Kategoriler
Haberler Şiddet

Bakan Akdağ: Medya’dan şiddet konusunda duyarlılık bekliyoruz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, televizyon ve internet ortamında izlenen şiddet sahnelerinin çocuk ve gençlerin psikolojisini olumsuz etkilendiğini, bu konuda medyadan duyarlılık beklediklerini söyledi.

        Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, günübirlik gezi ve incelemeler için uçakla Erzurum’a geldi. Bakan Akdağ ve Bayraktar, Vali Sebahattin Öztürk’ü makamında ziyaret etti. Sağlık Bakanı Akdağ, bir basın mensubunun, ‘Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ve toplumsal şiddetin artmasında şiddet içerikli televizyon dizilerinin etkisi var mı?’ şeklindeki sorusu ile karşılaştı. Akdağ, kişisel şiddetin aşağıya çekikmesi için toplumun bütün kesimlerine görev düştüğünü ifade etti. Akdağ, şiddetin önlenmesinde özellikle medyaya büyük görev düştüğüne vurgu yaparak, “Arkadaşlar elbette şiddet görüntüleri özellikle büyüyen çocuklar olmak üzere gençlerin ve toplumun psikolojisini olumsuz etkiliyor. Şiddet görüntüleri bizde sadece TV dizilerinde değil internet açısından ya da bilgisayar oyunları açısından da önemli problem.” dedi. 

        Sağlık Bakanı Akdağ, şiddetin önlenmesi için TBMM’de internet ve benzer bilgisayar oyunları için araştırma komisyonu kurulduğunu dile getirdi. Akdağ, şöyle devam etti: “Herkese büyük görevler düşüyor şiddet konusunda. Kişisel şiddet eğitilimi azaltmak için herkese medya ve TV kanallarına büyük görevler düşüyor. Bunların hepsini devletin getireceği düzenlemelerle yapabiliriz diye düşünmek bence doğru değil. Mutlaka medyanın kendi içersinde etik ve ahlaki prensiplerle bu konuya dikkat etmesi gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.