Kategoriler
Haberler

Dinçer: Öğretmenler çocuklara şiddetin çözüm olmadığını öğretmeli

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullardaki şiddet olaylarını değerlendirdi. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak gerekli tedbirlerin alınacağı bir çalışma yürütüldüğünü söyleyen Dinçer, “Ama bundan daha önemlisi öğretmenlerimizin çocuklarımıza şiddetin çözüm olmadığını öğretmeleri gerektiğini ifade etmek istiyorum.” dedi.

Milli Eğitim Bakan Ömer Dinçer, ‘İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik ve Fen Bilimleri Proje Çalışması’ ödül töreni sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Tarım Bakanlığı’nın okullara gönderdiği bir genelge var. Okullarda dağıtılan sütün öncelikle öğretmenler tarafından denenmesi yönünde bir talimat söz konusu. Bu konuda değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine Dinçer, “Bunu Tarım Bakanlığı’na sormanızı tavsiye ediyorum. Ben genelgeyi henüz görmedim. Gerekçesini henüz bilmiyorum.” cevabını verdi.

    Bakan Dinçer’e, okullarda yaşanan öğretmen ve öğrenciler arasındaki şiddet olayları da soruldu. “Öğretmenlerimizi kendi anne ve babamızla eş değer görür ve hayatımız boyunca saygı gösteririz. Bizim için öğretmenler özel hatta bazen de kutsal bir yere sahiptir.” diyen Dinçer, öğretmenlere yapılan şiddetin hiçbir şekilde tasvip edilmesinin mümkün olmadığını vurguladı. 

    Öğrenci, veli, okul idarecisi ve öğretmenlere seslenen Dinçer, “Şiddeti hem birlikte kınayarak ve karşı koyarak ama daha da önemlisi şefkatle, sevgiyle, ısrarla çocuklarımıza bunun yanlış olduğunu öğreterek aşabiliriz.” diye konuştu. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak gerekli tedbirlerin alınacağı bir çalışma yürütüldüğünü söyleyen Dinçer, “Ama bundan daha önemlisi bizim öğretmenlerimizin çocuklarımıza şiddetin çözüm olmadığını öğretmeleri gerektiğini ifade etmek istiyorum.” dedi.

    Şiddetin çözüm olmadığını söyleyen Dinçer, şöyle devam etti: “Şiddeti sadece öğretmenlere yönelik ya da doktorlara yönelik tasnif etmek de doğru değil. Şiddet bizatihi kendisi kınanması gereken ve karşı çıkılması gereken bir şeydir. Aile içi şiddete, kadınlara yönelik şiddete, özürlülere yönelik gösterilmeyen merhamete, öğretmenlere, doktorlara yönelik şiddete hep birlikte karşı çıkmalıyız. Sorun burada öğretmene yönelmesi, doktora yönelmesi değil. Sorun, şiddetle çözüm bulabileceğimize doğru ortaya çıkan bir anlayış. Sorun herkesin adaleti kendisinin sağlamaya çalıştığı bir tavır içinde olmasıdır. Bunların önlenmesi gerekir. O yüzden ben doktora ya da öğretmene diye tasnif etmeksizin hepimizi buna yönelik mücadeleye davet ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.