Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

Hekimlerin aldığı maaşa ilişkin ağır eleştiri! *okuyun ve paylaşın

Geçtiğimiz ay asistanhekim.org’da Dr.Özgür Niflioğlu’nun kaleminden  “Duyduk duymadık demeyin hekimler çok para kazanıyor!”  başlığıyla bir yazı yayınlamış ve hekimlerin kazançlarını diğer meslek grupları ile kıyaslamıştık. 25 bin’in üzerinde kişi tarafından okunan ve ulusal basında bazı köşe yazarlarına da ilham kaynağı olan bu yazı, görünen o ki bazı meslek gruplarını rahatsız etmiş, ve hekimlere maddi kazançları üzerinden ağır eleştiriler yöneltilmesine sebep olmuştur. Biz de sizlerle, bu ağır eleştirilerden en “edebi” olanını paylaşıyoruz. Bu yorumu göndereni ismen bilmiyoruz ancak dilerse bize ulaşsın, ismini de yazalım. Cesareti olanı sahnenin önüne davet ediyoruz.

İŞTE O YORUM:

Selamlar Özgür Bey;

Fazla zamanım olmadığı için hemen konuya girmek istiyorum.

Yazınızı ve buna benzer başka hekimlerin, eczacıların vb sağlık sektöründe yazılan yazıları bazen okuyorum. Lakin çok gülüyorum. Devamlı ne kadar zor şartlar altında çalıştığınızdan yakınıyorsunuz. Sanki duyan da bu ülkede sizden başka kimsenin çalışmadığını. Ayrıca da sizden başka herkesin gani gani para kazandığını sanır.

Lütfen bu kadar ağlaşmayın artık.

Ben sizden çok daha okumuş biri olarak ve işim gereği birçok kuruma girip çıktığım için şunu söyleyebilirim ki çalıştığınızdan çok daha fazla para alıyorsunuz. Nöbet beklemek size mahsus birşey değil. Bazı kişiler 24 saat nöbet bekliyor. Paranızı bir ay geç almanız size mahsus birşey değil, bazı kişiler hiç alamıyor. Dayak yemek size özgü birşey değil, ukalalık yapılan her sektörde dayak yeme olasılığınız var. Evet o hastaneye gidiyorsanız işinizi doğru düzgün yapacaksınız. Hemşirelerle ve reprezantlarla muhabbetinizden hastaya bakmayı unutuyorsunuz.

hasta başına 3 TL aldığınızı söylüyorsanız size manavcılık öneririm. onda bile daha fazla para var sizin hesabınıza göre. Biriniz bi manav olsa ya.

Bu ülkede sadece işini yapan bir siz varsınız? Hiç bir fabrikada iş bulamadığı için çalışan doktor veya eczacı gördünüz mü?

Lütfen siz de biliyorsunuz bu ülkede en çok gelir getiren meslek sahibi olduğunuzu. Biz bile kendi aramızda konuşurken yağlı müşteri kategorisine doktor, eczacı ve fabrikatör olarak sıralıyoruz.

Fabrikatörler bile o kadar sermayesini koymasına rağmen hem çalışıyor hem de sizden çok daha az kazanıyorken sizin bu kadar ağlamanız sizce doğru mu?

Öyle saçma sapan bir hesap yapmışsınız ki nasıl böyle birşeyi atıpta kendinizden utanmıyorsunuz şaşırıyorum.

Evinize aldığınız temizlikçi kadına sigorta yapıyor musunuz? o kişinin afedersiniz otoparka park edecek aracı bile yokken sanki çok para alıyormuş gibi birde oraya yazmışsınız? O kişinin otobüs parasını yazdınız mı? Sizin evinizde çalışmaktan sağlığı bozulduğunda ssk’sı olmadığı için bir özel doktora gittiğinde yarım saatlik seans ücreti olarak 3 günlük yövmiyesini bırakmıyor mu?

anahtarı unuttunuz, sigortanız attı, musluk bozuldu sizin cebinizden para çıktı.

