Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Sizden Gelenler

Bu açıdan hiç baktınız mı?

Habertürk Gazetesi’ nin internet sayfasında 21 Mayıs 2012’ de okuduğum “Rapor vermeyen kadın doktora dayak” haberine yapılmış okuyucu yorumlarından sadece birkaç tanesini aşağıda paylaşıyorum.

“rapor vermeyebilirsin, haklı da olabilirsin. ama “burası bakkal mı” gibi aşağılayacı bir söylemde bulunamazsın. bulunursan da sonucuna katlanırsın.sen insansan, karşındaki de insan.”

“vermediği raporu alsın şimdi.”

“Adam gibi cevap vermezse böyle olur”

“aşağılanan bir çok kişi bunu içine atıyor ancak bu arkadaş içine atmamış helal olsun… herkes eşittir kardeşim doktor değil kim olursan insanları aşalayamazsın önce konuşmayı öğren.öğrenmezsen öğretirler..ha bir de hep edene bakılıyor neden ettirene kimse bakmıyor?saygılar.”

“Ukala Doktorun sonu”

“ukala ukala konuşmasaydı çok zıplamış. Sonra da doktora şiddet var diye ortalığı ayağa kaldırırlar.”

“insanlara ukala ukala cevap vermeye devam ederseniz daha bunlar iyi günleriniz olacak”

“doktorda haddini bilecek ,aynisini yapardim.”

Sanırım yorumları okudunuz.  Bu yorumları tek tek yorumlamak mümkün. Çünkü  hepsi ayrı bir yazı konusu olacak kadar seviyesiz ve mantık hatasıyla dolu. İşin bu kısmını geçiyorum. Dikkat çekmek istediğim başka bir konu var. Türk Ceza Kanunu’ ndaki bir maddeyi paylaşmak istiyorum. 5237 sayılı TCK m.215: “İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”.  Tabi ki bir insanı (doktoru demiyorum) nedeni ne olursa olsun darp etmek suçtur sanırım(ki nedeni ne olursa olsun derken doktor arkadaşımın “ukalalık” yaptığını da varsayıyorum). Ama şunu da kabullenmek lazım ki henüz mahkeme kararı olmadığından ortada bir suçun olmadığı da bir gerçek. Tekrar yorumlara dönersek bu yapılan yorumlar “suçu ve suçluyu övmek” tanımına uymaz mı? Mahkeme sonucunda ortada bir suç olduğu tescillenirse yani haberdeki darp iddiasının gerçek olduğu ve doktor hanımın darp edildiği tescillenirse ne olacak? Bu yorumları yapan kişiler de “suçu ve suçluyu övme” suçu işlemiş sayılacaklar mı? Ya da bu suçu işlemiş olabileceklerinden dolayı bu kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılacak mı? Bunun takipçisi kim ya da hangi kurumlar olacak? Savcılar mı, Sağlık Bakanlığı mı yoksa Trabzon Tabip Odası mı? Habertürk’ ün sayfasına baktığınızda yorumlar kısmında iki kategoride sayılar verildiğini görürsünüz. Bu iki kategori “yorumlar” ve “onay bekleyenler”dir. Buradan Habertürk internet sayfasında yapılan yorumların editör süzgecinden geçirildiği anlaşılabilir. Bu yorumları görünce editörlerin bu yorumları hangi süzgeçten geçirdiğini anlamak pek mümkün olmuyor ve bunların yayınlanmasına izin vermeleri de bu yorumları onayladıkları anlamına geliyor. Dolayısıyla bu yorumlar 125. Maddenin konusu olacaksa ileride bu yorumlara onay vererek yayınlayan editörler de aynı maddenin tanımladığı suçu işlemiş sayılmayacaklar mı? Doktor Hanım’ ın “ukalalık” yapmasının mahkeme tarafından hafifletici bir sebep olarak sayılması halinde (ki bunu henüz bilmiyoruz) darp eden vatandaşın bir insana zorla suç işletmek ( sahte rapor vermek de suç sonuçta) amacıyla bu eylemi gerçekleştirmesinin de ağırlaştırıcı bir sebep olması söz konusu olabilir mi? İşin yasal boyutunu bir kenara bırakırsak bir insanın darp edilmesini haklı ya da en azından anlaşılır bulan bir zihniyet karşısında ( ki toplumun ortalama zihniyetidir) hangi yasaları çıkarırsanız çıkarın ne kadar başarılı olabilirsiniz? “Etiğin bittiği yerde hukuk devreye girer” denirdi tıp fakültesindeki etik derslerinde. Ya insanlığın bittiği yerde…

Dr.Abdurrahman ERSÜ’nün köşe yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.