Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

Doktor babasından… “paylaşmaya değer”

İki çocuğum var. Biri tıpta uzmanlık asistanı, diğeri Elektronik Mühendisliği mezunu, ABD’de doktora yapıyor. Biz onlar için yemedik içmedik, İngilizce ögrensinler diye Anadolu Lisesine girmeleri için İlk okulda özel kurslar, dershanelerden kurslar aldırdık. Kazandılar ama mali olarak biz yıkıldık. Yılmadık Lise 2 den itibaren tekrar aynı özel kurs ve dershane parası ile tekrar sıfırı tükettik eksiye geçtik.

İngilizce eğitim veren üniversiteleri, “İngilizce bilen Doktor ve Mühendis” olsunlar diye borç harç bitirttik.

Şimdi onlara yaptığımız bu yatırımın tatlı hazzını tattık.

Bunu yapmayan ailelerin kışlık evleri, yazlıkları var.

Biz halen “kiradayız”. Olsun değer diye düşünüyoruz.

X X X

Ama bu iki çocuktan biri ABD ye Doktora için burslu olarak gitti.

Diğeri tıp fakültesini bitirince TUS’u kazandı. Sağlık Bakanlığının Zorunlu Hizmeti yüzünden bu sınava hazırlanma döneminde “sınav stresi” ve kazanamaz isem “zorunlu hizmete” gitme stresi bizi ve onu bitirdi.

Şimdi düşünüyorumda iki çocuğumdan biri ayrı bir ülkede, diğeri ayrı bir ülkede yaşıyor hissine kapılıyorum.

X X X

Şimdi “doktor” olan şöyle diyor:

“O da “Dr.” olacak bende.

O iyi bir İngilizce ile dünyanın her yerinde para kazanacak, ben ise Hekim olarak diplomamı bile alabilmek için Sağlık Bakanlığı’nın mecburi hizmetinde “Zorunlu Hizmet” yapmam gerekecek.

Nöbetler, tıpta uzmanlık eğitimi alanların sorunları, adaletsizlikler, yan dal sınavı stresi, tekrar Zorunlu Hizmet baskısı.

Offff…ki ne of…

O 3500 USD araba aldı biniyor, bursu, katıldığı projelerden, ders asistanlığından masrafı hariç kazandığı para benim “1 katım” daha fazla…

Benim araba bile alabilmem biraz hayal.

X X X

Sayın Bakanım; o TIP mezunlarına, Ülkenin “Genç Doktorlarına” acımıyorsan bile, TIP ‘ta çocukları olan aileler için bir şeyler yapmanızı haseten rica ediyorum. Biz onları ne zorluklarla okuttuk bir bilsen…

“Doktor babasından… “paylaşmaya değer”” için 18 yanıt

Ajitasyona gel… Bu ülkede senelerce okuyup da işsiz gezen o kadar çok çok adam var ki. Halinize şükredin. Bu ülkede en tuzu kuru kesim tıp mensuplarıdır. Doktorundan sağlıkçısına kadar. Eğitiminiz ne kadar zor da olsa bir o kadar da karşılığını alabiliyorsunuz. İki doktor eniştem 3 hemşire ablam var onlardan durumu görebiliyorum.

Keşke arkasına saklandığın rumuzun gibi akil olabilsen de gerçekleri görebilsen, inşallah ajitasyon dediğin başına gelir de anlarsın gerçekleri…

Akil adam ben kadın doğum uzmanıyım sanırım sende doktor olmak istedin ama olamadın lisenin güzel günlerinde top oynayıp sinemalara gitmeyi bizde bilirdik. Doktor olaydın da sen de karşılığını alaydın. Saçmalığa bak karşılığını alabiliyormuşuz sence senin hastalığını iyileştirmenin karşılığımı var yerince senin büyük abdestini temizliyoruz, bazen hastalar üstümüze yapıyor. Bakanlığın bana doğum için verdiği para 150-250 puan karşılığı 15-20 lira ya ben senin üstüne idrarımı yapayım benden sana 50 lira var mısın. Yoksan konuşma akil arkadaşım……….