Tabi siz doktorlar kesinlikle bir gece yemekte 500 TL hesap bırakmazsınız. kolu kesilen hastaya önce 22500 TL yatır öyle gel demezsiniz. reprezantlardan havadan 2000 TL lik hediyeler almazsınız. daha çok kazanayım diye yalancıktan bakıvermezsiniz veya bi daha bi daha boşuna çağırmazsınız.

Benimde nacizane bir tavsiyem var. Madem bu kadar zorlanıyorsunuz, tamirci olunuz.

“Bir Kisi Rumuzlu Bir Okuyucu”

“Hekimlerin aldığı maaşa ilişkin ağır eleştiri! *okuyun ve paylaşın” için 47 yanıt

dotordan daha fazla okumuş olan birçok kuruma girip çıkan bu kişiliğin mesleğini merak ettim…Hayır daha çok okumuş olan ( şu an aklıma gelmiyor gerçi ama) biri de, “ağlaşmak” tarzı avam bir sözcüğü kullanmaz…

bir tarafımla gülüyorum. arkadaş hayal dünyasında yaşıyor.

şşş alooo !!! ne içtin sen kardeşim ? !! söyle ben de içeyim kafası pek güzelmiş !!!

lan gerizekalı ! o yazıda yazan hasta başına 3 tl bile çok. ben sana diyeyim benim hastanemde hasta başına 1 tl civarına çaşıyorum ben. 5 saat süren paramparça kırık ameliyatına girsem 40 50 tl. ananenin kalçasına protez eklem yapsam 50 60 tl kazanabiliyorum…

oğlum bak git !!!! :)))

Ha buna anlatmışın ha ağaca, FARK YOK bence, boşuna dilini yorma, yarın hastalara lazım olacak gardaş :))

Haaa bi de aklıma gelmişken söyleyeyim, büyük ve de en iyi ihtimal ile orta sınıf bir anadolu şehrindeki bir üniversitenin öğretmenlik ya da kamu yönetimi veya işletme tarzı bir bölümünde ganımca her sınıfı 2 kez tekrar etmek sureti ile okumuştur bu joe doe :))

YA SEN KİMSİN Kİ BİZDEN ÇOK OKUYORSUN BE!AYRICA KİM BİZDEN ÇOK ÇALIŞIYORMUŞ BİZ<İM 32-33 SAAT NÖBET TUTTUĞUMUZU BİLİYORMUSUN SAYIN BİZDEN ÇOK OKUMUŞ BEYFENDİ UMARIM ÇOK SEVDİĞİN Bİ YAKININ DOKTOR OLUR VE BU REZİL ŞARTLARDA ÇALIŞIR DA O ZAMAN ANLARSINÇ. AYRICA BİZİM İÇİMİZDE ÇOK PARA KAZANAN %10 LUK GRUP ZATEN O PARAYI HAKETMEK İÇİN ÖMRÜNÜ VERMİŞ İNSANLAR BENİM KAYINPEDER AYDA 6 BİN TL KAZANIRKEN BEN MAAŞ DÖNER NÖBET TOPLAM 3500 TL ALIYORUM BU ÜLKEDE SİZİN GİBİ KENDİNİİ OKUMUŞ ZANNEDEN İNSANLARA HEKİMLİK YAPTIĞIMIZA DA LANET OLSUN!!!

BU ZİHNİYETLE BU MEMLEKETTE DOKTORLUK MESLEĞİNİ DE MAHVETTİNİZ,TEK KELİME: YAZIKLAR OLSUN.UZMAN DOKTORUN ALDIĞI EMEKLİ MAAŞI HATIRLAYIM:1500TL,İSTEDİĞİNİZ HER YERE DE SORABİLİRSİNİZ,LİSEDEN SONRA OKUDUĞU YIL SAYISI:6,UZMAN OLMAK İÇİN ÇABALANAN YIL SAYISI:ORTALAMA 5,ÜST İHTİSAS İÇİN İSE ORTALAMA 3 YIL,GİRDİĞİ SINAV SAYISINI HESAPLAMAYA SİZİN MATEMATİĞİNİZ VEYA HESAP KAPASİTENİZ YETMEZ.TEK DİLEĞEM VAR,İNŞALLAH OĞLUNUZ VEYA KIZINIZ VARDIR DA DOKTOR OLUR,O ZAMAN NE SÖYLEDİĞİMİ ANLARSINIZ.

