Kategoriler
Haberler

‘avuç içi damar izi’ uygulaması başlıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, Türkiye’nin 2008 yılında gerçekleştirdiği Sosyal Güvenlik Reformu’nun bugün dünyanın bir çok ülkesinde örnek alındığını belirtti. Acar, sağlıkta yaşanan suistimallerin önlenmesi için hazırladıkları ‘avuç içi damar izi’ uygulamasının temmuz ayında başlayacağını açıkladı.

SGK Başkanı Fatih Acar, Konya’da düzenlenen ‘Sosyal Güvenlikte Kapsam: Pirimli ve Pirimsiz Sistemler’ konulu 3. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, 2008 yılında gerçekleştirilen Sosyal Güvenlik Reformu ile kazandığı vizyon ve heyecanın 2012 ve sonrasında aynen korunarak devam edeceğini kaydetti. Acar, kurumun geleceğe ilişkin projelerini de şu sözlerle anlattı:

”Kayıt dışıyla mücadelemize hız vereceğiz. Bu kapsamda meslek kodlarını esas alarak yapacağımız bir çalışma var, bunu 2012 yılında bitiriyoruz. Bir yerde mesela 4 aşçı, 1 aşçıbaşı var, bakıyorsunuz hepsi asgari ücretten beyan edilmiş, biz bunu kabul etmeyeceğiz. Aşçıbaşının ücretinin farklı olması gerekir. Binlerce meslek kodunu taramak suretiyle, yüzde 41 olan asgari ücretten beyan oranını 2012 yılı sonuna geldiğimizde bugünkünden çok aşağılara çekmiş olacağız.”

SGK’nın emeklilik işlemlerinin de giderek hızlandığını, maaş bağlama sürelerinin kısaldığını anlatan Acar, SGK mensubu çalışanların bugün 20 gün içinde emekli olabildiğini, 2014’te 1-2 günde emekli olabileceği bir sistemi kurmak için çalıştıklarını vurguladı. Konuşmasında, avuç içi damar izi uygulamasına da değinen Acar, “Uygulamayı bu temmuz ayında, özel hastanelerden başlamak üzere devreye koyuyoruz. Maalesef bazı vatandaşlarımızın, hastaneye gitmeden TC kimlik numaraları üzerinden sağlık hizmeti bedelinin kuruma fatura edildiğini gördük. TC kimlik numarasıyla hastaneye gitmeden muayene olmuş gösterme gibi suistimalleri ‘avuç içi damar izi’ uygulamasıyla tamamen önlemiş olacağız. Bir başka uygulamamız da ‘Risk Odaklı Denetim Modellemesi’ olacak. Bu yöntemle hastaneye gidip evrak denetimi değil bilgisayar ortamında denetim yapılması sağlanacak. Hastane-doktor-eczane üçgeni arasında suistimalleri önlemeye yönelik bu yıl için 70 arkadaşımız görevlendirildi. Tüm Türkiye’deki sağlık merkezlerini bu sistem çerçevesinde denetleyecekler.”

Konya Rixos Otel’de düzenlenen 3. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu’na Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Kırgızistan Sosyal Kalkınma Bakan Yardımcısı Baktybek Jekshenov, Azerbaycan Devlet Sosyal Müdafaa Fonu Başkan Yardımcısı Elman Mehdiyev, Türkmenistan Bilim Adamları Akademisi Başkanı Yusup Hekimov ile birlikte çok sayıda konuk katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.