Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

Yalanmış…

www.mypatoloji.com

Henüz yeni girmiştim tıp fakültesine ve ilk gördüğüm derslerden biriydi “tıp tarihi”. Hipokrat, Galen, Asklepion ve İbn-i Sina… Anlattınız…. “Divinum est opus sedare dolarem” (Ağrı dindirmek Tanrısal bir sanattır) Anlattınız… Tanrı’nın dünyadaki elleriydik. Anlattınız… İnandık…

 

Şimdi görüyorum ki çok değerli hocalarım “hata yapmışsınız”. Bana yıllarca nasıl hasta bakacağımı, hastalarıma nasıl davranacağımı ve hastalarımı nasıl tedavi edeceğimi anlattınız. “Primum non nocere” (önce zarar verme) cümlesiyle başlardı pek çok dersimiz ve korkardık zarar vermekten. İşte bu yüzden ilk defa kan almayı, yanımızdaki arkadaşımızın kolunu morartarak öğrendik… Bana meslek aşkını anlatan tüm hocalarım ”hata yapmışsınız”.

Hastalarımın bana nasıl bakacağını hiç anlatmadınız. Anlattığınız hasta-doktor diyaloglarında hiç küfürler, aşağılamalar, çığlıklar yoktu. Bana “emreden” hastaya ne diyeceğimi öğretmediniz. Önce zarar verme dediniz, “zarar göreceğimi” hiç söylemediniz. Hastam elinde bıçağıyla kapıma geldiğinde “ölebileceğimi” hiç söylemediniz.

İşte bir hafta daha geçti…yine şiddet haberleriyle dolu… önlüğümdeki kan kokusu geçmiyor hala…

Kaynak : http://www.mypatoloji.com/2012/04/yalanms.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.