Kategoriler
Haberler

Bakan Akdağ: Sezaryen oranı yüksek hekimleri eğitime alacağız (2)

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de sezaryen oranının çok yüksek olduğunu belirterek, gereksiz yere sezaryen oranlarını yükselten özel hastanelerle ilgili yaptırımların olacağını söyledi. Akdağ, ihtiyaç olmadığı halde sezaryen oranı çok yüksek olan uzman hekimlerin bu husustaki doğum eksikliklerini tamamlamak üzere eğitime alınacağını kaydetti.

Recep Akdağ, bazı ziyaretlerde bulunmak ve Sağlıkta Dönüşüm Programı ile ilgili İl Değerlendirme Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Balıkesir’de açıklamalarda bulundu.

Bakan Akdağ, Asya Termal Otel’de düzenlenen ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı Balıkesir İli Sağlık Hizmetleri İlerleme ve Değerlendirme Çalışması Toplantısı’na katıldı.

Bakan Akdağ, sabah saatlerinde başlayan ve yaklaşık üç saat süren toplantının sonunda basın mensuplarına açıklamalar yaptı. Son yıllarda Türkiye’nin büyük bölümünde sık sık gündeme gelen sezaryenle doğum konusuna değinen Bakan Akdağ, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı farkındalık oluşturacak bir şekilde uyardığını hatırlattı.

Sağlık Bakanlığı olarak 3 yıldır bu konuyla ilgili yoğun bir çalışma içinde olduklarını aktaran Bakan Akdağ, “Vatandaşlarımızın şunu bilmesini isterim, sezaryen bir ameliyattır ve sezaryen yalnız gerekli olan durumlarda, anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda başvurulması gereken bir yöntemdir. Sezaryen ‘Ben sezaryen istiyorum’ diye asla yapılmaması gereken bir iştir. Bu konuda Balıkesir’de de bütün illerde olduğu gibi işin paydaşlarına ve sorumlularına gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz. Tabiri caizse uyarıları da yaptık. Şunu açıkça ifade ediyorum, gereksiz yere ihtiyaç olmadığı halde sezaryen oranı çok yüksek olan uzman hekimleri bu husustaki doğum eksikliklerini tamamlamak üzere eğitime alacağız.” dedi.

“VATANDAŞLARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Bunun ilk uygulamasına haziran ayında başlayacaklarına dikkat çeken Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gereksiz yere sezaryen oranlarını çok yükselten özel hastanelerle ilgili de yaptırımların olacağını vurguladı. “Bunu da önümüzdeki aylardan itibaren bütün Türkiye’de yaşayacağız.” diyen Bakan Akdağ, bu konuda vatandaşlara da önemli görev düştüğünü aktardı.

Vatandaşlardan konuyu tam olarak sorgulamasını isteyen Bakan Akdağ, mutlaka bilgilendirilmiş, ‘rıza formu’nu dikkatlice okumalarını istedi. İhtiyaç olmaması halinde ve anne ile bebeğinin sağlığının riskli olduğunu durumlarda sezaryenin yapılacağının altını çizen Bakan Akdağ, “Ancak Dünya Sağlık Örgütü bu oranların yüzde 15’i geçmemesi gerektiği bildiriyor. Sezaryen oranı bir hastanede yüzde 70 oluyorsa bunun anlamı nedir? Bunun anlamı ‘gereksiz sezaryen yapılıyor’ demektir. Buna müsamaha etmeyeceğiz. Yani sorumlularla ilgili yaptırımlarımız olacak.” diye konuştu.

Bakan Akdağ ve beraberindeki heyet buradaki programın ardından Balıkesir Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda sağlık çalışanları düzenlenen toplantıya katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.