Kategoriler
Haberler

Bu da bir çeşit terör!

Trafikte 10 yılda 44 bin kiş hayatını kaybetti

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Türkiye’de son 10 yılda 43 bin 691 vatandaşın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini açıkladı. Aynı dönemde meydana gelen kazalarda, 131 bin 468 vatandaşın da yaralandığı bildirildi. 2011 yılında meydana gelen; 131 bin 468 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasında ise 3 bin 821 kişinin kaza yerinde hayatını kaybettiği ve 237 bin 21 kişinin de yaralanarak sakat kaldığı ifade edildi.

EGM Trafik Hizmetleri Başkanlığı, dünyada her yıl trafik kazalarında 1 milyon 250 bin insanın öldüğünü ve 50 milyona yakın insanın da yaralandığını ya da sakat kaldığını Dünya Sağlık Örgütü verilerine dayanarak bildirdi.

Büyük bir sorun haline gelen trafik kazalarına karşı Emniyet Teşkilatı Trafik Hizmetleri Başkanlığı, 16-18 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da ‘3.Trafik Güvenliği Sempozyumu’ düzenlenecek. Trafik sorununun masaya yatırılacağı sempozyumda, kazalara yol açan insan faktörü ağırlıklı olarak ele alınacak. Trafik Hizmetleri Başkanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle: “Trafik sorununun çözümünde en önemli etken insandır. Trafik kazalarına yoğun olarak sürücülerin yaptığı kural ihlallerinin sebep olduğu bilinmektedir. Buna yaya ve yolculardan kaynaklanan kazalarda eklenirse, tüm kazaların büyük bölümünün insan unsurundan kaynaklandığı görülmektedir. Bu büyük problemin çözümü ve ülkemiz karayolu trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla, kamu ve özel sektör kuruluşları, Üniversite ve Meslek Örgütleri mensuplarının bilimsel çalışmalarının karşılıklı olarak paylaşıldığı, uygulamacılarla bilim adamlarını bir araya getiren kongre, sempozyum gibi ortamların büyük yarar sağladığı düşüncesiyle İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı – Polis Akademisi Başkanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğü ile TÜVTURK işbirliğiyle ATO Kongre Merkezinde 16-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında “3. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi” düzenlenecektir. Sempozyumda 16-17 Mayıs 2012 tarihlerinde 87 bildiri 4 ayrı oturumda sunulacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.