Kategoriler
Duyurular Haberler

2. Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresi başladı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bilim Araştırma Kulübü’nün bu yıl ikincisini düzenlediği Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresi (Medikal Students Congress) başladı. 22 ülkeden 175 öğrenci ve 300 akademisyen ile yurt içinden 275 öğrenci ve bilim adamının katıldığı kongre 3 gün sürecek.

        Üniversitenin Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongre öncesinde Amasya Belediyesi’nin Mehteran Takımı’nın gösterisi büyük ilgi topladı. Balkan ülkeleri, Karadeniz ülkeleri, Kafkas ülkeleri ve Orta Asya ülkeleri tıp öğrencilerinin Türkiye’deki tıbbiyelilerle buluştuğu 2. Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresi, Samsun Devlet Klasik Türk Sanat Müziği Korosu’nun mini konseriyle başladı. ‘Doktorum’ şarkısıyla konserine başlayan koro, yabancı öğrenci ve akademisyenleri etkilerken, Konya Mevlana Üniversitesi’nin semazenleri de tasavvuf alimlerinden Mevlana’nın mesajlarını kısa büyüleyici gösterisi ile davetlilere sundu.

Yoğun bilimsel paylaşımların yanı sıra kültürel bir şölene dönüşen tıp öğrenci kongresinde tıp alanındaki son gelişmeler ve tıp eğitim sistemleri hakkındaki gelişmelerle ile ilgili konferans ve konuşmalar yapılacak. Kongrede yurt içi ve yurt dışından katılan öğrenciler de kendi fakültelerine ilişkin bilgi verecek. Ayrıca dünyanın önde gelen bilim adamları, konferanslarında nasıl iyi bir hekim olunacağının püf noktalarını anlatacak.

“HEKİM ADAYLARI DAHA DONANIMLI MEZUN OLSUN İSTİYORUZ”

Kongrenin açılış konuşmasını yapan OMÜ Tıp Fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi Eyüp Ayrancı, kulüp olarak yıllardır hekim adaylarının daha donanımlı bir şekilde mezun olabilmeleri için aracılık etmeye çalıştıklarını söyledi. Bilimin evrenselliğine ilişkin hayal kurduklarını dile getiren Ayrancı, “Geçen sene ilkini başarıyla gerçekleştirdiğimiz bir marka haline gelen İnternational Medikal Students Congress, İmesco’nun geleneksel hale getirerek Türkiye ile tarihi ve kültürel bağları olan ülkelerden ve çeşitli Avrupa ülkelerinden 22 ülkeden 175 ve 275 yurt içi katılımcı tıp öğrencisi ile gerçekleşecek bu anlamlı organizasyonu düzenledik.” dedi.

Kongrenin bilim şenliği olacağının altını çizen üniversitenin Araştırma Kulübü Danışman Üyesi Prof. Dr. Murat Günaydın, “Büyük İslam düşünürü Hz. Mevlana’nın ‘Gel ne olursan yine gel’ sözünden ilham alarak sınırları kaldırdık ve sizlere çağrıda bulunduk. Sizler de bu kongreye icabet ettiniz. Birçok ülkeden bilim ve tanışmak için geldiniz. En zor meslek olan hekimliği seçtiniz. Bu nedenle çok önemlisiniz. Faaliyetiniz de çok önemli. Bu faaliyetin gençlik faaliyetleri içinde yer almasını da devlet büyüklerimizden arz ediyorum.” şeklinde konuştu.

        OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu, ‘Sınırları Kaldırdık’ sloganıyla ikincisini düzenlenen kongrenin uluslararası düzeyde en büyük katılımlı kongre olduğunu söyledi. Prof. Dr. Şahinoğlu, organizasyonda emeği geçen herkesi kutladı.

        OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ise şunları kaydetti: “İnsanlar tanışır buluşurlarsa kavga edemezler. Hele hekimliği düşündüğümüzde bir hekimin görevi insanların ruh ve beden sağlığını sağlamaktır. Hekimin hastayı sadece fiziksel olarak iyileştirmesi değil, ayrı zamanda insanlara hastalara güler yüzle sıcak ve nazik davranması gerekmektedir. Bunun diğer yöne de uluslararası düzeyde insanların birbiriyle tanışması ve kaynaşmasıdır. Bu ve bunun gibi kongreler de tanışma ve kaynaşmaya hizmet etmektedir.”

        Kongrenin açılış töreninde Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir ve Çağatay Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise çok sayıda akademisyen ve öğrenci de hazır bulundu.

“2. Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresi başladı” için bir yanıt

ŞİMDİ DEGİLSE NE ZAMAN…? YAZACAKSINIZ
TIP ögrencileri ve Asistan hekimler almak istediginiz Egitim ve Sorun ve Sıkıntılarınızı yazama zamanıdır.
Buyurun yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.