Kategoriler
Haberler

‘Elektronik Kimlik Kartı Projesi’ 5 yıldır pilot ilden çıkamadı (Özel)

Elektronik Kimlik Kartı Projesi’nin pilot uygulaması yaklaşık 5 yıldır Bolu’da devam ediyor. Üç aşamalı gerçekleştirilen projenin pilot uygulaması, bir türlü hayata geçirilemedi. Şimdiye kadar Bolu merkez ilçesinde yerleşik 14 bin vatandaşa yeni kimlik kartı verildi. 

Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı’nın 46 nolu eyleminde, vatandaşların yaşamını kolaylaştıracak, kurum ve kuruluşlarda daha hızlı hizmet alınmasını sağlayacak, kolay taşınabilir, taklit edilemez, uluslararası standartlara uygun Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nın uygulamaya konulması İçişleri Bakanlığı’nın görevleri arasında yer alıyor. Eylem planında bakanlığın Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sorumlu; Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK (UEKAE) ilgili kuruluş olarak belirlendi. Proje, Türkiye Araştırma Alanı (TARAL 1007) kapsamında TÜBİTAK (UEKAE) ve diğer ilgili kuruluşların katılımları ile gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı pilot çalışmaları 4 Temmuz 2007 tarihli ve 26572 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2007/16 Nolu Başbakanlık Genelgesi uyarınca yürütüldü. Pilot uygulaması üç aşamada yürütülen projenin birinci aşamasında TUBİTAK UEKAE tarafından geliştirilen işletim sistemi uygulamaları ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve kart okuyucularının test çalışmaları yapıldı. 

        İkinci aşaması 01.09.2008-05.12.2008 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Kurumu ile Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve Bolu ili merkez ilçesinde yerleşik 14 bin vatandaşa kimlik kartı verilerek gerçekleştirildi. Bolu ilindeki vatandaşların tamamını kapsayan pilot uygulamanın 3. ve son aşaması 31 Ağustos 2009-1 Kasım 2010 tarihleri arasında tamamlandı. Pilot uygulama kapsamında, değişik kart dağıtım yöntemleri (dağıtık, yarı-merkezi, gezici) denendi. Ayrıca kart dağıtım yöntemlerine bağlı olarak, mektupla davetiye, muhtarlık askı listesi gibi randevu yöntemleriyle kişiler bilgilendirilerek kart kişiselleştirme merkezlerine davet edildi. 

10 yıllık kullanım ömrüne sahip olan ve ileri baskı teknikleri ile kişiselleştirilen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nda TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen milli işletim sistemine sahip temaslı-temassız (melez) yonga bulunuyor. Kimlik kartı ile sağlanan hizmetlerde, hizmetin özelliğine göre görsel, elektronik ve biyometrik olmak üzere farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yöntemleri kullanılacak. Ayrıca kimlik kartı uluslararası seyahat belgesi olarak da kullanılabilecek. 

        Elektronik Kimlik Kartı Projesi Tedbir No 255 ile 2010 Yılı Programı’nda yer alıyor. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nın kişiselleştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile ilgili ihale çalışmaları halen devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.