Kategoriler
Duyurular Haberler

Zaman daralıyor! Önemli*

Asistan ve Genç Uzman Hekimlere Önemli Duyuru!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile önümüzdeki günlerde yapacağımız görüşmede; asistan ve genç uzman hekim sorunları, uzmanlık eğitimi veya sağlıkla ilgili diğer konularda soru, sorun, görüş ve önerilerimizi kendisine ileteceğiz.

Bu görüşmenin daha yararlı geçmesi ve sizlerin sorunlarının birinci ağızdan iletilebilmesi için aşağıdaki formu hazırladık. Bu formu doldurarak siz de aklınızdaki soruları, yaşadığınız sorunları ve çözüm önerilerinizi paylaşabilir, en yetkili ağızdan bunlara yanıt alabilirsiniz. Sizler tarafından oluşturulacak bütün girdiler derlenerek bir rapor haline getirilecek ve Sağlık Bakanı’na gerek sözlü gerek yazılı olarak bizzat iletilecektir. Tüm çıktılar, ilerleyen dönemde www.asistanhekim.org ekibi tarafından bizzat takip edilecektir. İstediğiniz takdirde bilgileriniz saklı tutulacak ve yalnızca sizinle iletişime geçmek için kullanılacaktır.

KATKINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ!

SAĞLIK BAKANI’NA SORMAK İÇİN TIKLAYIN!

