Kategoriler
Haberler

Yeni teşvik sistemi ilaç ve medikal yatırımlarını artırır

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, yeni teşvik sisteminin bölgede ilaç ve medikal yatırımlarını artıracağını söyledi. Yücelik, stratejik yatırım yapanlara 5. bölge şartlarının uygulanmasının ise endişe verici olduğunu ifade etti.

Yeni teşvik paketinin Erzurum’da yeni yatırımlara vesile olmasını arzu ettiklerini belirten ETSO Başkanı Yücelik, yeni sistemin; genel teşvikler, bölgesel teşvikler, büyük ölçekli yatırımların teşviki ve stratejik yatırımların teşviki şeklinde 4 ana gruptan teşekkül etmesinin önemli olduğunu vurguladı. İlleri, sosyo-ekonomik gelişmişliklerine göre 6 farklı bölgede toplayan, İl Bazlı Bölgesel Teşvik Sistemi’nde yatırımcılara, Katma Değer Vergisi (KDV) istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, asgari ücret üzerinden sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, gelir vergisi stopajı desteği ve KDV iadesi desteği verileceğini kaydeden Başkan Yücelik, teşviklerin bölgede büyük yatırımların önünü açmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni teşvik sisteminin, sanayinin yapısal dönüşümüne katkı sağlayacak stratejik yatırımları özellikle destekleyeceğini anlatan Başkan Yücelik, hızla bir sağlık merkezi olma yolunda ilerleyen Erzurum’da ilaç ve medikal sektörde yapılacak yatırımların önünün açılacağını söyledi. Bu stratejik yatırımlara, yatırım malı üretimi için gümrük vergisi indirimi, makine ve teçhizat için KDV indirimi, bu ürünler için sigorta indirimi, yatırım yeri tahsisi ve KDV iadesi desteği sağlanacağını belirten Yücelik, ancak stratejik yatırımlar adı altındaki sektörlere, eğitime, yük ve yolcu taşımacılığına, madenciliğe ve bazı turizm bölgelerine yapılan yatırımların nerede olursa olsun 5’inci bölge desteklerinden yararlanabilecek olmasının, bu bölge yer alan illere yapılacak yatırımların önünü keseceği endişesi taşıdıklarını altını çizdi.

Daha önce uygulamaya konulan teşvik paketlerinde de benzer durumlar yaşandığını hatırlatan Başkan Yücelik, “Halen uygulamada olan teşvik yasasında yatırımcılar, Doğu Anadolu veya Güneydoğu Anadolu’daki bir ilde yatırım yapmak yerine aynı teşvik uygulamalarından faydalanan daha batıdaki illere yatırım yapmayı tercih etti. Açıklanan son teşvik paketinde de benzer bir durumun ortaya çıkması söz konusu. Öyle ki stratejik yatırım hangi ilde yapılırsa yapılsın 5. bölge teşvik uygulamalarından yararlandırılmasını sakıncalı görüyoruz. Çünkü bu uygulama 5. bölgede yer alan yatırımların önünü kesecektir. Bu çelişkili durumun önüne geçmek için düzenleme yapılması veya stratejik yatırım yapmak isteyenler için daha farklı teşvikler verilmesinin doğru olacağı kanaatini taşıyoruz.” diye konuştu. 

Yeni teşvik paketinden mevcut işletmelerin de kademeli olarak yararlandırılmasının doğru bir uygulama olacağına dikkati çeken Başkan Yücelik, özellikle enerji konusu başta olmak üzere teşvik paketiyle ilgili diğer detayların netleşmesini beklediklerini sözlerine ekledi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.