Kategoriler
Haberler

Vatandaş da sağlıkta şiddete tepkili

Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete halkın bakış açısını değerlendirmek amacıyla bir araştırma yaptı. 12 ilde bin 260 kişi üzerinde yapılan araştırmada, vatandaşlar da sağlık çalışanlarına yönelik şiddete tepki gösterdi. 

“Ülkemizde sağlık çalışanları can güvenliklerini tehlikede görmektedir” diyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin boyutlarının her geçen arttığını ifade etti. Yaptıkları araştırmada vatandaşların da bu duruma tepkili oldukları sonucuyla karşılaştıklarını söyleyen Memiş, şiddetin artık sağlık çalışanlarının yanı sıra vatandaşı da bıktırdığını kaydetti. 

Araştırma sonucunda ‘Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara hapis cezası verilmelidir’ diyenlerin oranı yüzde 82 olarak ortaya çıktı. ‘Katılmıyorum’ diyenlerin oranı ise yüzde 16’da kaldı. Şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının iş bırakmasını anlayışla karşılayanların oranı ise yüzde 81 oldu. Araştırma, hastanelerdeki şiddet olaylarının hastaların sağlık ve güvenliğini de tehdit ettiğini ortaya çıkardı. Araştırmaya katılanların yüzde 88’i sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, hastaların da sağlığını ve güvenliğini tehlikeye attığı görüşünü ortaya koydu. 

SAĞLIKTA ŞİDDET HASTALARI KORKUTUYOR 

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık kurumlarında yaşanan şiddet olaylarının artık ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı ve Hayasad ile sağlıkta şiddeti önleyici adımlar atılması için bir eylem planı oluşturacaklarını vurguladı. Memiş, şu değerlendirmede bulundu: “Araştırma sonuçları göstermektedir ki sağlık kurumlarında yaşanan şiddet yalnız çalışanları değil bu kurumlardan hizmet alan hastaları da tehdit etmektedir. Sağlık hizmetlerinin sunulduğu yerler bir korku ve endişe ortamı olmaktan çıkarılmalıdır. Bu hem sağlık çalışanlarının hakları açısından gerekli hem de hastaların kaliteli hizmet alabilmeleri için önemli bir faktördür.” 

Hasta ve Hasta Yakını Haklarını Savunma Derneği (Hayasad) Genel Sekreteri Hamdullah Uğur ise şunları ifade etti: “Sağlıkta şiddet hastalarımızın hastanelerden aldıkları hizmetlerin kalitesini gölgelemektedir. Bugün sağlıkta çok önemli adımlar atıldığını görüyoruz. Ancak hangi kesimden olursa olsun sağlıkta şiddet asla kabul edilemez bir gerçektir. Gerek sağlık çalışanları gerekse hasta ve hasta yakınları şiddete asla başvurmamalıdır.”

“Vatandaş da sağlıkta şiddete tepkili” için bir yanıt

BENDE izmirde alsancak dev hast calışan güvenlik görevlisiyim ben bu yorumlara katılmıyorum kendı çocuğumun yüksek ateş nedenı ile hastane cocuk poliklınığıne getırdım doktor yok 15 dak bekledım hemşire benı doktor odasına gönderdi bende gıdınce doktor olmadık hakaretler ve içerden benı kovdu ben bır görenli olarak değil baba olarak yazıyorum gelde şiddet ve tepki gösterme ne yapalım siz söyleyın..agzımı acıp bır laf demeden odayı terk edıp çıktım şikayette bulundum ve kurul benı suçlu çıkardı..dışarda ise kendi arkadaşı olan doktora anasına küfür ediyor ama suçlu çıkarmıyor NE YAPMAM LAZIM SİZLERDE BU KONUYLA İLGİLENİN RİCA EDİYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.