Kategoriler
Haberler

Bursa, sağlık serbest bölgesi olmaya aday

Bursa Sağlık Turizm Derneği (BUSAT) ve Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO) 26. Komite tarafından Organize Edilen Sağlık Serbest Bölgeleri panelinde, sağlık serbest bölgeleri masaya yatırıldı. 

Divan Otel’de yapılan panele eski Sağlık ve Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, Ekonomi Bakanlığı Sağlık Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Emel Emiroğlu, Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dr. Dursun Aydın, Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Kamil Yüceoral yer aldı.

Programın açılışında konuşan BUSAT Başkanı Mustafa Esgin, şunları dile getirdi: “Özellikle son 10 yılda yapılan sağlık ve turizm yatırımları, ülkemizi sağlık turizminde önemli bir aktör konumuna getirmiştir. Türkiye sağlık turizminde yol almaya devam ederken artık mega projelerle hedeflerini büyütmelidir. 2023 Türkiye vizyonunda bir milyon sağlık turisti ve 20 milyar dolar hedefi hayal değildir. Ancak yeni yatırımlar gerektirir. Yapılan kanuni düzenlemelerle Türkiye’nin gündemine girmiş bulunan sağlık serbest bölgeleri, ülkemizin gelecek vizyonunda sağlık turizmine önemli ölçüde ivme kazandıracaktır.”

Eski Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı ise serbest sağlık bölgesinin ilk önce Bursa’da kurulmasını sağlamanın Bursa’nın elinde olduğunu, Ankara’nın hazır olan illere öncelik vereceğini kaydetti. Serbest sağlık bölgesinin Türkiye’de mal üretmek kadar hizmet satın almanın da bir işareti olduğuna dikkat çeken Akarcalı, bu anlamda da henüz emekleme dönemi yaşandığını sözlerine ekledi.

AK Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım da özellikle termal ve dağ turizminin her alanda geliştiği Bursa’da sağlık turizminin ciddi gelişim sağlayacağına işaret etti. Şehrin sağlık merkezi haline gelebileceğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti: “Körfez ülkelerinin ciddi yatırımları Türkiye’ye geliyor. Biz elimizi çabuk tutarsak, özellikle sağlık alanında Körfez ülkelerinden Bursa’ya yatırım olabileceğini belirtmek istiyorum.”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’da arsa sıkıntısına dikkat çekerek, görülen her boşluğa bir şey yapmak yerine, en verimli, faydalı projeyi düşünerek, ‘adam gibi yere adam gibi şeyler’ yapmak gerektiğini vurguladı. Dündar, sağlık serbest bölgesi için Yunuseli Havaalanı ya da sıcak su bölgelerinin değerlendirilebileceğini ifade etti.

Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ise Bursa’nın termal yönü, kültürel alt yapısı açısından yapılabilecek ender illerden birisi olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.