Kategoriler
Haberler

3 bin 500 kişiye bir eczane uygulaması geliyor

Eczacı kökenli İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, 3 bin 500 kişiye bir eczane uygulamasının önümüzdeki bir iki hafta içinde genel kurula gelerek, kanunla birlikte başlayacağını söyledi.

Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED)’e bağlı Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER) üyesi eczacılar, Eczacılar Günü münasebetiyle Anemon Ege Sağlık Otel’de bir araya geldi. Toplantıda konuşan İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, eczacılar olarak çok uzun süredir bekledikleri bir kanunun müjdesini vermek istediğini söyledi.

Eczaneler ve eczacılarla ilgili kanunun en son 1953 yılında hazırlanmış ve yaklaşık 60 yıldır yürürlükte olan kanunun önümüzdeki hafta veya bir sonraki hafta genel kurula inmesini beklediğini anlatan Nesrin Ulema, “Artık revize edilmiş çağın modern, eczacılık sistemiyle Avrupa’daki eczacılık kanunlarıyla özdeşleşmiş bir yapıya kavuşacak. Ben, TBMM’de bulunan 12 eczacı milletvekilimizle beraber, Türk Eczacılar Birliği heyeti ve bakanlarımızla beraber bu süreçte siyaseti kapı dışarı bıraktık. Eczacılık mesleği anlamında bir araya gelerek herkeslerin hemfikir olduğu, herkesin kabul ettiği ve sanıyorum meslektaşlarımızın da memnun kalacağı bir kanunu hazırladık.” diye konuştu.

Sağlık komisyonundan geçirdikleri yeni eczacılık kanunuyla birlikte bazı değişikliklerden de bahseden Ulema, her şeyden önce eczacılığın ve eczanenin yeni bir tanımlamasının yapıldığını kaydetti. Bu sayede eczane ve eczacılığın yeni tanımıyla beraber aslında yıllardır bazı çevreler tarafından konuşulan ve serbest eczaneler üzerinde bir baskı unsuru olarak kullanılmaya çalışılan ‘zincir eczane’ konusunun bu tanımlamayla tamamen ortadan kalkmış olacağını savunan Ulema şunları belirtti: “Yine bu kanunla nüfusa göre eczane açılmasıyla ilgili yeni bir düzenleme hayata geçireceğiz. 3 bin 500 kişiye bir eczane planlaması artık Türkiye genelinde uygulanmaya başlanacak. Tabi bu uygulamayı hayata geçirmek şu an üniversitede okuyan öğrencilerimiz ve mevcut eczacılarımızın haklarını koruyarak ve Türkiye genelinde değişiklik sağlayarak hayata geçirmek çok kolay değil. Ama ben şunu söylemek isterim. Hem şu anda üniversitede okuyan öğrencilerimiz hem de mevcut eczacılarımız için bir defaya mahsus yer değiştirme, il değiştirme hakkı veriyoruz. İlçe içerisindeki yer değişikliklerinde nüfus kriteri aramıyoruz.”

Ulema’nın verdiği bilgilere göre, yardımcı eczacılık ve eczanelerin ciroları doğrultusunda ikinci eczane zorunlu hale gelecek. Yardımcı eczacılığın hizmet süresi bir yıl olarak belirlendi. Bununla ilgili düzenlemeleri yapmak Sağlık Bakanlığı’nda olacak. Muvazaa olduğu tespit edilen eczacılarla ilgili yaklaşık 5 yıl meslekten men cezası geliyor.

EGESADER Başkanı Prof. Dr. Talat Tavlı da yaptığı konuşmada Eczacılar Günü’nü kutladı. Prof. Dr. Tavlı, yeni bir dernek olmalarına rağmen 2010 yılı Şubat ayından itibaren derneğe üye olanların katkılarıyla Kamerun’a 3 kez, Somali’ye 2 kez, Pakistan ve Libya’ya birer kez olmak üzere çeşitli sağlık, eğitim ve yardım organizasyonları düzenlediklerini hatırlattı. Prof. Dr. Tavlı, derneğin mesleki eğitim ve görgü artırımı alanlarında her ay bir mesleki kursu doktorlara götürme konusunda bir proje hazırladığını, perşembe günlerinde de meslektaşlarına yönelik seminerler vereceklerini anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.