Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

Doktor babası: “hakkım size haram olsun” *gündem yaratacak bir mektup

Kızım doğduğunda henüz 26 yaşında genç bir delikanlıydım. Hayata umutla bakan, geleceğe dair toz pembe hayalleri olan, üniversite mezunu bir gençtim. Ama o doğduğu zaman her şey başka olmuştu. Tek gayem onun vatanına milletine hayırlı bir evlat olarak yetişmesiydi. Bu inançla gece gündüz çalıştım. Esasında o da gece gündüz çalıştı. Anadolu lisesi sınavları, fen lisesi sınavları derken, zaten binlerce lirayı onun yoluna, bir anlamda da Türkiye’nin yoluna dökmüştük.

Derken üniversite sınavı geldi çattı. Kızım: “ben doktor olmak istiyorum baba” dedi bana. Kıramazdım ki o benim dünyadaki bir tanemdi. Nasıl okutabiliriz diye düşünmedim bile. Canım ona feda olsa ne yazardı ki. Tıp fakültesine girdiği sene Türkiye’de ekonomik kriz patladı. İşsiz kaldım. Sırf o okusun diye sokaklarda çöp toplamaya başladım. Bunu ona söylemeden gizli gizli yaptım. O öğle arası aç kalmasın diye yeri geldi aç kaldık. O üşümesin diye yeri geldi biz montlarla yorganın altında soğuk geceler geçirdik. Derslerinden geri kalmasın diye, annesinin anneannesinden kalan birkaç takısını yok pahasına sattık. Her şey helali hoş olsun. Memlekete, insanlığa hayırlı evlat yetiştirmekti çünkü gayemiz.

Yıllar yılları kovaladı, bitmez denen altı yıl geçti gitti, kızım doktor oldu. Hiçbir şeyi ölçmediğine inandığım dünyanın en saçma sınavı olan Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girdi, öyle dershaneye filan da gitmedi kazandı. Hem de Türkiye derecesi yaptı. Canım kızım, sonuçlar açıklandığında ne de mutluydu. Çünkü umutluydu; bize söylemiyordu ama, ben anlıyordum: “üzerimize yük olmaktan kurtulup eve para getirecekti”

Türkiye’nin en iyi tıp fakültesinden birinde uzmanlık eğitimine başladı. Sonra ayın on beşi geldi çattı ,parasını çekti; o onun anasının “ak sütü” gibi helaldi. Eve geldi. Ne kadar da mutluydu. Sonunda başarmıştı, sonunda başarmıştık. Annesiyle yüz yüze geldik, gülümsedik ve içimizden ağladık.

Ertesi gün mahalledeki bakkalımıza gittim. Kendisi sayısal loto, tekel bayiliği filan yapıyordu. Laf lafı açtı. “Senin kız uzmanlığı kazanmış, tebrik ederim amca” dedi bana. “Teşekkür ederim” dedim. “Artık paraya para demezsiniz” diye de ekledi. “Nasıl yani dedim”, doktorların halen daha paraya para demediğini sanıyordu. “Ne kadar kazanıyor” diye sordu bana, cevabım sonrası duraksadı, elindeki bezi fırlattı, attı ve dedi ki: “Bu parayı ben on günde kazanıyorum be amcam, hem de ilkokul mezunuyum, kafam rahat, senin kız gibi geceleri nöbete de kalmıyorum, hatta tutup kimse silah da çekmiyor bana”.

Başımı öne eğdim, çıktım ve gittim. Gerçekten haklıydı. Yıllarca verdiğimiz emek, gecesini gündüzüne katarak çalışması bir tekel bayisi kadar etmiyordu. Üstelik diploması da ipotek altındaydı. Öyle bu adamlar gibi, serbest ticaret de yapamıyordu.

Ben bir baba olarak “hakkımı helal etmiyorum”, yıllarımı gençliğimi, saçlarımdaki beyazların hepsini “haram ediyorum”. Yeter artık. Şiddeti çözemeyen, akan kanı durduramayan, hekimliği baskı altına alan, fırsat eşitsizliği yaratan ve gençlerimizi üç kuruşa talim edenlere yazıklar olsun. Sizleri Allah’a havale ediyorum. 

Bir Doktor Babası

(Lütfen ismimi yazmayın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.