Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

7 Maddede Türkiye’de doktorluk

Bir şeyin değeri, bu kaybedildiğinde geri almak için feda edebileceğiniz kadardır.”

Türk halkının doktorlarından nefret etmesi, genel olarak ‘okumuş’ kesime karşı Türk halkı’nda görülen halin doktor örneğine yansıması popüler konularından da birisi. Yazılmış olanları okudukça ne diyeyim, nereden başlayayım bilemedim. En iyisi tane tane gidelim.

Birincisi, bu doktor denen zevatın nereden geldiğini zannediyorsunuz siz kuzum? Yalıtılmış özel bölgelerde klonlama ile üretildiğini falan mı düşünüyorsunuz, yoksa mars’tan falan geldiklerini mi? Biraz hafızanızı zorlarsanız o beyaz önlüklülerden hiç olmazsa bir-iki tanesinin mahalleden oyun arkadaşınız, okulda sıra arkadaşınız olduğunu kolayca hatırlayabilirsiniz. Yani siz nereden geldiyseniz onlar da oradan geldi. Yani toplumun genel kalitesi neyse onlarınki de o kadar.

İkincisi, evet, çok şaşıracaksınız biliyorum ama doktorlar bu işi para için yapıyorlar. Şaşırmayın, çünkü bu onların mesleği. Hayatlarını idame etmek, çoluk çocuklarına bakmak için para kazanmak zorundalar ve bunu da bir Mühendis, bir mimar, bir öğretmen nasıl yapıyorsa aynı şekilde yapıyorlar, yani bilgilerini
satıyorlar. Yani sebil çalışmıyorlar

Üçüncüsü, sizin gibi onlar da 80 sonrasında, Özal’ın neoliberal politikaları empoze edilerek büyüdüler, paranın en kutsal değer olduğu öğretildi onlara da. Şimdi ise birileri çıkıyor ve diyor ki, herkes kapitalist olabilir, ama sen sosyalist olacaksın. Vay be, ne güzel

Dördüncüsü, doktorlar çok eğitim görüyorlarmış şeklinde dudak büken arkadaşlara gidiyor. Eğer 70 civarında bir IQ’nuz ve ilkokul birinci sınıf seviyesinde bir matematik bilginiz varsa basit bir hesapla (6 – 4 = 2) görebileceğiniz gibi onlar herkesten daha fazla üniversite okuyorlar. Buna beş yıllık uzmanlık ve bir kısmı için üç yıllık yan dal süresini de eklerseniz bu süre bazıları için on dört yıla kadar çıkıyor.

Beşincisi, bu da doktorlar çok zor şartlarda çalışıyormuşa dudak büzen arkadaşlara gitsin bari. Bu arkadaşlardan – buraya dikkat – herhangi biri hayatında hiç 33 (yazıyla otuz üç) saat aralıksız çalışmış mıdır acaba? Bir denesinler, sonra da bunu ayda on kez yapmaya çalışsınlar. Kolay değil mi ? ya da ondan geçtim, çıksınlar
Hakkari Yüksekova’nın bir köyünde 1,5 sene çalışsınlar, bakalım hoşlarına gidecek mi

Altıncısı, doktorlar güler yüzlü değilmiş. Bugün yoğun çalışan bir marketteki kasiyer bile size “it” gibi davranırken (diğer devlet dairelerinden bahsetmiyorum bile) iki gündür uyumamış ve akşama kadar 60-100 hastaya bakmak zorunda olan adamdan güler yüz bekliyorsunuz ha. Çok beklersiniz.

Yedincisi, en eğlencelisi bu, sağlık sistemindeki aksaklıklardan doktorları sorumlu tutan arkadaşlar, alkışlar size. Sağlık sisteminin oluşturulmasında değil doktorların, onların örgütü Türk Tabipler Birliği’nin bile fikri sorulmaz.
Türkiye’de sağlık sistemi oy hesaplarına dayalıdır. Ak Parti iktidarı da bunun en somut örneğidir, oy uğruna yaptıkları ile bu ülkeyi her sene zarara uğratıyorlar, farkında mısınız?