Bu gün Meslekler artık egitim düzeyine,yarattıgı artı degerle,riskleri,bulunabilirlikleri ile ücretlendiriliyor.
Hemen bir örnekle başlayalım.Dometes üreten bir firmanın ücret skalası Egitimsiz işci-Teknik Eleman A.ücret-3.000 TL aralıgında olmasının sebebi iyi egitim gerekmedigi,ülkeye katma degeri az ve çalışanın riski az oldugundandır.Birde Nükleer İşkolunda faliyet gösteren bir firmada A.ücret- 3.000 TL aralıgında iyi Teknik(Doktora düzeyinde) eleman çalıştırabilirmi.?Sebebi yüksek risk,iyi egitim/pratik,yüksek katma deger/kar yarattıgı içindir.
Peki bu iki kurumun çalışanlarının saglıklı olmalarını,saglık sorunlarını hızla çözen Hekimlerin hastanelerdeki yüksek hastalık bulaşı riski,iyi egitim/pratik(Uzman Hekimlik diger Mesleklerde Doktora düzeyidir),ülkeye ve kişilere yüksek katma deger/kar saglamasalar onlara bu ücret verilirmi sanıyorsunuz.Aslında az bile kazanıyorlar.
Dünya Devletleri katma degeri yüksek olmasa Egitim ve Saglıga bu kadar para harcarlarmı acaba.Tabiki hayır.
İlkokul 4. Sınıftan başlayarak Dr. yetiştirmenin aileye olan ekonomik yükünü ekleyin yukarıdakilere.
Egitiminin zorlugunu herkes bilirde ,mezuniyet sonrası genç hekimin zorluklarını kimse bilmez.
Demekki eksikligi-arzı az olan-ürün,hizmet,meslek iyi para kazanıyor ve kazanmayıda hak ediyor..
Bu yazıyı yazan kişiye bir tavsiyem olacak tekrar sınava girsin Hekim oluversin,önünde hiçbir engel yok o fazla buldugu paraya kavuşur, hemde meslek “aglaşmayan bir hekim” kazanır.Hekimlerde ondan feyz alır.(!!!!)
Tekrar vurgulayayım “Uzman Hekimlerin sayıca az,zor,uzun süreçte yetiştigi,meslek riski yüksek,ülkeye ve hizmet alanlara katma degeri en yüksek olan SAGLIK gibi bir hizmet sundugu için dünyamızda iyi para kazanır.”
Ama ülkemizde bunu yazan kişi gibi düşünen kamu onları zorunlu çalıştırarak ve ücretlerini/emekliliklerini düşük tutarak çalıştırmayı yegler.

herkes bilir ki bu memlekette hiç bir emekçi emeğinin karşılığını alamamaktadır,keşek herkes hakkettiğini alsa..dikkat edin hak ettiğini diyorum..hak nedir arkadaşlar açıklayayım kısaca..üniversiteye hazırlanırken benim çalıştığımın 10 da biri ders çalışmamış,üniversitedeyken yine benim okumak zorunda olduğum ders notlarının 20 de birini okumamış,ben ders başında sabahlarken kemal sunalın filmlerini izleyip kahkahalar basan(benim zamanlarda o modaydı),tutti furittiyi izleyen,kız arkadaşlarıyla çimlerde uzanan,kulağına küpe takıp peşimiz sıra da ”şu ineklere şaşıyorum ha” diyen ve yine ayrıca çalışma saatine bakarak benim 3 de birim kadar çalışmayan ama nedense tüm bunları görmezlikten gelip sanki dedesi tarafından havadan bana bu para bağışlanmış gibi konuşan arkadaşlar,hakketen aklınız nasıl bir hesap görüyor merak ediyorum..emek olarak da zeka olarak da fazlasını gerektiriyorsa bu meslek kusura bakmayın ama bir zahmet yani karşılığı da paralel olacak,hem madden hem manen..

