinde de çok önemli bir yeri olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.