Kategoriler
Haberler

Afrika sağlık fuarında son teknolojiler tanıtıldı

Güney Afrika’nın ticari merkezi Johannesburg’ta düzenlenen 2. Afrika Sağlık Fuarı’nda en son teknolojiler tanıtıldı. Arap Sağlık fuarının kardeşi olan dünyanın en büyük ikinci fuarında Çin, Hindistan ve Avrupa firmaları geniş yer edindi. 

Fuarda dev standıyla boy gösteren İngiltere merkezli Woodley Labaratory Diagnostics firması yeni ürünü İç Teşhis Sistem’ini tanıttı. Şirketten yapılan açıklamada, dünyada “kuru reaktif” teknolojisine dayalı sağlık taraması yapan ilk teknolojiyi sektörün en saygın 3 firması ile ortak icat ettikleri belirtildi. 

Woodley Genel Müdürü Mike Wickham, “İç Teşhis Sistemi devrim niteliğinde tasarımı ile hematoloji, biokimya, bulaşıcı virüsleri kılcallar yoluyla çok kısa zamanda tanımlar ve malarya gibi parazitlerin tedavisinde klinik tedavi uzmanlarına yol gösterir.” dedi. Ayrıca ürünün, yeterli kapasitesi olmayan Afrika’nın kırsal bölgelerindeki kliniklerin ihtiyacını karşılamak amaçlı icat edildiği belirtildi. Siemens ve Güney Afrika’da hastaneler zinciri işleten Netcare Vakfı’nın tanıttığı Meme Radyografisi Makinası’da fuarda ilgi odağı oldu. 

Almanya merkezli Drager firması ise dünyanın ikinci büyük sağlık teknolojileri fuarında, anesteziyologlar için icat ettikleri ürünü tanıttı. Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Drager Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Michael Wilken, “Bu yıl bizim için özel bir yıl. 3 yıl uğraşımız sonunda yeni ürünümüzü tanıtıyoruz. Uzun çalışmalarımız sonunda anastezistlerin günde yaklaşık 10 saat laboratuvarda vakit geçirdiklerini, ayrıca anestezide kullanılan ilaçlardan tasarrufun, bütçeleri çok rahatlatacağını gözlemledik. Maliyetleri düşürecek ve anestezistlere rahat çalışma imkanı sağlayacak olan ve bugüne kadar kullanılan makinelerden çok farklı dizaynda ve kapasitedeki yeni ürünümüzü tanıtmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi 

Türkiye’de market lideri olduklarını söyleyen Üzümcü Tıbbi Cihazlar firmasının dış ticaret departmanında görev yapan Saide Ünlen ise “Firmamız 43 yıl pazarda ve Türkiye’de market lideri. Dünyada 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Güney Afrika pazarı merak ettiğimiz hedef pazarlarımızdan bir tanesi. Fuara geliş amacımız pazarı tanımak ve yeni oyuncular kimler, müşteriler kimler, bunları görmek için fuara katıldık. Fuarda henüz ticaret yapamadık. Fuar öncesi mevcut müşterilerimizle görüştük. Bizim için fırsat oldu.” şeklinde konuştu. 

İlki geçen yıl Mayıs’ta düzenlenen Afrika Sağlık Fuarı’na yaklaşık 30 ülkeden 290 firma katıldı. Siemens, Fujifilm, Karl Storz, Nihon, Kohden, Agfa, Maquet, ArjoHuntleigh, Unicore, Drager gibi sektörün devleri fuarda boy gösterdi. Çin, Almanya, Fransa, Kore, Hindistan, Tayvan, ABD, İngiltere, İran ve Türkiye gibi ülkelerden sektörün liderleri fuara katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.