Kategoriler
Haberler

Biz de aynı muameleyi istiyoruz!

İstanbul Adalet Sarayı’nın adli emanetinde unutulan kesici ve delici aletleri basına gösteren İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, adliyeye çakı bıçağı bile sokulmadığını dile getirdi. Adliyenin bütün kapılarında ciddi bir güvenlik uygulaması yapıldığını belirten Çolakkadı, geçtiğimiz günlerde yaşanan iki grup arasındaki silahlı kavganın adliye bahçesinin dışında gerçekleştiğini söyledi.

İstanbul Adalet Sarayı’nın konferans salonunda sergilenen kesici ve delici aletlerin arasında, biber gazından, falçataya, çakı bıçağından tornavidaya kadar birçok alet bulunuyor. Özellikle kalem içine yerleştirilmiş çakı bıçağı dikkat çekiyor. Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, “Bu on aylık süre içinde çok sayıda kesici ve delici muhtelif aletler bulunmuştur. Bina girişlerinde suç teşkil eden bir eşyayı özel güvenlik teşkilatı bulduğu zaman polise teslim ediyor. Soruşturma başlatılıyor. Suç teşkil etmeyecek eşyaları alıkoyuyorlar. Suç olmasa bile içeride tehlike oluşturabilecek çakı bıçağı makas gibi aletleri alıkoyuyorlar. Görevliler binaya bu aletlerle girilemeyeceğini belirtiyor. Onlar da gönüllü bırakıyorlar.” diye konuştu.

‘UNUTULAN EŞYALAR SATILARAK GELİR HAZİNEYE VERİLECEK’

Adli emanette unutulan 575 eşya olduğunu anlatan Çolakkadı, “Aralarında kesici delici aletler var. Bunlardan yarısı kadar eşya suç teşkil ettiği için polise teslim edilmiştir. Soruşturma başlatılmıştır. Kapılarımızda ciddi bir güvenlik uygulaması yapılmaktadır. En küçük bir çakı bıçağı bile içeriye sokulmamıştır. Bunlar bir değer ifade ediyorsa satılarak geliri hazineye verilecek.” şeklinde konuştu.

‘SİLAHLI KAVGA ADLİYE BAHÇESİNİN DIŞINDA GERÇEKLEŞTİ’

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Adalet Sarayı önünde gerçekleşen silahlı kavgaya ilişkin soruları da cevaplayan Çolakkadı şunları söyledi: “O olay adliye bahçesinin dışında gerçekleşmiştir. Meydanda olmuştur. Adliyeye yakın bir yer ama orası bizim arazimiz değil. Bina içinde olan bir olay değil ancak bizim özel güvenlik teşkilatı şüphelilerden birini hemen otoparkta saklanırken yakaladı. Diğeri de polis tarafından yakalandı. Soruşturma devam ediyor. Bizim güvenlikle ilgili başsavcı vekilimiz var. Güvenlikle ilgili kontrollerimizi yapıyoruz. Güvenlik zafiyeti varsa düzeltiyoruz. Uygulamaların getirdiği sorunlar varsa gerekli tedbirleri alıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.