Kategoriler
Haberler

Başbakan: Sezaryen Türkiye nüfusunu engelleme operasyonudur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde kamuoyunda tartışılan kürtaj konusunda yasa hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Kürtajla anne karnında öldürülen bir çocukla, doğduktan sonra öldürülen bir çocuk arasında bir fark olmadığını belirten Erdoğan, ABD ve birçok batı ülkesinde bu konuda yasaların mevcut olduğunu dile getirdi. Sezaryenle doğum konusuna da değinen Erdoğan, sezaryenın Türkiye’nin nüfusunu engelleme ve dengeleme operasyonu olduğunu söyledi.

Pendik’te yapımı tamamlanan Özel Emsey Hastanesi törenle açıldı. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Başkanı Aziz Babuşcu, hastane yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 100 milyon dolar yatırımla hizmete giren hastanenin mimarlarına teşekkür etti. İktidara geldiklerinde Türkiye’yi 4 temel taş üzerinde inşaa sözü verdiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, bunun eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olduğunu ifade etti. Eğitim ve sağlıkta yapılan yatırımları aktaran Başbakan Erdoğan, diğer hükümetlerin sadece sağlık ocağı ve dispanser açılışı yapılabildiğini söyledi.

‘HASTANE KAPILARINDA, ÇİLE KUYRUKLARINDA BÜYÜDÜK’

Kendisinin de hastane kapılarında ve çile kuyruklarında büyüdüğünü ifade eden Erdoğan, doktorların o uzun kuyruklar sonunda ilaç için vatandaşı muayenehaneye çağırdığını vurguladı. Erdoğan, Türkiye’nin o günleri bir daha geri dönmemek üzere geride bıraktığını bildirdi. Erdoğan, iktidara geldiklerinde yaklaşık 7 bin olan nitelikli yatak sayısını, 35 binlere, yoğun bakım yatak sayısını 869’dan, 10 bine, Türkiye geneli ambulans sayısını ise 617’den 2 bin 766’ya çıkardıklarını aktardı.

‘SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK ŞİDDETİ KINIYORUZ’

Son dönemde Türkiye’nin gündeminde olan bir başka konunun da sağlık personeline yönelik şiddet olduğunu belirten Erdoğan, bu tür eylemleri şiddetle kınadıklarını söyledi. Erdoğan, “Sağlık personeline yönelik hiçbir saldırıya, densizliği karşı müsamahamızın olmadığı bilinmelidir. Sadece teşekkürü ve takdiri hak eden bu kardeşlerimizin daima yanındayız. Desteğimiz daima onlarla beraberdir.” şeklinde konuştu.

‘KÜRTAJ CİNAYETTİR’

Son günlerde medyada tartışma konusu olan kürtaj konusundaki açıklamalarını yineleyen Başbakan Erdoğan, tıbbi gereklilik dışında yapılan kürtajın cinayet anlamına geldiğini söyledi. “Kürtaj yapmak haktır, kadının vücuduna müdahale edemezsiniz.” şeklindeki yapılan açıklamalara tepki gösteren Erdoğan, “Bırak o zaman intihar edene de müsaade et. Niye köprüden atlayan adama karışıyorsun. Hakkını kullansın. Böyle saçmalık olur mu? Öncelikle, ana karnındaki ceninin öldürülmesi olayı var. İkincisi kendine zarar veriyor. Biz bunları konuşurken bilimsel konuşuyoruz. Ana karnındaki ceninin öldürülmesiyle, doğumdan sonra öldürülmüş bir insanın arasında bir fark yok. Hiçbir fark yok.” dedi.

Kürtaj konusunda Amerika dahil bir çok batı ülkesinde yasalar düzenlendiğini aktaran Başbakan Erdoğan, hükümet olarak bir yasa hazırladıklarını açıkladı. Erdoğan şöyle konuştu: “Yine aynı şeyi söylüyorum. Şu anda Amerika’da kürtaja karşı bir mücadele var. Yasalar var. Batının bir çok toplumunda aynı şekilde bununla ilgili yasalar var. Biz de buna çalışıyoruz. Bunun bizim değerlerimizde bir yeri var. Buna müsaade edilmez. Allah göstermesin, ölüm tehdidi gibi şeyler; onlar ayrı konular. Bunları ayrı tutuyoruz.”

‘SEZARYEN NÜFUSU ENGELLEME PROJESİ’

Sezaryenla doğum konusunda da açıklamada bulunan Erdoğan, özel hastanelerin Türkiye’de daha çok para kazanma arzusuyla sezaryenle doğuma yöneldiklerini vurguladı. Özel hastanelerde sezaryenle doğum oranının yüzde 90’lara vardığını aktaran Erdoğan, doktorların doğum yapacak aileye en kritik anında sezaryene yönlendirdiğini söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: “Orada kadıncağız ne yapsın. Yanındaki ailesi ne yapsın. Teslim oluyor. ‘Teslim oldum’ diyor. Ben buna da karşıyım. Bakın istisnaları konuşmuyorum. İstisnalar ayrı bir olay. Ama bu olsun yüzde 5-10. Sezaryen olayı aynı zamanda bu milletin nüfusunu dengeleme, engelleme operasyonundan başka bir şey değildir. İkinci çocuktan fazla olmasın. Sezaryen da olursa ikiden fazla olmaz. Bazı terbiyeden muaf tipler ‘başbakan bu işlerle çok uğraşıyor’ diyor. Ben bu ülkede her meselenin sorunun hepsiyle ilgilenirim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.