Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

Hekim Hastasını Tedavi Mi Etmeli Mutlu Mu?

Prof.Dr.Osman Çelbiş’in K-Haber’deki köşe yazısı

Son zamanlarda çevremizde ve medyamızda hekime karşı olan saldırıları bolca ya duyuyoruz ya da bizzat tanık oluyoruz.

Herkes bu konuda bir şeyler söylüyor, yazıyor. Bu saldırıları ben de kınıyorum. Ama asıl söylemek istediğim acaba hastalar ve hasta yakınları hekimden ne bekliyor, bunu irdelemek.

Binlerce yıl önceden tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat “hastalarınıza iyileşmelerini garanti etmeyin” diyor. Bir hasta tedaviye rağmen iyileşemeyebilir, hatta ölebilir. Maalesef bu böyle, hiç kimse istemese de. Ailesi kadar olmasa da hiçbir hekim hastasını kaybetmek istemez.

Bazı medyada direkt olmasa da “hekim de bunu haketmiş” anlamına gelebilecek ifadelere rastladım. Neymiş hastasına iyi davranmamış… Hasta hakları insan haklarından ayrılamaz, hastalara insanca muamele yapmak tüm hekimlerin görevidir.

Ama… peki hekimler insan değil midir?
Onların da hakları yok mudur?
Hekim kusurlu ise tabiiki soruşturulmalı. Hatta devlet hiçbir meslek grubunu şikayet etmek için olmayan bir ücretsiz telefon hattı kurdu.
Herkes adaletini kendisi tesis etmeye kalkışırsa ne olacak???
Bence en önemli sorulardan birisi de şu: Hekim hastasını tedavi mi etmeli, yoksa mutlu mu etmeli?

Bir keresinde acil serviste hasta yakınlarına çay, kahve ikram etmediğimden şikayet edilmiştim. Hastayı tedavimden memnundular da… ikramımdan değil. Memnuniyetin ölçüsü gerekli tedavi mi yoksa başka kriterleri de var mı? Varsa bu mevzuatımıza eklenmeli!!!
Hekim-hasta ilişkisi özeldir, özel de kalmalıdır. Karşılıklı saygı ve anlayış temel olmalı. Hekimin hastasına nasıl davranması gerektiği evrensel kurallarla belirlenmiştir, ama hastaların hekimine nasıl davranması gerektiği üzerinde fazla durulmamıştır. Hekimin de insan olduğu, işini yaparken asgari saygıyı hakettiği unutulmamalıdır.

http://www.khaber.com.tr/yazar-yazisi/profdr-osman-celbis/hastalar-doktorlardan-ne-bekliyor-2406.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.