sana şu şarkıyı ithaf ediyorum. “Allah belanı versin, Allah seni kahretsin, bana gelen sana gelsin”

yazanlar çok güzel yazmış da zaten bide ben dilleneyim yoksa içimde kalır akil bey bu ülkede birileri doktor olamadığı için öğretmen olur doktor olamadığı için polis olur doktor olamadığı için hemşire olur… her ne meslek yapıyorsa doktor olamadığı içindir üniversite sınavından tıp yazacak kadar puanı alan hiç kimse tıp dışında bi bölüm yazmaz eminim sen de tıp yazacak puanı alamamışsın ve bizim tuzu kuru mesleğimize katılamamışsın kim alıyo emeğinin karşılığını ben senin ablanı enişteni bilmem ama ben hala tıp öğrencisiyim ama eşim 4 yıldır hekim ve döner sermaye ve nöbet dahil 3700 para alıyor 2 yıl okumuş hatta çoğu okumamış 6 ay kurs görerek polis olmuş insanlar 3000 yeri geliyo 3500 aylık almıyo mu hayati tehlikesi var alması gerek deniyo bizim bi polisten daha fazla hayati tehlikemişz var hunharca katladiliyoruz bu hak mı adalaet mi niye bu kadar kin var nefret var doktora neden anlamıyorum doktor bi bok bilmez zaten dersiniz boğazınız bile ağrısa doktora koşarsınız maaşınızı bizim vergilerle alıyorsunuz dersiniz ama elinizde yeşil kart vardır cehaleti anladık da öfkeyi anlayamadık tamam her mesleğin iyisi kötüsü yok mu öğrencisine tecavüz eden öğretmen yok mu yada kocasından beni öldürecek diye şikayetçi olduğu halde komiser aile arasında olur böyle şeyler abartma diyerek şikayetini bile kayda geçmeyip de 2 gün sonra kocası tarafından öldürülen kadın gibi biçok insanın katili olan polis mensubu yok mu terazisine hile karıştıran bakkal yok mu devleti hortumlayan tüyü bitmemiş yetimlerin hakkına giren devlet adamı yok mu daha nice örnek evet hepsi var kötü doktor da var ama bu kötüler için geride kalanlarda öldürülsün mü herşeyi haketsin mi hepsinden nefret edilsin mi siz herşeyi hakediyosunuz bizden çok para kazanıyorsunuz denilsin mi hayır denilmesin hiç kimseye hakkımı helal etmiyorum tıp okumayan arkadaşlarımız üniversitede gününü gün ederken o parti senin bu konçerto benim derken biz bizden bu kadar nefret eden halkımıza daha yararlı bi hekim olmak için amfilerde ders dinler evlerimizde ders çalışırdık her öss formatındaki komite sınavımızdan önce karnımıza ağrılar girer stresten kızerkek saçlarımız dökülür neyse sözü uzatmayayım daha diyecek çok şey var ama aklınızı başınıza alın sizler hayatlarınızı emanet edyorsunuz bize psikolojisi bozuk her an öldürülme korkusu olan kendinden ölesiye nefret edildiğini bilen hiç bi insan işini düzgün yapamaz ve bunun faturası da insanlara kesilir bunu yaklaşık bi 10 yıl içinde göreceksiniz ama artık işişten geçmiş olacak…

AKIL ADAM SIZE SONUNA KADAR KATILIYORUM,SANIYORUM ABLALARINIZDA SIZE KATILMIS VE TUZU KURU TIP MENSUPLARI ILE EVLENMIS…

Akil Adam,
Ajitasyon,tuzu kuru kesim lafınızı anlayamadım.Bunu Büyük sanayicisinin çocukları veya büyük paralar kazanan şarkıcı,TV sunucularının çocukları için kullanabilirsiniz.Ama bunu yazan kişi bir ögrtmen ise sizi utandırmazmı?
Sanırım yazının amacı iş bulma ve para degil ki.
İki meslegin farkını kıyaslamak.Devletin TIP fak. mezununun “Diploma”sını mecburi hizmet yapmadan vermedigini,yurt dışına çıkmasına,orada egitim almasına izin vermedigini ama Elektronik Müh. e mecburi hizmet zorunlulugu olmadıgını Diplomasını alıp istedigi şekilde çalışma,yurt dışına çıkma,egitim hakkına sahip oldugunu vurguluyor.
Üniversite egitimi halen iş bulacak diye yapıyor ve düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Şimdi o zaman bana her şehire kurulan Üniversiteyi Devlet iş bulsunlar diye kurmadıki.Bu kadar hesabı yapamayacak bir hükümet yok ki karşımızda.
Eğitim düzeyi yükselen insanların işi kendileri yaratabilsinler diye açtı.(Gidin Konya ya tornacı babanın Egitimli çocukları 48 ülkeye ihracat yapan küçük ama dinamik imalat yapan hale gelmişler.)
Bunu iş bekleyenler,boş gezenler degil ne yapabilim diye düşünüp adım atanlar başaracaktır.
İş alanlarını artıracak yatırım ve yatırımcılardır.Artık yatırımdan anlaşılması gereken agır sanayi,emek yogun-tekstil gibi-yatırmlar degildir.
Yeni yüzyılın yatırımı ve yatırımcısı bilgili,egitimli AKİL ADAMlar olacaktır…

