Kategoriler
Haberler

Ege’de robotik cerrahi eğitimleri başladı

Hekimler eğitim için artık yurtdışına gitmeyecek

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ, “5 kadın doğum uzmanı simülatör ile robotu kullanmasını öğrenecek, yapılan ameliyatları izleme fırsatı yakalayacak. Bilgiyi paylaşan bir üniversite olarak öğrenmenin ve öğretmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi

Ege Üniversitesi ‘Ege Öğretiyor’ sloganı ile Türkiye’de ilk kez robotik cerrahi eğitim programını hayata geçirdi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 5,5 milyon liraya alınan bölgenin Ege-1 adı verilen tek robotunu Genel Cerrahi, Üroloji ve Kadın Hastalıkları ve Doğum klinikleri ortak kullanıyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ, “Türkiye’de 16 robot var. Türkiye’de en hızlı robot ameliyatlarını yapan üniversiteyiz. Bu bizim alt yapımızın iyi olduğunun bir göstergesidir. 28 Mayıs -1 Haziran tarihleri arasında Türkiye’deki ilk eğitim programını vermekten mutluyuz. Uzman hekim arkadaşlarımızın robotik cerrahi eğitimi almak için yurtdışına gitmesine gerek kalmayacak. Ege uluslararası platformda en yüksek düzeylere gelecek. Simülatör üzerinde uygulama öğrenen ve yapılan ameliyatları izlemek üzere Ege’ye gelen 5 kadın doğum uzmanı 1 Haziran’da sertifikalarını alacaklar” dedi.

Eğitimler devam edecek

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, “Bİz bir üniversiteyiz. Bilgiyi öğretmek, paylaşmak bizim işimiz. Artık hekimler robot kullanarak ameliyatın nasıl yapıldığını öğrenmek için yurtdışına gitmek zorunda kalmayacaklar. Hekimler bilgiyi yerinde öğrenecekler. Cuma günü ilk eğitim sertifiklarını dağıtmanın mutluluğunu yaşayacağız. Robota 2. konsolu alınca daha da ileriye gideceğiz, gelişeceğiz. Eğitimler devam edecek” dedi. Eğitim için Türkiye’nin farklı hastanelerinden gelen uzman hekimler Bülent Engin, Doğukan Yıldırım, Ahmet Rıza Esmer, Turgut Var ve Nafiye Yılmaz, eğitim için Ege Üniversitesi’ne gelmekten mutlu olduklarını söylediler.

Hem deneyimim hem destekçilerim var

Ege Üniversitesi Rektörlük seçimleriyle ilgili bir soruyu da cevaplayan Rektör Candeğer Yılmaz, görevde olduğu süreçte çok deneyim kazandığını ve bu sistemi yine aynı şekilde başarıyla sürdürmek istediğini vurgulayarak, arkasında çok büyük bir desteğin de olduğuna inandığını belirtti.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.