Tam gün yasası denilen komedinin tek amacının doktor işgücünü ucuzlatıp sağlıkta özelleştirme sürecini
hızlandırmak olduğunu
, bugün önünü arkasını düşünmeden bunları alkışlayan sizlerin birkaç yıl sonra yediğiniz kazığın acısını nasıl çekeceğinizi anlatırdım ama boş verin. Evet, Türk halkı doktoru sevmez,

Ama tuhaftır, cebinden çekilip alınan paralarla yedi kuşak akrabasını zengin edenleri sırtında taşır, Doktorluk, yeryüzünde var olan en kutsal mesleklerden biridir. Çünkü bir şeyin değeri, bu kaybedildiğinde geri almak için feda edebileceğiniz şeyler kadardır ve sağlık, geri almak için fedakarlık yapılabilecek en önemli nimettir. Bu doktorlar sayesinde gerçekleşiyor. Bir nefes sıhhatin değerini göz önüne aldığınızda, doktorların kazandığı para gözünüze batmamalı!

asistanhekim.org ‘a gelen bir yorum (yorumun sahibi isterse adını yazabiliriz)

“7 Maddede Türkiye’de doktorluk” için bir yanıt

Gelecegi KASVETLİ KARANLIK olarakmı görmeliyiz.

Geçmişi kutsayan,gelecegi kasvetli karanlık olarak gören düşünceler ile geçmişi kasvetli karanlık,kendilerinin dönemini kutsayanlar aynı bakış açısı ile hayata ve dünyaya bakmaktadır.
Aslolan bugünden gelecege umut ve projelerle bakabilenler gelecegi yöneteceklerdir.
Yazıda geçen maddeler üzerinden bakarsak;
3.ncüsü / “Sen sosyalist olacaksın..” demiyor,Sosyalist düzenin yaptırımlarını bazılarını sana uyguluyorum diyor. Gerçekten öylemi yapıyor.Evet.
Zorunlu hizmetle size sormadan “zor” la atayarak bunu uyguluyor.Devlet kurumlarında “Zorunlu hizmet” stajınızı bitirmeden Diplomanızı ve mesleginizi yaptırmıyor.Maaş,Emeklilik konusunda diğer Yüksek düzeyli bürokratlardan daha azını size vererek uyguluyor.Diplomanızı onay merci olarak gideceginiz hastane size uygunmu diye hiçbir araştırma yapmadan sadece Zorunlu hizmete gidip gitmediginize ve süreyi doldurmanıza bakarak yapıyor.
Liberal ekonomi uygulaması olan performans modelini size uyguluyor. Ama kamuda çalışan hiçbir meslege bunu uygulamıyor.Kamuda boş oturan merkez valileri,Tarım teşkilatlarında boş oturan Z.mühendisi ve veteriner varken.Sadece TIP doktorlarına liberal/sosyalist sistemin işine gelen yanlarını Dr.lara uygularım diyor.
5.ncisi Zor şartlara ek olarak,hemşire,hastabakıcıların yani alt yapının hataları,ihmali,Egitim eksikliklerinin yarattıgı yükün Dr.ların omuzuna yüklenmesini eklemek gerekiyor.
30-35 yaşına yani ortalama ömür yaşına gelen Uzman veya YD uzmanı olan kişiye zorunlu hizmet,askerlik ile 2-3 yılını boşuna harcatacak,yeleşecegi ilçeyi/şehri,çalışacagı kurumu,saglık alanında yatırım yapma olanagını,serbest muayenehane açarak çalışma hakkını,akademisiyen olma yaşını geciktirecek zorlukları arttırıyor.Ama Dershaneleri okul yapacagım ve onlardan hizmet alacagım diyerek liberal ekonomiyi uygulayacakken,Zorunlu Hizmet,askerlik için hiç hizmet almayı düşünmüyor.
33 saat çalışmaya gelince,Asistan hekimleri de olaya dahil ederek konuşursak,S.Baknlıgı,YÖK,İl saglık Md.lügü,Hastane yönetiminin bu işe kafa yorarak kadroları ona göre ayarlamalarından geçmiyormu? 2-3 dönem Hakkari il merkezine Nefrolog atamasını Zorunlu Hizmet kurasına baglayan bir kurum olabilirmi?Bu hizmeti ya satın alacaksın,yada özel ücretle tamamlayacaksın.Liberal ekonomi bunu emreder.
