Kategoriler
Haberler

Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Yanık Tedavi Ünitesi hizmete girdi

Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Servet Kocaöz, Yanık Tedavi Ünitesi’nin hastane bünyesinde bugünden itibaren hizmete girdiğini belirterek, artık 2. dereceye kadar olan yanık vakalarının hastanede tedavi edilebileceğini söyledi. Bir plastik cerrahi uzmanı ve 7 eğitimli personelin görevli bulunduğu Yanık Tedavi Ünitesi’nin ilk hastası ise 2.5 yaşındaki Hüseyin Aygün oldu.

Sağlık alanında önemli yatırımların yaşandığı Balıkesir’de, Atatürk Devlet Hastanesi bünyesinde Yanık Tedavi Ünitesi’nin hizmete girmesiyle ciddi bir eksiklik daha giderildi. Servisin ilk hastası, 2.5 yaşındaki Hüseyin Aygün oldu. Kepsut ilçesine bağlı Hotaşlar Köyü’nde oturan minik Hüseyin, sağ ayağındaki yanık nedeniyle tedavi altına alındı. Anne Semra Aygün, evlerinin bahçesinde bulunan ve güneş enerjisi yardımıyla ısıtılan kaynar suyun çocuğunun ayağına döküldüğünü söyledi. Çocuğunu, Bursa veya İzmir’e götürmek yerine Balıkesir’de tedavi ettirecek olmasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Semra Aygün, emeği geçenlere teşekkür etti.

Başhekim Kocaöz, Yanık Tedavi Ünitesi’nin 28 Mayıs tarihi itibariyle hizmete girdiğini bildirdi. Ünitenin 6 yatak kapasiteli olduğunu ifade eden Başhekim Kocaöz, “Burada, hastaların ağrısız bir şekilde yanık sonrası ölü dokuların temizlenmesi için gerekli ekipmanlar bulunuyor. Ayrıca, hastalarımız asansörlü cihaz sayesinde yatağından alınarak tedavi ediliyor. Burada yüzde 30 düzeyine kadar olan ikinci derece yanıkların tedavisini yapabileceğiz. Daha büyük ve üçüncü derece yanıklarda yanık tedavi merkezlerinde tedavi edilmesi gerektiği için bu hastalarımızı Bursa ve İzmir’e sevk edeceğiz. Daha öncesinde küçük yanıklar hariç biz bu hastalarımızı sevk ediyorduk. Bu ünitenin hizmete girmesiyle artık hastalarımızı İzmir ve Bursa’ya göndermeyeceğiz.” dedi.

Yanık Tedavi Ünitesi’nde, 1 plastik cerrahi uzmanı ve 7 eğitimli personelin görev yapacağını belirten Kocaöz, “Şu anda büyük ölçüde rahatlama sağladık. Bugün de ilk hastamızı kabul ettik. Ünitemizde 6 adet oldukça konforlu odamız var. Odalarımızda televizyon, buzdolabı, banyo ve tuvaletler bulunuyor. Refakatçiler için de yatak mevcut. Odalarımızın duvarları hastalarımızın sağlığı için antibakteriyel boyalarla boyandı. Her hastanın başında monitör olacak. Bu hastalar, 24 saat boyunca personelimizin gözetiminde olacak.” diye konuştu.

Yanık Tedavi Ünitesi’nin, özellikle Balıkesir’de bulunan maden ocakları, büyük sanayi siteleri nedeniyle büyük ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Başhekim Servet Kocaöz, ünitenin toplam 110 bin liraya mal olduğu bilgisini verdi. Kocaöz, Balıkesir’de yapılacak yeni Şehir Hastanesi’nde Yanık Tedavi Merkezi’nin de bulunacağını aktardı.

“KAN ÖRNEKLERİ PNÖMATİK SİSTEMLE LABORATUVARA GİDECEK”

Hastanede hizmete giren yeni bir sistemle artık hastalardan alınan kan örneklerinin, daha hızlı bir şekilde sonuçlanacağına işaret eden Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Servet Kocaöz, “Pnömatik sistemle kan örnekleri, hastane duvarlarına döşenen şeffaf boruların içinden basınç yardımıyla laboratuvarlara gidecek. Sistem sayesinde kan örnekleri en kısa sürede laboratuvarlara ulaşıyor. Hem iş gücü hem de zamandan kazanç sağlanıyor. Ayrıca, kan sonuçları daha erken elinize ulaşıyor. Ayrıca, acil servise girişte özel bir rampa yaptık. Artık hastalarımız daha rahat bir şekilde hastaneye girebilecek. Ayrıca, acil servisteki bütün yataklarımız oldukça konforlu, motorlu sedyeler koyacağız. Bu sayede hastalarımız, yataklarından kalmayacak ve yataktan düşme gibi bir sorun da olmayacak.” dedi.

        Çocuk hastalar için de ayrı bir acil servisi hizmete aldıklarını ifade eden Başhekim Kocaöz, şöyle devam etti: “Daha öce çocuklarımız, trafik kazaları nedeniyle kan revan içinde gelen hastalarla aynı ortamda tedavi görüyorlardı. Bu durum çocuklarımız için psikolojik açıdan sağlıklı bir ortam değildi. Çocuklarımızı yetişkinlerden izole ettik. Ayrıca, bu servisimizde anneler için bekleme ve emzirme odası da bulunuyor. Bu hizmetlerimizi 10 gün gibi kısa bir süre içinde yaptık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.