Sen akilsiz olan kendini akilli sanan zat oyle yakinim var soyle boe demek degil bi tip fakultesinde 1ay gecir o akilli kafan ne kadar idra edicek gorelim utanmadan ajitasyon diyosun birakin kardesim bu kompleksli bakis acisini

Üniversite Diploması,Y.O. Diploması,M.Y.O Diploması olupta İşsiz gezenler için İŞ bulma konusunda bir öneri.
Şimdi yapmanız gereken;
1-Tekrar Lise son sınıf derslerine çalışmaya başlayın.
2-İyi bir Dershaneye yazılın.
3-Sevyenizi ölçtürün.
4-Özel Ders almaya başlayın.
5-Dershane testlerinde sıfır hataya ulaşınca Yeniden Üniversite sınavına girin.
Tercihlerinizi;
Bogaziçi,ODTÜ,ITÜ,Koç,Sabancı, gibi İngilizce egitim veren kurumlarının kolay iş bulunan bölümlerini ve tüm TIP fak.,Acıbadem vs yazın.
Hepsinin kapısı tek sınavla ve yaş gözetmeksizin herkese açık.
(Bu fırsat ABD de bile yok orada hem sınav hemde geçmiş notlarınızın ortalamasına bakıyorlarmış)
Şimdi ben bazılarını saydım ama kolay iş bulan,uluslarası aranan,iş olanagı olan bölümleri ekleyin.
Şimdi binlerceniz bunu yapın.
Bütün bu kontenjanları kapın.
Aranıza sınavda Tam Puan ve yakınlarını alan tıfıl Lise mezunlarını alın.
Bunu 5-6 yıl yeni mezun üniversite,Y.O,M.Y.O mezunları tekrar ederek yapsınlar.
Şimdi ne olur biliyormusunuz;
Dünyanın dikkatini üzerinize çekerek iş imkanlarınızı uluslar arası düzeye çekmiş olursunuz.
Egitiminiz iki degişik disiplinde yaptıgınız için,Aranıza karışan tıfıları,eski mezunları sahneden silersiniz.
Bu arada Uluslar arası iş degil,Master,Doktora yapacaksanız 4 üzerinden 3,5-4 ile mezun olmanız gerekir bunu unutmayın.
Türkiyenin Üniversite Egitimini birden bire degiştirmiş olursunuz.
TIP tercih etmişseniz 13-16 yıl daha egitimi göze almalısınız.(Hazırlık sınıfı Dahil)
Ama Mühendislik,İktisat,Hukuk gibi bölümler tercih etmiş iseniz 5 yıllık bir egitimi.
Önceki Egitiminizde 2-4 yıl kaybetmiştiniz,demek ki 7-9 yıl Egitim sonunda iş garantili bir meslek sahibi olursunuz.
Mevcut durumda TIP okuyan bir genç o zaman 7.nci yılda Prt.Hekim diplomasını alır.9.ncu sende TUS nı kazanmış ise 2 yıllık T.Uzmanlık ögrencisi olur bitirmesine 3 veya 5 yıl falan kalır.
Nasılsa boş geziyorsunuz ve bir Üniversite bitirdiniz yapabilirsiniz.
Denemeye degmezmi.
NOT;(Burada yazdıklarımı hayal veya ajitatif olarak alınmasın lütfen.Bu gün ABD ve Bazı Ülkelerde TIP Uzmanı,Hukuk Uzmanı Egitimi alabilmek için 1 Üniversite bitirmiş olanlar alınıyor.Hem sınav,hem ilk Üniversitenin Başarı ortalaması,Bitirdigi Üniversitenin Popüleritisi,Hem hoca referansı,Birde Üniversitenin Kabul Kurulunun sözlü mülakatı ile.Bizde hepsi tek sınavla.)