“Zaman daralıyor! Önemli*” için bir yanıt

ŞIRNAK DEVLET HASTANESİ’NE 1 AY ÖNCE KADIN DOĞUM UZMANI OLARAK BAŞLADIM. BURADA GENEL OLARAK YAŞADIĞIMIZ SORUNLARI İLETMEK İSTİYORUZ.
– PERSONEL YETERSİZLİĞİ; HASTANEMİZDE DOKTOR DAĞILIMI İYİ YAPILMAMIŞTIR. BAZI BRANŞLARDA GEREKENDEN FAZLA UZMAN OLMASINA RAGMEN ( ÖRNEĞİN GENEL CERRAHİDE 4 UZMAN GÖREV YAPMAKTADIR. ) YOĞUN BRANŞLARDA (DAHİLİYE, KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM, ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ) YETERSİZ SAYIDA UZMAN GÖREV YAPMAKTADIR. AYRICA EBE VE HEMŞİRE SIKINTISI BULUNMAKTADIR. BU NEDENLE VAROLAN PERSONEL FAZLA MESAİ YAPMAKTA VE HERKES MUTSUZ VE YORGUN ÇALIŞMAKTADIR. ZATEN ALINAN DÖNERDEN BAHSETMEK BİLE İSTEMİYORUM.
– KAN TEMİN SIKINTISI; HASTANEMİZDE KAN BANKASI BULUNMAMASI VE SEVK EDİLECEK YERİN EN YAKIN 4 SAAT OLMASI ACİL DURUMLARDA SIKINTI YARATMAKTADIR. BU DURUM BİZİ RİSKE ATMAKTADIR. TROMBOSİT SÜSPANSİYONU, TAM KAN VE BAZI GRUPLARDA ERT BULUNMAMAKTADIR AYRICA GECE 12’DEN SONRA DİYARBAKIR’DAN KAN GELMEMEKTEDİR. KANAMALI HASTALARDA BU DURUM HASTAYI ÖLÜME MAHKUM ETMEKTEDİR.
– HASTANEMİZDE İLAÇ VE MALZEME SIKINTISI BULUNMAKTADIR. ÖRNEĞİN ACİL DURUMLARDA GEREKLİ OLAN BİKARBONAT HASTANEMİZDE BULUNMAMAKTADIR. SERVİSLERDE MONİTÖR, ACİL ARABALARINDA LARİNGOSKOP BULUNMAMAKTA VE RADYAN ISITICI ÇALIŞMAMAKTA BU NEDENLE YENİDOĞANLARI ISITMAKTA ZORLUK ÇEKMEKTEYİZ. ZAMAN ZAMAN ÇOK GEREKLİ MALZEMELERİN TEMİNİNDE BİLE SIKINTI YAŞAMAKTAYIZ.
– ŞIRNAK ULUDERE İLÇESİNDE TETKİK VE TEDAVİ YAPAMADIĞI HALDE KADIN DOĞUM UZMANININ BULUNMASI ANLAMLI OLMAMAKTADIR. ÇÜNKÜ ULUDERE HASTALARI TEKNİK YETERSİZLİK NEDENİYLE HALA ŞIRNAK DEVLET HASTANESİNDE DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR. BURADAKİ KADIN DOĞUM HEKİMİ ANCAK SEVK YAPABİLMEKTEDİR. ŞIRNAK DEVLET HASTANESİ’NDE 2 KADIN DOĞUM UZMANI OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIZ. BUNDAN 5 AY ÖNCE 5 AY BOYUNCA TEK HEKİM GÖREV YAPMIŞTIR. SÖZDE HAFTALIK İCAP NÖBETİ TUTMAKTAYIZ ANCAK BU SÜREÇ İÇERİSİNDE YOĞUN İŞLEYİŞ VE ACİL HASTA GELİŞLERİNDEN DOLAYI HASTANEDEN AYRILAMAMAKTA VE FİZİKSEL OLARAK ÇOK YORGUN DÜŞMEKTEYİZ. GECE GELEN TEK BİR ACİL HASTASI BİLE TÜM GECEYİ UYUMADAN GEÇİRMEMİZE SEBEP OLABİLMEKTEDİR. 1 HAFTA BOYUNCA UYUMADAN GÖREV YAPAN BİR DOKTORA ÇOK FAZLA SORUMLULUK YÜKLENMEKTEDİR. AYRICA ACİL NÖBETİ TUTARKEN POLİKLİNİK HİZMETİ DE VERMEMİZ BEKLENMEKTEDİR. BU DURUM HEM BİZİM HİÇBİR ŞEKİLDE DİNLENMEMİZ İÇİN ZAMAN VERİLMEMESİNE SEBEP OLMAKTA HEM DE HASTALARLA SÜREKLİ KARŞI KARŞIYA KALMAKTAYIZ. HEM ACİL HASTALARINA GEREKEN ÖNEMİ VEREMEMEKTE HEM DE ACİL DURUMLARDA AMELİYATA HASTA ALIP POLİKLİNİĞİ BIRAKTIĞIMIZDA POLİKLİNİKTE HASTA VE YAKINLARINDAN SÖZEL SALDIRIYA VE BAKANLIĞA ŞİKAYETE KADAR MAĞDURİYETE UĞRUYORUZ. BU DURUM HEM BİZİ, HEM POLİKLİNİK HASTALARINI HEM DE ACİL HASTALARI MAĞDUR ETMEKTEDİR. SONUÇ OLARAK İCAPÇI OLDUĞUMUZ ZAMAN 7 GÜN 24 SAAT DİNLENMEDEN HİZMET VERMEK ZORUNDA KALIYORUZ. İCAPÇI OLMAYINCA DA GÜNLÜK 80-90 HASTA POLİKLİNİKTE BAKIP ARKASINDAN SERVİS HASTALARIYLA İLGİLENİYORUZ, YANİ MESAİ SAATİMİZ SABAH 8 AKŞAM 8 OLUYOR
– GÜNLÜK POLİKLİNİKTE 80-90 HASTA BAKILMAKTADIR. ÖZELLİKLE KADIN DOĞUM HASTALARININ MUAYENESİ HAZIRLIK VE JİNEKOLOJİK MASAYA ÇIKMA, ULTRASON BAKILMASI GİBİ NEDENLERDEN DOLAYI UZUN SÜRMEKTEDİR. ANCAK BU KADAR FAZLA SAYIDA HASTAYA GİRİŞ YAPILDIĞI İÇİN VE HASTALAR BAKILMADIĞI ZAMAN SORUN YAŞANDIĞI İÇİN POLİKLİNİKTE HASTALARA YETERİ KADAR ÖZEN GÖSTERİLEMEMEKTEDİR. BU DURUM TANI ATLANMASINA SEBEBİYET VEREBİLİR.
– BU BÖLGEDEKİ HASTALAR TAKİPSİZ, ORTALAMA 7-8 DOĞUM YAPMIŞ VE İLERİ YAŞ GEBELER OLUP RİSKLİ GEBELERDİR. BU HASTALARIN AİLE PLANLAMASI VE AİLE HEKİMLERİ TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMESİNİN VE BİLGİLENDİRİLMESİNİN UYGUN OLACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİZ.
– BU BÖLGENİN ULAŞIMININ KÖTÜ OLMASINA VE GENEL OLARAK SOSYOEKONOMİK GELİŞMİŞLİĞİNİN YETERSİZ OLMASINA RAĞMEN MECBURİ HİZMET SÜRESİNİN 500 GÜN OLMASI BU BÖLGEDEN İSTİFA VE BU BÖLGEDE GÖREVE BAŞLAMAMAYA SEBEP OLMAKTADIR. ÖRNEĞİN MUŞ MERKEZİN ŞARTLARI BURDAN DAHA İYİ OLMASINA RAGMEN MECBURİ HİZMET SÜRESİ 450 GÜN OLMASI HAKSIZLIĞA YOL AÇMAKTADIR. BU BÖLGENİN DAHA CAZİP HALE GETİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİZ.
– HASTANEMİZDE YENİDOĞAN ÜNİTESİ BULUNMASINA RAĞMEN YENİDOĞAN HEMŞİRELERİNİN VE ÇOCUK DOKTOR SAYISININ AZ OLMASI VE SURFAKTAN BULUNMAMASI NEDENİYLE YETERİ KADAR BU BÖLÜMDEN FAYDALANILAMAMAKTADIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.