Kategoriler
Haberler

4. yüz naklinde son gelişmeler

Türkiye’nin dördüncü yüz nakli olan Turan Çolak’ın dün sabah itibariyle uyandırıldığı açıklandı. Turan Çolak’ın doktorların sorularına el ve kol hareketleriyle tepki verdiği belirtildi.

        Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz’ın yüzü nakle 35 yaşındaki Turan Çolak’ın sağlık durumu iyiye gidiyor. Üç yaşındayken geçirdiği sara krizinin etkisiyle ateşin üzerine düşmesi sonucu yüzünün büyük bir bölümünün yanan Turan Çolak’a yeni yüzü nakledildikten sonra dün itibariyle uyandırıldı. 

        Turan Çolak’ın son durumuyla ilgili Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Ömer Özkan, Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Yılmaz basın toplantısı düzenlendi. 

        Turan Çolak’ın dün sabah itibariyle uyandırıldığını açıklayan Doç. Dr. Murat Yılmaz, “Hastamızın hiçbir sorunu yok. Şuanda gayet iyi. Bütün bulgular stabil. Karaciğer, böbrek ve diğer organlarda hiçbir sorun yok. En kısa sürede çıkarmayı planlıyoruz. Diğer hasta Uğur Acar gibi aynı prosedürü izleyeceğiz. Ona sorular yönlendirdik. Bize el ve kol hareketleriyle cevap verdi. Bütün sorulara olumlu cevaplar verdi. Şuan da gidişat çok iyi en kısa sürede çıkarırız diye düşünüyoruz.” diye konuştu. Murat Yılmaz, Turan Çolak’ın her soruya olumlu cevap verebilecek kadar uyumlu bir hasta olduğunu söyledi. Yılmaz, yoğun bakımdan çıkmaması için bir sorun olmadığını kaydetti.

        TURAN ÇOLAK’A GÖZ KAPAĞI DA NAKLEDİLDİ

        Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Ömer Özkan da, Turan Çolak’ın yoğun bakımdan çıktıktan sonra, Uğur Acar gibi takip edileceğini söyledi. Turan Çolak’ın diğer hastalara göre biraz farklı olduğunu belirten Ömer Özkan, “Bu hastanın göz kapaklarını da nakledildi. İki farklı göz kası var. Bir açan, bir kapatan. Ona göre davranacağız. Gözü açma ve kapama bize göre olacak. Yaklaşık bir ay sonra bunun kararı verip ufak bir müdahale yapmamız gerekebilir. Ama yapmayabiliriz de. Biraz daha farklı takip edeceğiz. Bu hastanın göz kapağıyla ilgili bir sorunu vardı. Özellikle onunla ilgileniyoruz. Göz kapağı eski kasıyla ilgili hareketleri var, ama onun uzunluğunu kısalığını ayarlamak diğer kapatan kasın çalışmasına göre ayarlayacağız. Bu 6 aydan önce başlamayacak. Ona göre planlayacağız. Şuan için bir sorun yok. Kulak sadece kepçe kısmı nakledildi. Duymayla ilgili bir sorun yok. Bundan sonra da olmayacak. Riski artıran bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

Turan Çolak’ın yeni yüzünün fotoğraf ve video görüntülerinin ne zaman verileceği sorusuna üzerine Ömer Özkan, bunun hastanın izni alındıktan sonra yapılacağını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, Turan Çolak’ın yoğun bakımda çıkmaması için hiçbir sorun olmadığını, durumunun iyi olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.