Kategoriler
Haberler

Hastasının ışığı görmesini sağladı ve sonra…

Kornea nakli yaptığı hastasıyla konserler veriyor

Kornea Nakil Sorumlusu Prof. Dr. Sait Eğrilmez, hastası Cem Cansız ile organ bağışına dikkat çekmek için 10’dan fazla konser verdiklerini, yaptığı nakil ameliyatlarından sonra saz çalarak ve türkü söyleyerek kendine müzik ödülü verdiğini söyledi.

Nihal Işık- Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kornea Nakil Sorumlusu Prof. Dr. Sait Eğrilmez ve kornea nakli yaptığı TRT ses yarışması birincisi Cem Cansız’ın oluşturduğu Kornea İkilisi, tıbbiyeliler haftası nedeniyle Muhittin Erel Amfisi’nde bir konser düzenledi. Kornea ikilisine sahnede konservatuvar öğretim üyesi Nejdet Kurt sazıyla, görme engelli konservatuvar öğrencisi Eyüp Sultan Aylar kavalıyla, genç sanatçı Özgün Düzgün gitarıyla, TRT sözleşmeli sanatçısı ve konservatuvar öğrencisi Çimen Yalçın ise sesiyle eşlik etti.

Aşık Veysel türküleri 

Kornea İkilisi, 2009 yılından bu yana organ bağışı temalı konserler düzenliyor. Bu yıl da Ege Üniversitesi Tıbbiyeli Şenlikleri kapsamında hazırlanan programın ilk etkinliğinde Kornea İkilisi, Türk Halk Müziği konseri düzenledi. Görme engelli olan Aşık Veysel’in türkülerine çoğunlukla yer verdiklerini söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kornea Nakil Sorumlusu Prof. Dr. Sait Eğrilmez, hem saz çaldı hem de kadife sesiyle dinleyicilere güzel bir akşam yaşattı. Prof. Dr. Eğrilmez, “Cem Cansız’ın 2002-2008 yıllarında kornea nakillerini yaptım. Dostluğumuz müzikal anlamda da gelişti. Türkiye’de hala kornea nakli için insanlar bekliyorsa tek sebep farkındalık eksiği. Bu kadar çok genç ölümlerin olduğu bir ülkede aslında korneaların alıcı beklemesi lazım. Malesef 3 sene nakil için sıra bekletmek zorunda kalıyoruz. Bu farkındalık gönül ile olur, müzik bağıyla olur. Farkındalık oluşturabilmek için konserlerimize devam edeceğiz” dedi. Yapılan nakil sonunda 28 yıl sonra az da olsa görebildiğini söyleyen Cem Cansız, sağlık alanında yapılan tüm organizasyonların içinde yer almaktan keyif aldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.