Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

5N1K : Konu Hekimler


Uz.Dr.M.Özgür NİFLİOĞLU

Aslında bir programdan öte, bir gazetecilik terimi bu. Olayları bir disiplin içinde sorgulamaya yarayan bir araç. Değişik bir bakış açısı, hadi hekimliğe uyarlayalım:

1N. Ne oldu? 

Şöyle anlatalım: 

Kutsal bir meslekti hekimlik. Uğruna gençliğin bozuk para gibi harcandığı, uykusuz gecelerin birbirini kovaladığı, asemptomatik TUS hazırlığının ön planda olduğu bir psödo ölüm kalım savaşı. Ne oldu peki? Bir şey olmadı, olamadı: ” muadillerinin gezip oynadığı gençlik “heba” oldu. Hem de bedavaya. 

2N. Ne zaman oldu? 

Yıllar içinde, bir anlamda: Dün, bugün ve de yarın! 

3N. Nerede oldu? 

Türkiye’de. 

4N. Nasıl oldu? 

Usul usul ve yavaşça. 

5N .Neden oldu? 

Hekimler çözüm odaklı, diyaloğa açık ancak ideolojik olmayan bir platformda bir araya gelmedikleri ya da getirilmedikleri için oldu. 

1K. Peki suçlu kim? 

Çözüm için adım atmayanlar mı? İdeolojiyi hekimliğin önüne koyup, mikro dünyalarında makro hayaller kuranlar mı? 

Ya da bu oyuna sessiz kalan sen mi, ben mi? 

Kim?

