Kategoriler
Haberler

Ege’de robotik cerrahi eğitimleri 28 Mayıs’ta başlıyor

Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şendağ, “Türkiye’nin ilk robotik cerrahi eğitimini 28 Mayıs- 1 Haziran tarihleri arasında üniversitemizde vereceğiz. Uzman hekimler simülatör ile robotu kullanmasını öğrenecek, yapılan ameliyatları izleme fırsatı yakalayacak” dedi

Ameliyathaneye girince kendini unuttuğunu, hiç sıkılmadan sabahtan akşama kadar ameliyat yapabileceğini söyleyen mesleğine aşık bir cerrah Prof. Dr. Fatih Şendağ. Ege Bölgesi’nin tek robotu olma özelliğini taşıyan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulunan Ege-1 isimli robotu kullanan Şendağ, ilk defa robot başına oturduğunda kendini garip hissettiğini, limitleri zorlayan robotla hayal ettiği ameliyatları yapabilme şansını yakalayabileceği için heyecanlandığını söyledi.

22 ameliyat yaptık

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ, robotik cerrahi ile toplamda yapılan 50 ameliyatın 22’sinin, kadın doğum ameliyatları olduğunu belirtti. Prof. Dr. Şendağ, “Türkiye’de 16 robot var. Biz altı ayda yapılacak ameliyatı bir ayda yaptık. Türkiye’de en hızlı robot ameliyatlarını yapan üniversiteyiz. Bu bizim alt yapımızın iyi olduğunun bir göstergesidir. Türkiye’nin ilk robotik cerrahi eğitimini de 28 Mayıs- 1 Haziran tarihleri arasında üniversitemizde vereceğiz. Uzman hekimler simülatör ile robotu kullanmasını öğrenecek, yapılan ameliyatları izleme fırsatı yakalayacak. Bilgiyi paylaşan bir üniversite olarak öğrenmenin ve öğretmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Zor vakalarda iyi sonuç

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 5,5 milyon liraya alınan bölgenin Ege-1 adı verilen tek robotunu Genel Cerrahi, Üroloji ve Kadın Hastalıkları ve Doğum klinikleri ortak kullanıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde laparoskopi yani kapalı ameliyat tekniğini çok kullandıklarını söyleyen Prof. Dr. Fatih Şendağ, “Bu ameliyatları robotla yapmak mümkün. Robot, zor vakalarda çok iyi sonuçlar veriyor. Ege-1 isimli robotumuzla en çok rahim alınması, rahim kanseri ve miyom ameliyatlarını yapıyoruz. Hassas hareketleri iyi yapabilen robot iyi iş çıkartıyor. Dünya sıralamasına göre diğer kliniklere oranla kadın doğumda daha fazla ameliyat yapıldı” dedi.

Robot sadece aracı

Hastaların ameliyatı tek başına robotun yapacağını sandıklarını ‘Ya yanlış yaparsa?’ gibi sorular sorduklarını belirten Prof. Dr. Şendağ, “Hastalara ameliyatı cerrahın yaptığını, robotun sadece bir aracı olduğunu anlatıyoruz. Sadece joysticklerle uzaktan kumanda ediyoruz. Ameliyatta yapılacak hamlenin kontrolü bizim elimizde. 7 milimetrelik deliklerden hasta içine giren robotla ameliyatı gerçekleştiriliyoruz. Kapalı ameliyatın konforunu hasta da fark edebiliyor” dedi. Prof. Dr. Şendağ sözlerine şöyle devam etti: “Laparoskopi yani kapalı ameliyatlar için ilk defa 2008 yılında kadın doğum bölümü olarak jinekolojik endoskopik eğitimini başlattık. Kadın doğum uzmanları bu eğitimlerle kapalı ameliyatların tekniklerini öğreniyorlar. 1 ay süren eğitimlerde şu an 13 program bitirdik. Son 2 programa yurtdışından da başvuran hekimler oldu. Başladığımızdan bu yana 65 kadın doğum uzmanını yetiştirdik ve onlar da kendi kurumlarında öğrendiklerini hastalarına uygulayacaklar. Bilginin paylaşılması gerektiğine inanıyorum.” 

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.