Kategoriler
Haberler

Böbrek hastaları piknikte moral depoladı

Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Bölümü’nde diyalize giren kronik böbrek hastaları aileleriyle birlikte piknik yaptı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Hizmet Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Mehmet Zafer Danış ve bölüm öğrencileri ile hastanenin Hemodiyaliz Ünitesi Birim Amiri Yasemin Danış tarafından Serdivan Gölpark’ta düzenlenen piknikte böbrek hastaları unutulmaz bir gün yaşadı. Diyaliz tedavisi gören yaklaşık 100 hastanın aileleriyle katıldığı piknikte hemşireler ve sağlık çalışanları da yer aldı.

        Piknik, hasta ve yakınlarına çay servisi ile başladı. Daha sonra pilav, tavuk döner, köfte ve ayrandan oluşan menü ikram edildi. Hastalar canlı müzik eşliğinde hastalar gönüllerince eğlendi. Müziğin ritmine dayanamayan hastalar yakınlarıyla birlikte misket, horon, roman havası oynadı. Piknikte son olarak dondurma ikram edildi. SAÜ Derneği Kurucu Başkanı Yusuf Mahmutoğlu, Doç.Dr. Mehmet Zafer Danış ve Yasemin Danış’a böbrek hastalarına sağladıkları katkı için teşekkür belgesi verdi.

        Zafer Danış, hastaların tıbbi tedavi süreçleri devam ederken bu tür etkinliklerle moral bulduklarını ve mutlu olduklarını söyledi. Danış “Neşeli ve mutlu oldukları gözlenen hasta ve yakınları birbirleri ile paylaşımlarını arttırma fırsatı bularak yalnız olmadıkları hissini yaşadı. Hasta aileleri bu etkinlikleri yoluyla evden çıkıp, rahat bir nefes aldıklarını, hasta çocukları bu etkinlik vasıtasıyla açık alanda oynama fırsatı bulduklarını, hemşireler aileleriyle birlikte iş yoğunluğu ve stresinden uzaklaşma fırsatı elde ettiklerini dile getirdi. Bu da bizi mutlu etti.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.