Kategoriler
Haberler

Antalya’da tıbbı genetik bozuklukları olan çocuklar için merkez açıldı

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, normalden farklı fiziksel görünümü olan dismorfik çocukları değerlendirmek amacıyla tıbbı genetik polikliniği kuruldu. 

    Haftada 2 gün halka hizmet verecek olan tıbbi genetik polikliniği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nden sonra Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de hastaların hizmetine açıldı. Genetik sendrom problemi olan çocukların hastalıklarının araştırılabileceği poliklinik ayrıca, daha önce sendromlu bir çocuk dünyaya getiren ailelere de yapmayı düşündükleri yeni çocuklarında aynı hastalığın olup olmayacağının araştırılması da bu poliklinikte gerçekleştiriliyor. 

    Poliklinikte konjenital (doğumsal) anomaliliği olan ve dismorfik (normalden farklı) yüz görünümüne sahip bebek ve çocukları muayene edip, hastalıklarının tanısı koyulmaya çalışılacak. 

    Bu tür hastaların teşhislerinin koyulmasının çok zor olduğunu belirten Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Genetik Uzmanı Özgür Balasar, on binlerce sendromun olduğunu, bu tür durumların hem hasta için hem de doktor için sabır gerektiren bir durum olduğunu açıkladı. Her hastaya da her zaman kesin tanı koyulacak diye bir kavram olmadığını belirten Özgür Balasar, hastalarının aile genetiğinden, fiziksel muayene soy ağacından laboratuar testlerine kadar her şeyi incelediklerini belirtti. 

        Gerekli durumlarda da bazı hastalardan kromozom analizi istendiğini aktaran Balasar, “Şüphelendiğimiz hastalıklarla ilgili literatür taraması yapıyoruz. Yalnızca bize gelen hastalar ilk önce çocuk doktorlarının değerlendirmesinden geçerlerse, eğer gerekli durumlarla bize yönlendirilirse, hem hastanın hem de bizim işimiz kolaylaşır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.