Kategoriler
Haberler

13 yaşında anjiyo oldu!

Çanakkale’nin Biga ilçesinde ikamet eden ilköğretim okulu öğrencisi 13 yaşındaki Cemal Can Kabasakaloğlu, kalp krizi geçirdi. Damarları tıkalı olan ilköğretim okulu öğrencisine anjiyo yapıldı, stent takıldı, tıkanan damarlar açıldı.

        Meltem ve Ediz Kabasakaloğlu çiftinin Biga Sakarya İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi oğulları Cemal Can Kabasakaloğlu, sabah saatlerinde teneffüs sebebiyle okul bahçesinde bulunduğu sırada aniden rahatsızlandı. Ambulansla Biga Devlet Hastanesi’ne, ardından ilçedeki özel hastaneye kaldırılan Kabasakaloğlu’nun kalp krizi geçirdiği tespit edildi. Kabasakaloğlu, doktor kontrolünde Bursa Özel Bahar Hastanesi’ne kaldırıldı. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Özeren tarafından anjiyo yapılan Kabasakaloğlu’nun kalp damarlarının tıkalı olduğu belirlendi. Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kösecik’in de destek verdiği operasyonla Kabasakaloğlu’nun tıkanan kalp damarları açıldı, stent takıldı.

        Operasyon hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Ali Özeren, vakanın, kalp krizi ve damar hastalıklarının erken yaşlarda görüldüğü ender olaylardan biri olduğunu söyledi. Uzm. Dr. Özeren, “Hastamız, 5 yaşlarındayken lenfoma hastalığı tedavisi görmüş. Onun da bu krizi tetiklediğini düşünüyoruz. Kendisi 90 kilo. Bu da etkili olmuş. Henüz 13 yaşında olmasına rağmen erken dönemde, sol ön damarın tıkandığı en ağır kalp krizi formunda ve şokta gelmesine rağmen güzel bir cevap ve toparlanma gördük. Genelde ileri yaş erkeklerin hastalığı, 45-50 yaşlarda kriz bekleriz. Hem genetik, hem hayatımızdaki beslenme değişiklikleri, sigara, beslenme gibi birçok faktör krizde etkili oluyor. Artık kalp krizi hiçbir sınır da tanımaz oldu. Daha önce 17 yaşında kriz geçiren bir hasta görmüştük.” dedi.

        Sabah okulda teneffüste olduğu sırada aniden rahatsızlandığını belirten Cemal Can Kabasakaloğlu, şunları söyledi: “Okul bahçesindeyken bir anda kalbim teklemeye başladı. O anda öğretmenlerimin yanına gidip annemi aradım. Biga Devlet Hastanesi’ne sonra özel hastaneye oradan da Bursa’ya sevk edildim. Burada da anjiyo ile iyileştim.” 

        BESLENMEYE DİKKAT ETMEK LAZIM

        Bahar Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ömer Kurt, artık kalp krizinin beslenmeye bağlı olarak 10’lu yaşlarda da görüldüğünü söyledi. Başhekim Kurt, “Hastamız henüz 13 yaşında olmasına rağmen kalp krizi geçirmiş durumda. Anında müdahale edildi ve şu anda kalp damarına stent koyup, riski atlatmış durumdayız. Burada önemli olan çocuğumuzun 13 yaşında ve obez olması. Kalp krizinin yaşı onlu yaşlara kadar inmektedir. Beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Düzensiz beslenmek, fastfood, ayakta beslenmeler damar tıkanıklıklara sebep oluyor. Türkiye’nin beslenme üzerine bilimsel çalışmaların yapılması lazım. Çocuklarımızı neyle nasıl beslememiz büyük önem arz ediyor. Bugün bu çocuğun hayatı kurtuldu, ama beslenme konusunda herkesin duyarlı olması lazım.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.