Uz.Dr.M.Özgür NİFLİOĞLU

asistanhekim.org kurucusu ve editörü

www.twitter.com/drozgurs

www.drozgurniflioglu.com

“5N1K : Konu Hekimler” için 2 yanıt

“Meslek Odaları sosyalist kalacaktır?”,”Hekimlik ve Saglık politikalaları siyasetten bagımsız düşünülemez”,”Burası kanarya sevenler dernegi degildir,siyasi bir duruşu olacaktır..” vb söylemi biraz kol gücünü savunan eski bir ideolojinin savunması ve nostaljisi olarak algılıyorum..Artık bilgi ile donatılmış bir emegin çalışma hayatına girdigi bir yüzyıl gelmiştir.Bilgili emegin hızı,hatasız üretimi,işi bir kerede yapma yetengi onu öne çıkarmıştır.Kol emeginin degeri elektro-mekanikteki gelişme ile zaten degersizleşmeye dogru hızla ilerliyor.Bu yeni gelişmeye başlayan bilinçli emege öncü olamak,örgütlemek,onlar adına siyaset üretmek gittikce zorlaşmaya başlamıştır.Bilgili,bilinçli,öncü tek adam dönemi sona ermiştir.Bilgi o kadar gelişmekte,degişmekte ve hızlı yayılmaktadır ki onu bir kişinin anlama ve kavraması imkansız hale gelmiştir.Bu durum ideoloji denen kavramı sarsmaya başlamıştır.Artık siyasal ideoloji yerini önkoşulsuz ve önkabulsüz bir düşün,fikir,disiplinlerin ortak ivmelenecegi bir alan haline getirmiştir.Genetikteki basit bir konuyu bile anlamak için iyi bir egitim,araştırma ve iyi bir okuma yapmak gerekmektedir.Bunun için “Onlar” adına devrime soyunma,yol gösterme dönemide bitmiş ve bitmek üzeredir.Bu bilinçli emek kendi siyasi yönünü kendi tayin edecek hale gelmiş ve gelmek üzeredir.Yeni egitimli ve bilinçli emegin öncü ve onun için savaşan TIP doktoru Che ye ihtiyaçları yoktur.Onun simgeden öte bir fonksiyonuda kalmamıştır.Antik çagda yaşayan Che ler bu gün hatırlanmıyor bile.
Düşünce, inanç, ifade biçimi, yaşayış biçimi birliği gibi pek çok konuyu bünyesinde barındıran “sosyalist birliktelik”i dünya örneklerinde ve bu grubun yapısında acaba görebiliyormuyuz. ? Aksaklıkları da kendi içinde düzelten, ‘bilgi üstündür’ anlayışıyla, bireysel zaafları aşabilen bir grup mudur bu yapı.?Bence degildir,yaşamları,ailesinin saglıgı ile igili anlayışları, eğitim anlayışları,çocuklarının egitimine bakışları,arabaları,kullandıkları ürünler,oturdukları semtler ve en önemlisi para ile olan ilişkileri bunu bize söylemiyor.Dünya örnekleride bunu söylemiyor.Ayrıca grubun dışında bireysel görüşmelerinizde çok farklı insanlarla karşılaşıyorsunuz.?Örnegin sosyalist partilerde yapılması gerekeni burada yapmaya kalktıklarının bilincindeler..Ayrıca üyelerinin siyasi görüşleri soldan saga kadar yayılmış oldugu biliyorlar.Seçimde kendilerine oy verenlerin bazılarının kendi siyasi görüşlerinden olmadıgını ama eski tanışıklık sebebi ile diger grupta tanıdıgı olmadıgı için oy vermeye getiriyorlar,başka zamanlarda ve eylemlerde yönetimle ortak tavır almıyorlar.Bu durumda Meslek Ogalarını statik bir yapıya ve işleve hapsediyor.TTB küçük olsun ama benim olsun,yönetimde bir tanıdıgım olsun mantıgı ile bu durum sürüp gidiyor.
Devrimi birileri yapacak,biz mevziyi elde tutalım mantıgı ile yıllar heder edildi gitti.
Şimdi liberel ekonomiyi uygulayan çogunluk olan bir ikdidar var.Bu yapı size işine geldiginde sosyalıst sistemin yaptırımlarını,işine geldiginde liberel sistemin yaptırımlarını uyguluyor.
Liberal ekonominin temeli olan Saglıkta Özelleştirme ve Özel hastaneleri açtırarak ve teşvik ediyor.
Ama ben zorunlu hizmete gitmeyecegim ve serbest veya özel hastanede çalışacagım bu emegimin liberalleşmesine ve fiyatına sen karışamazsın kardeşim deyince.Hayır !,! Z.Hizmet stajını yap akil adam ol sonra bunları yap diyor. Önemlisi Egitimlerinizi aksatarak buna sizi mecbur tutuyor.
Asistanların 1,5 gün süren nöbetleri,hoca baskıları,altyapı eksikligi ve altyapının beceri düzeyleri düşüklügünün yükünü Asistanlara yaptırarak herşeyi halk-devlet için yaptırıyor..
Bu konu ki; çogu Tıp orijinli Ögretim görevlisinden oluşan TIP fak yönetimi ile görüşülerek çözülemezmi diye düşünüyor insan ? Oysa TIP fak. Ögretim üyelerinin hepsi o cendereden geçmiş insanlar olmalarına ragmen.
Emeklilik meselesi yıllarca çözülmeden duruyorken,bu arada diger mesleklerin böyle bir sorunu ortada yokken bu kadar basit ve örneklenebilen durumun çözülmemesini ve çödürülmemesini,ve bugünlere getirilmesini anlamak mümkün degil..
Sizinde taktik olarak,üyelerinizin sorununu çözme baglamında bazı düşüncelerinizi rafa kaldırmanız gerekmiyormu?
Peki üye olabilecklerin içinde kaç sosyalist,sosyal demokrat,liberal,milliyetci,cemattci bir bilginiz veya anket yaparak tespitiniz varmı ?
Tüm meslek odaları artık üyelerinin siyasi görüşlerine eşit mesafede durarak,ama onların sorunlarına çözüm üretme ve bir baskı lobisi oluşturma zamanı gelmedimi ? Burada sistem olarak kolayca görebildigimiz K.Kore ve G.Kore ,Çin bizlere birşeyler ifade ediyor artık.Ama birde göremedigimiz bir örnek verlim.Harvard,MIT gibi üniversiteler okullarından mezunları Ögrtim Üyesi olarak hemen almıyor.Onlar bizim sistemiz içinde yetiştin renk körü olmuşsundur,sisteme fazla katkın olmaz diye bunu yapıyor.Bir süre dışarıda kariyer yaparsan sonra seni tekrar bünyesine alıyor.
Bu düzenin yaslarının boşlugunu kullanarak blok liste oluşturup,diger üyelerinizi bünyeye almamakta sekter bir davranıştır.
Meslek Odalarının uzun ömürlü olması ve maddi ve manevi sağlıklı yaşaması, herkesin temsil edildigi bir hareket tarzına bağlıdır.
Zaten tüm meslek odaları bu Ülkede sorgulanmaya başlanmış olması gerekiyor.Dünyada yönseme büyük bir network-üye sayısı- kurabilen örgütlerin sözünün geçtigi,sanal ortamada örgütlendigi bir yüzyıla girilmiş iken. TTB,TMMOB bu yapı ile bu günkü siyasi yönetimin ve dünya konjuktörünün network yapısı karşısında nasıl başarılı olacaklar ve dayanacaklar anlamış degilim.
İnetrnet ortamında Meslek Odaları gibi yapıları aşacak örgütlenmelerin ayak sesleri duyuluyor
“Manevi olarak dayanabilecekleri,sarılabilecekleri hiçbir şey yok memelkette.” Diyor Uzm Dr Niflioglu. Manevi bir güç oluşturmak için herkesi temsil edebilecek öncü bir yapıyı ve platformu oluşturmakta oldugunu söylemek isterim.Bu gün bir futbol takımının şampiyonluk kupasını aldıgı an her futbolcu kendi Ülkesinin bayragı ile sahaya çıkarılarak tur atabiliyorsa bu çogulculugu iyi irdelemek gerekiyor.
Tabip Meslek Odaları
“Ey Tabipler biz sosyalistiz / dostuz yalnız biz sana / kurtuluşun bizimledir / elini uzatsana” demeye devam ediyor.
Genç Hekimler
”İsdidam bile yokken,İsdihdam edildim.” demeye devam ediyor.

