Kategoriler
Haberler

983 taş hastanın neresinden çıktı?

Karın ağrısı ve şişliği şikayetiyle hastaneye yatırılan hastanın safra kesesinden 983 tane taş çıkarıldı. Taşların sayısı hastanın 34 yıllık doktorunu da şaşırttı.

Kayseri’de yaşayan Sadık Duran isimli hasta, daha önce safra kesesinde taş olduğu teşhisi konulmasına rağmen ameliyat olmak istemedi. Ağrıların dayanılmaz hale gelmesinin ardından Özel Ömür Hastanesi’ne başvuran hastanın önceki öyküsü de dikkate alınarak ultrason çekildi. Safra kesesinde çok sayıda taş olduğunun belirlenmesi üzerine ameliyata karar verildi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Gürcüoğlu başkanlığında laparaskopik yöntemle gerçekleştirilen ameliyatta, Duran’ın safra kesesinden değişik büyüklüklerde 983 tane taş çıkarıldı. Taşların sayısı, hastayı ve yıllardır benzer operasyonlar yapan doktorunu şaşırttı. Op. Dr. Gürcüoğlu, 34 yıldır doktor olduğunu, ancak safra kesesinden ilk defa bu kadar fazla sayıda taş çıkan hastayla karşılaştığını söyledi.

Gürcüoğlu, “Hastanın ultrasonunda, safra kesesinin tıka basa taşlarla dolu olduğunu gördük. Ameliyatla taşları çıkarttık. Hastamızın sağlık durumu şu anda çok iyi.” dedi. Bu konuda bir de uyarıda bulunan Op. Dr. Gürcüoğlu, safra kesesindeki taş sayısından ziyade tek ve küçük taş olmasının daha tehlikeli olduğunu ifade etti. Gürcüoğlu, “Safra kesesinde tek taş olanların yüzde 4.5’u safra kesesi kanserine yakalanma riski vardır.” dedi.

Safra kesesinde taş olduğunu bildiği halde, ağrısı ve şikayeti olmadığı için daha önce ameliyat olmayı düşünmediğini belirten Sadık Duran da, taşların sayısını duyunca çok şaşırdığını ifade etti. Duran, benzer durumda olan hastaların erken zamanda ameliyat olmalarını önerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.