Kategoriler
Haberler

DEÜ Tınaztepe ve İnciraltı’na teknopark kuruyor

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Tınaztepe ve İnciraltı (Sağlık) yerleşkelerinde belirlenen iki alanda kurulacak Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kurucu heyet protokolü, rektörlük binası senato salonunda düzenlenen törenle imzalandı. Teknoloji geliştirme bölgeleri ile bölgedeki kuruluşlar için araştırma geliştirme konusunda gerekli altyapı ve üstyapı oluşturarak teknoparklarla üreticilerin ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücünün arttırılması amaçlanıyor. Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan’ın imzaladığı protokoller, Tınaztepe’deki yaklaşık 18 bin metrekarelik alan ile İnciraltı’ndaki yaklaşık 11 bin metrekarelik alanı kapsıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün evsahipliğindeki törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Erdoğan, DEÜ Rektör yardımcıları Prof. Dr. Hakkı Bahar ve Prof. Dr. Halil Köse, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili M.Atilla Özbek, Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Metin Akdaş, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkanı Bülent Akgerman, PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. Genel Müdürü M.Hayati Öztürk, Alto Teknoloji Bilişim Çözümleri San. ve Dış Tic. Ltd.Şti.’den Rafet Yılmaz, Arkas Holding A.Ş.’den Mert Oruz, Asklepion Dokuz Eylül Laboratuvarı Özel Eğitim Sağlık Danışmanlık ve Ar-Ge Hizmetleri Tic. Ltd.Şti.’den Dr. Okan Günel, GENMAR Sanayi Ürünleri Pazarlama A.Ş.’den Mete Yünezer, Mazhar Zorlu Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, NETSİS Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ihlamur, Nukleus Sağlık Ürünleri Tanı Hiz. San.ve Tic. Ltd.Şti’den Müslüm Coşkun, Probel Bilgisayar Yazılım Donanım San. ve Tic. Ltd.Şti’den Ali Ziya Bolgönül, Tıpmed Tıbbi Medikal Ürünler San. ve Tic. Ltd.Şti.’den Sedat Önel ve Vestel A.Ş.’den Halil Turan, kurucu heyet üyeleri olarak katıldı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Füzün, teknoparkların çağımızda gelişim için çok önemli olduğunu belirterek, “Üniversiteler, eğitim yapmanın yanında bilgi üretmek zorundadır. Günümüz üçüncü kuşak üniversitelerin diğer üniversitelerden farkı, ürettikleri bilgiyi ticarileştirmeleridir. Birçok üniversite girişimci olmak zorundadır. Teknoparklar girişimciliğe önemli hizmetler yapacaklardır. Devlet, teknoparklara bir süre öncesine kadar sıcak bakmıyordu ancak son zamanlarda politikalar değişti. Teknoparkların önü açıldı. Bugün İzmir’in seçkin insanları ile bu protokolü imzalamanın gururunu yaşıyorum.” dedi. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise İzmir’in önünü açılması için üniversitelerin desteklenmesinin belediyelerin borcu olduğunu belirterek, “Bir buluş, ülkeyi ayağa kaldırır. Yerel yönetimler olarak tüm imkânları seferber edeceğiz. Teknoparkların en büyük destekçisiyiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.