Sayın misafir çok güzel yazdığınızı sanıyorum, eleştir mi yorum sizde haklısın ama bende haklıyım, maalesef yazdığınız
yazıdan “”Onda birini veya Onda ikisini”” anlayabildim. Bağışlayın belki ben sizin gibi anlama kapasitesine sahip değilim veya bilgim olmaya bilir. Belki ben ideolojik kavramları bilmeye bilirim. Ancak şunu söylemek istiyorum, ben düz mantıkla anlamak istiyorum, iyi niyetli insani düşüncemle anlamak istiyorum. İdeolojiler insanlığı yanıltabilir, tabii ki hangi ideoloji ise. Önemli olan nedir AKILLI, DUYGUSAL, FİZİKSEL, DÜŞÜNME, İNSANİYET ve İNSANLIKTIR.
Artık süslü yazıları bırakalım, ne anlamak, ne anlatmak istediğimizi net yalın bir biçimde karşı tarafı sıkmadan herkesin anlayabileceği biçimde anlatalım. Malum divan edebiyatında da çok süslü anlatımlar olmuştu. Ne oldu kaç kişi anlayabildi, lafı dolandırmaya gerek yok. ANLAMA ve ANLATMAK istediğimizi dosdoğru anlatalım ki karşı taraf bizi anlasın birlik olalım. İdeolojin ne olursa olsun ORTAK AKIL da birleşelim. Hak ve Adaleti bulalım. İNSANCA YAŞAMAK İÇİN İNSANCA DÜŞÜNELİM VE BİRLİK OLALIM YANLIŞLARI YIKALIM GELECEĞİ KURTARALIM. Bütün ideolojiler bir gün yıkılmaya mahkûmdur. YIKILMAYACAK TEK ŞEY İNSANCA HAK VE ADALETLİ OLABİLMEK ve PAYLAŞMAKTIR. Siz buna ne isim, ne ad, ne ideoloji derseniz deyin fark etmez. İşin Özü budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.