7.cisi Bu günkü aksaklıkları öne çıkartarak,geçmişi kutsayan,ama gelecegi kasvetli karanlık (future is gloomy dark) gösteren görüşlerin bilimsel gelişimeye,düşünceye ve gittikce gelişecek sisteme kendini kapalı tutmaktan öte geçemez.Bu gün “muhalif “ olma adına bazı siysasi parti,STK,TTB ve TMMOB un yaptıgı budur. Gelecek için üretim yapmamaktır.
Tam Gün Dr. iş gücünü (emegini ) ucuzlatması diye bir tez bence dogru degildir.İş gücü arz fazlası varsa oluşur.Dr. açıgı tüm Dünyada ve Ülkemizde sürerken.Bu durum sürmeyede devam edecektir.
Sebebinide şöyle sıralayabiliriz.
*TIP egitiinin uzun olması,daha kısa egitimle kazanılan iş yetisi ile daha kolay para kazanabilinmesi.
*Dünya nüfusunun hızla geliri yükselen kesiminin artması,nüfusun yaşlanması.
*Egitimli insanların artması.Daha çok ve iyi saglık yardımı alma istegin artması.(Kasabalarda Prt. Dr.ların muayenehanelerinde iş yapamaz hale gelmesi buna örnektir.)
*Toplum saglıgını koruma ve Kişisel tedavilerin ve hasta takibin öne çıkması.
*TIP ilerledikce Dr.ların Uzmanlık alanlarının daha ayrılması ( diverse olama),TIP Uzmanlık alanlarına yeni disiplinlerin yavaş yavaş penetre olması.(Biyoloji,genetik,veteriner,bilgisayar vs).Bu ise ar-ge,tıp alanında bilimsel araştırmalarında daha fazla iş imkanı saglayacaktır.
*Özel yatırımcının artması Dr.ücretlerini arttırıcı etkisi olacaktır.(Ama kendini iyi yetiştirmiş doktora.).
*Ayrıca Doktor müteşebisler daha fazla para kazanmak için hizmet,bilgi,ar-ge gibi konularda nasıl bir çalışma ve müteşebis olabilirim diye düşünmeye başlamıştır.Bu hızla artacaktır.Bunun örnekleri ABD de vardır, ar-ge lab.ları,bilimsel yayın yapanlar,iş ve süreç geliştirenler vs vs. biraz araştırılması yeterli olacaktır.
*Son olarak Ürünlerin ve hizmetlerin tüketiminin hızlandıgı ve teşvik edildigi ki -“bir lokma bir hırka” dönemi sanayi devriminden sonra sona ermiştir-dönemde Dr.ların gelecekte daha ucuz çalışması mümkün değildir.
Bu ülkede cebinden çekilip alınan para ile geçinen o kadar çok kişi var ki;Emekli vekil ve yakınları,tüm partilerde listeye giriveren vekiller,işini iyi yapmıyan devlet mütayitleri,emekli olduktan sonra yönetim kurullarına alınıveren paşalarınpaşaları,seçilmeyip çok önemliymiş gibi iyi maaşlı yere atananları,teşvik yasası ie katkı verilen yatırımcıları bilir…Ha ayrıca bu insanlar ülkem insanıdır ve bazıları Dr. bile olabilir..
Tüm bu teşvikler yukarıda saydıgım zevata ve yatırım yapan müteşebbise verilirken,Dr.lara bu teşvikler;iyi maaş,iyi emekli maaşı,peformans kriterlerinin düzeltilmesi ,hasta sayısının azaltılması,fazla mesailerin azaltılması,acil nöbetleri,zorunlu hizmet uygulamasının kalkması,askerligin azaltılması ve kalkması ,daha iyi Eğim almaları,ar-ge çalışmaları yapmaları,akademik çalışma ve yayın yapmaları,serbest çalışma yapmaları,özel sektörde çalışmaları yapmaları veya Saglık Sektöründe yatırım yapmaları için niçin verilmez.?

Aslında bende bu günün aksaklıklarını öne çıkaran bir yazı yazdım ama gelecegi kasvetli bir karanlık olarakda görmüyorum.Farkı sadece bu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.