Kategoriler
Haberler

Göç ve etkileri masaya yatırılacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye’de göç ve etkilerini masaya yatıracak. Bakanlık yetkilileri, Türkiye’de en fazla göç alan 15 ilde, 17 bin hanenin üyeleri ile göçü konuşacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye’de Göç ve Kentsel Entegrasyon Araştırması yaptıracak. Araştırma ile ülkedeki göç olgusu ile ilgili temel verilerin elde edilmesi, göçün yoğunlaştığı yerlerdeki sorunların daha yakından tanınması hedefleniyor. Proje kapsamında, göç yaşayan ailelerin ve bireylerin, sosyal ve ekonomik özellikleri, temel ihtiyaçlarını karşılayabilme düzeyleri incelenecek. Yoğun göç alan illerde gettolaşma olup olmadığı, kentsel entegrasyonun ne ölçüde gerçekleştiği, etkin ve diğer toplumsal gruplar arasındaki ilişkinin suç işleme oranlarının, eğitim, sağlık, kültür ve benzeri konulardaki temel ihtiyaçlarını karşılama düzeyleri masaya yatırılacak. Bu kapsamda en fazla göç alan 15 ilden, yaklaşık 17 bin haneyi kapsayan bir örneklem seçilerek, her haneden iki kişiyle yüz yüze görüşmeler gerçekleşecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 1950’lilerde nüfusun yaklaşık yüzde 85’i kırsal kesimde yüzde 25’i şehirlerde yaşarken kentli nüfus 1980’de yüzde 50, günümüzde ise yüzde 75’e ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.