Kategoriler
Haberler

Dünya Bankası heyeti, sağlık sistemini yerinde inceledi

Dünya Bankası Rusya Direktörü Vadim Grishin başkanlığındaki 12 kişilik heyet, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaları yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak amacıyla Kayseri’ye geldi. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde Türk sağlık reformlarının etkisini yakından gören heyet, bir aile sağlığı merkezini ziyaret etti. Heyet üyeleri, Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya ile Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde bulunan aile sağlığı merkezini gezerek buradaki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İcra direktörlerinden oluşan heyet üyeleri, 7 Mayıs Pazartesi günü Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ ile görüştüklerini, Sağlıkta Dönüşüm Programı ve uygulamalar hakkında bilgi aldıklarını ifade etti.

Heyet üyeleri, uygulamaları yerinde görmek için de Kayseri’ye ziyarete geldiklerini belirtti. İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, şehir hakkında ve il bazındaki sağlık kurumla kuruluşlarının yürüttüğü hizmetler hakkında heyete bilgiler verdi. Öksüzkaya, “Çevre İllerden gelen hastalarla birlikte yoğun bir nüfusa her basmakta kaliteli hizmet veriyoruz. Bölgenin sağlık merkezi haline gelen ilimizde birinci basmak sağlık hizmetleri de sahada aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezleri aracılığı ile sağlanıyor. Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın başarılı bileşenlerinden birini de aile hekimliği sistemi oluşturmaktadır. Aile hekimliğinde sonra vatandaşın sağlık hizmetlerine ulaşımı ve memnuniyeti oldukça artmıştır.” dedi.

Dr. Öksüzkaya, daha sonra heyet üyelerinden gelen soruları da cevapladı. İnteraktif ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Dünya Bankası yetkilileri, özellikle sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği ve finansmanı ile ilgili bilgi aldı. Yetkililer daha sonra aile sağlığı merkezini gezdi. Burada görev yapan hekim ve çalışanlarla sohbet eden yetkililer, gerek fiziki şartların modernliğinden ve gerekse de sunulan hizmetlerden oldukça etkilendiklerini belirtti.

        Başarılı çalışmalardan dolayı Dr. Ahmet Öksüzkaya’yı tebrik eden heyet üyeleri, yurt dışından daha çok yetkilinin Kayseri’de sunulan sağlık hizmetlerini yerinde görmeleri gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.