bu tip kişilere söylenecek en güzel söz ”inşallah kızınız ya da oğlunuz vardır ve bir gün doktor olur”bu söz beddua oldu :))ne günlere kaldık!!!

bu şahıs extacy filan atmıştır eğer öyle değilse algıda problem var derim..sen illetli zihniyet, benim mesleğimle başka meslekleri kıyaslayamazsın bile..yakının ölmek üzereyken onu sen hayata dönderebilirmisin ya da manavın yada çakkalın.. biz zaten son derece düşük ücretlere zor şartlarda çalışıyoruz ..ama senin gbilerin övgüsüne ihtiyacımız yok ..para kazanamayan çok ama kazanan hekim arkadaşlarıma da helal olsun , zamanla yarışıyoruz bir hayat için,alınteri bu..yazıklar olsun …

öyle eziklik ki bu, bizden çok okuduğuyla???(o nasıl bir içgörüyse) övünüyor..sadece biyerimle gülüyorum, bu ne kıskançlık..amerikada ayda 30.000 tl kazanırken hekimler biz ayda 3000- 4000 arası paraya çalışalım..bi de bunun uzak mesafesi var hergün git gel 100 km..benzin parası..araba zaruri almışsındır onun taksidi..hepsini çıkarınca geriye sigara parası kalıyor..utanın ya

doktor olmayı çok istemiş,onun için çok çalışmış çabalamış,elinden geleni yapmış,yememiş içmemiş,sabahlara kadar ineklemiş,yeri gelmiş tuvalette bile ders çalışmış,içten içe doktor olmayı çok ama çok hedef edinmiş,etrafına çaktırmamaya çalışmış,bastırmış da bastırmış…vs..
ama sonunda nolmuş olamamış..
peki kimden bahsettim??
doktorlara “içinde kalmışlığı” kusan o “talihsiz” yazıyı yazma gafletinde bulunan ezikten bahsettim evet EZİİİİK!!!

BÜ,ODTÜ.İTÜ de Masteri-6 yıl- bitir mecburi hizmete “Ardanuç 1” git.
BÜ,ODTÜ.İTÜ de Doktorayı-5 yıl- bitir mecburi hizmete “Ardanuç 2” tekrar git
BÜ,ODTÜ.İTÜde Yardımcı Doçentligi-3 yıl- bitir mecburi hizmete “Ardanuç 3” tekrar tekrar git.
Peki bu Üniversitelerin Mezunları 300 ile 600 iş gün süren fiili çalışmayı gerektirecek bu yerlere her mezuniyetleri sonrası giderlermi ? Gitmeyi kabul eder iseler kaç para ücret isterler.?
Peki gezmeye giderlermi.? O bile zor.

Fazla zamanı olmamasına rağmen bizimle ilgilenmiş, bizden çok okumuş, hem de adını yazamayacak kadar çok okumuş. Sanırım ekonomi ile ilgili iş yapmakta “bir kişi” , ancak risk=para kavramını kabul etmiyor ya da o okuduğu zaman bu kavram yoktu. Beni sinirlendirmiyor artık bu cahiller, hadlerini bildirmek lazım yine de. Doktorun hayat tarzını bilmemeleri böyle yorumlar yaptırıyor, tek yapılması gereken bu insanların isimleri açıklanmalı, acil durumlar hariç sağlık hizmeti almaları engellenmeli. Tamirciye gitmeleri sağlanmalı ya da baytara.

baytar bile çok bunlara. onun aldığı paraya da laf eder kesin. kaç paraya elini her gün ineklerin bi tarafına sokup ahır kokusu içinde çalışmak isteyeceğini merak ediyorum.

