Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

Hayat değil boks ringi

Uzm.Dr.Erol YAYLA’nın Ailehekimleri.net’deki köşe yazısı

Şiddet çeşitliymiş: ekonomikmiş, psikolojikmiş, fizikselmiş. Bizler her türlü şiddeti öğrendik. Çocuklarımızı yetiştirirken şiddet uyguluyoruz, köpeklerimizi eğitirken şiddet uyguluyoruz. 

Gücümüzün yettiğine gücümüz yettiğince hayatı dar etmeye çalışıyoruz, o bizimkini dar etmeden önce. Pişmanlık duymayan, vicdansız insanları örnek alıp kendimize, onların yaşadığı gibi yaşayıp, hiçbir sorumluluğu almak istemiyoruz. Dini ya da ideolojik yaşamımızı birbirimize dayatıyor, bizim gibi düşünmeyecek , giyinmeyecek herkesi dışlayıp nefret ediyoruz.

Şu 3-5 cümle bile yaşam kalitemiz hakkında fikir vermiyor mu size.

Bu hayatı algılayış biçimimiz gereği, aksi bir düşünce ya da fikir bizi rahatsız etmiyor sadece bizi, karşımızdakini öldürmek istiyoruz sanki.  Her an herkes birbirini öldürmek istermiş gibi hareket ediyor ama bu şekilde yaşayan %99 umuzun hayatında, ölüm belki de binde bir oluyor. Sanki üstümüze yapışmış bir tarz var, bu tarz hayatımızı kurutuyor.

Çocukların birbiriyle ölesiye kavga etmesi ya da bir hayvana acı çektirmesi sempatik bile karşılanıyor. Hakkımızı yedirmemek, burnumuzdan kıl aldırmamak için, komşumuzla kavga ediyor, bankada-elektriksu işlerinde-mağazada gördüğümüz herkese hayatı burnundan getiriyoruz millet olarak. Devlet dairesine girince şiddet göstermezsem işim hallolmaz mantığı ile hareket ediyor insanlar. Memura ,görevliye,doktora önüne gelen herkese sert davranmaya çalışıyor insanlar. Amaç işini görmek, gerisi önemli değil.

Bir zamanlar sizi görünce kılını kıpırdatmayan devlet memurları vardı bilirsiniz, şimdi onlar yok, devlet milletle barıştı, yüzleşti ama bu sefer de ipin ucu kaçtı. Hayat koca bir döğüş salonu , biz de, her farklı insanla ilişkimizde farklı bir boks ringine çıkıyoruz sanki. Bu döğüş ne zaman biter ve ne zaman dünyada kendimize cehennemi yaşatmaktan vazgeçeriz merak ediyorum.

Uzm.Dr. M. Erol YAYLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.