Deniz kestaneleri hikayesini bilmeyenler için hatırladıgım şekli ile yazayım.
Bir Beyaz Gömlekli Adam varmış kıyıya vuran binlerce deniz kestaneleriniden alıp alıp denize atıyormuş.Oradan geçen bir Adam ne yaptıgını sormuş…
-Deniz kestanelerini denize atıyorum görmüyormusun demiş Beyaz Gömlekli Adam.
-Binlercesi var ne kurtarabilirsin ki demiş çok bilmiş sırıtışla oradan geçen Adam.
– Vallahi demiş,ben ne kurtardıgımı bilmiyorum ama denize ulaşanlara sorun onların ne kurtardıgını…
Doktorlar o Beyaz Gömlekli Adam gibidirler,ne kurtardıklarının işleri ve yogunlukları geregi bilemezler,belkide farketmezler bile.
Birde bana sorun ne kazandıgımı
-“Böbrek nakli” ile….Ölümü beklerken Saglıgımı.Cümlesine duacıyım.
Doktorlara tüm akil adam gibi bakan,küçümsyen,saldıranlara beduacı..

Tüm akilllere;
24 Saat, 365 gün tüm enerjinizi nerde kullanırdınız?
İddialı bir tahsilden sonra
Hangi iş kolunda sabah 7:00 den en az akşam 19:00 a kadar, sonrasında da evde okuyarak öğrenerek gece 24:00 belki 02:00 ye kadar çalışırsınız?
Liseyi bile bitirebilmek bir marifettir, mümkünse sağlıkla.
Tıp Fakültesi sınavını başarabilmek, 6 sene sonra mezun olabilmek yine efor ister hem de ne efor, sizin de ihtiyacınız var o eforu kendinde bulanlara.
Tahsil bittiğinde hekimler ( hemşireler de ) o gencecik yaşında(idealist)temel ihtiyaçlarını unuturlar. Evet hekimler ve hemşireler Beslenme-Uyku-Spor-Tuvalet hatta “KAHKAHADAN” bile habersiz yaşarlar.
Entellektüel toplumsal sosyal ihtiyaçlarını unuturlar.
Hata yapma hakları da yoktur.
Akil Adamlar hata yapabilir…
Başkalarının sağlığı canı için çırpınırken kendilerinin canını unuturlar.
“Akiller” buyursun iyisini öğretsinler.
8 saatte 67 tane hasta görsünler, cinsiyet memleket muhit tahsil yaş farkı gözetmeden zengin fakir ayırmadan her hastaya karşı kibar, bilgili, dinleyici olsunlar.
Tuvalete giderken bile elpençe divan dursunlar.
Çay molasında dahi reçeyi sakin itinalı yazıp üstüne öpücük koysunlar.
Kendilerine ait sevdiklerini düşünebilecekleri, kafa dinleyebilecekleri bir anları bile olmasın.
Hala memnun edemediklerine ne yapmak gerektiğini yazsınlar.
Öğrenmemin yaşı mı olur?
Saygılarımla.

sana doktor olma diyen mi oldu acaba? sen de gir sınava sen de kazan sen de oku sen de doktor ol,madem bu kadar müthiş fırsatlı bi meslek sen de olaydın, kim elini tuttu, kim geri çevirdi? o zaman müthiş fırsatlar var bak bizim içimizde biz bunu gizliyoruz sen olursan sana açıklayacağız bilhassa;))

Akil’siz adam, hayat kurtarmanın karşılığı 3000-4000 lira mı?,yanına senin gibilerin dangalakça yorumları, her kesimden aşağılanma, kin, haset dolu sözler, kıskançlık, evet eminim bu sözlerinizin en büyük sebebi kıskançlık. Seni doktor olmaktan mahrum bırakan neydi be arkadaşım? Anlayacağını bilsem yemin ediyorum herşeyi burda anlatırdım ama anlamazsın zaten……

SAYIN Akıl Adam yorumunuzu gördüm ve öyle üzüldümki her mesleğin kendine özgü zorlukları vardır kabul ediyorum.Ama bizler bir eli yağda diğer eli balda olan insanlar değiliz.Çocuğumuzun hastalığını büyüdüğünü en yakınlarımızın düğünlerini acılarını daha size burda sayacağım bir sürü olayı kaçırırız.Yetmezmiş gibi delirmiş hasta yakınlarının tacizine dayaklarına maruz kalmak bulaşıcı hastalığı olan bir hastadan hastalık kapmak bu yüzden ailemizi hasta etmek hatta ölmek.Hiç kusura bakmayın biz çok daha iyilerini hak ediyoruz.Hem bedenen hem ruhen hemde kafa olarak yıpranan bir meslek grubu daha yok.Siz sıcak yatağınızda uyurken bu ülkede yardıma ihtiyacı olan hasta insanlara koşan birilerine ihtiyaç var ve biz onlarız.Siz uyumaya devam edin belki bizimde uyuyacağımız bi gün gelir.

zorunlu hizmet yapacaksanız arkadaş, doğudaki, karadenizdeki de kırsaldaki de insan..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.