Kategoriler
Haberler

Eczacıların tıbbi ve ekonomik sorumluluğu büyük

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Vekili ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir, ilaç kullanımı konusunda halkı bilinçlendiren eczacılara, tıbbi ve ekonomik olarak da büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.

Bilimsel eczacılığın kuruluşunun 173. yıl dönümü dolayısıyla İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Malatya Eczacılar Odası işbirliğiyle Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu’nda program düzenlendi. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, dünyada üniversitelerin rolleri değiştiği gibi meslek örgütlerinin de rollerinin değiştiğini belirterek, bu değişime meslek örgütlerinin de uyum sağlaması gerektiğini ifade etti. Eczacılık fakültesinin önümüzdeki yıl modern bir binaya kavuşacağını bildiren Çelik, fakültenin sadece bina olarak değil, Türkiye’nin ve üniversitenin kalkınmasında çok farklı bir model olacağını söyledi.

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Özelçi de kamu kurum iskontoları, muayene ücretleri, sağlık uygulama tebliği, medula sistemi, fiyat düşüşleri gibi eczacıları günlük hayatta yakından ilgilendiren konulara değindi, eczacıların yaşadıkları sorunları anlattı. Eczacıların hastalarıyla çok yönlü ilgilenmesi gerektiğini vurgulayan Özelçi, “Hasta odaklı eczacılık modeline geçilmeli.” önerisinde bulundu. Özelçi, yeni eczacılara seslenerek, “Mesleğinize, meslektaşlarınıza ve meslek örgütlerinize sahip çıkın” ifadelerini kullandı.

Programda, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanlarının müzik dinletisinin ardından stajyer Eczacılık Fakültesi öğrencilerine önlük giydirme töreni yapıldı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Çapan, ‘Eczacılıkta Nanoteknoloji Uygulamaları’ konulu konferans verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.