‘bülent : acil durumlar hariç sağlık hizmeti almaları engellenmeli.’
ya biz de bakmak istemiyoruz böyle insanlara arkadaşlar, her hastayı acile göndermeyelim lütfen, tamam 7/24 te, burn-out diye de birşey var, intihara kadar sürükleyebiliyor…

“Beni ne doktorlar istedide varmadım” sendromunun doktor olabilememe versiyonu.!!

İlkokul 4ten bu yana dershaneye gittim en iyi eğitimi veren okullar için sabah akşam ders çalıştım. 10 yaşından beri haftasonu tatili yaz tatili sadece daha fazla ders çalışmaktı. Üniversite ve asistanlık eğitimini boşverdim. Biz diğer meslek gruplarının düşündüğü üzere onlardan 2 yıl fazla okumadık. Bu meslek için çocukluğumu yaşayamadım. Şimdi bir lise mezunu veya ÖSS ile rahat kazanılan bir bölümün mezunu bana sen fazla alıyosun 3500 sana çok diyor. Çalışma şartlarımı amele ile kıyaslıyor onlar sizden daha zor şartlarda çalışıyor diye. Bizler sadece adalet istiyoruz…

Sevgili meslektaşlarım,
Şu anki en büyük problemlerimiz:
Yasal yetkilerimizin ve özlük haklarımızın olması gerektiği düzeyde olmaması, ekonomik durumumuzun gittikçe zayıflaması, biz genç doktorların son zamanlarda içine düştüğümüz sosyo-psiko-politik hal yüzünden çalışma motivasyonunu iyiden iyiye kaybetmesidir.
İlk mesele yasal yetki ve özlük haklarını düşünürsek, yetki sorumluluk ile doğru orantılı olmalıdır. Yetki alanı insan hayatı ile kopmaz bir bağ içinde olan bir doktorun, bir savcı kadar kolluk kuvvetleri, bir kaymakam kadar emri altindaki personel üzerinde yetkisi olması zaruridir.
İkinci mesele ekonomik durumumuzun gittikçe olumsuz hal alması, kusura bakmayın ama bizlerin camia olarak mesleğinin değerini ucuzlaştıran bir hale getirmemizden ve kolaylıkla patronaj altına girmemizden kaynaklanmaktadır. Siyasi iktidarların hukuksuz, insan haklarını ve aile birliğini ihlal eder derecede patronajı altına kusura bakmayın ama musluk tamircileri bile bu kadar emeği ucuzlatılarak girmezlerdi diye düşünüyorum. Bu durumda bizlerinde payı da bizi bu duruma getirenler kadardır.
Üçüncü mesele ise geçmişteki muayenehaneciliğin toplumda bıraktığı acı hatıraların bedelini muayenehanecilikle hiç alakası olmamış genç taze hekimlerin, kendilerini bir anda içinde buldukları bu sosyo-psiko-politik buhran içinde ödüyor olmaları. Sanki geçmişin bedelini genç doktorlar ödüyorlar. Yanlış anlaşilmasın her alanda serbest piyasanın hatta neoliberal politikaların sonuna kadar işlediği ülkemde neden doktorluk mesleğine hala hukuk özgürlük aile bütünlügü gözetmeyen politikalar intikam alırcasına uygulanmaktadır?? Bunu hala anlayabilmiş değilim hala soruyorum, ahirette de soracağım!
Bizi yöneten ve alimini mazlum durumuna düşürenlere şu hadis i hatırlatarak bitirmek istiyorum: “Mazlumun duası ile Allah arasında perde yoktur.”
Saygılarımla.

TIP EGİTİMİN MATEMATİKCESİ
TIP Fak. Prt. Hek. = 1.5 Üniversite.
TIP Uzman. Uzman Hek. = 2.75 Üniversite.
TIP YD Uzm. YD Uzm = 3.5 Üniversite.
—————————————————————–
4+4+4 ile bebeler okula gidecek,4 yılın sonunda istedigi okulu seçecek,seçilen okul semtinde yok ise MEB ona okul açarak istedigi egitimi saglayacak.
TIP bitirdin TU Sınavını kazandın TIP fak. okuyabilirsin ama SB Egitim kurumlarıda mecburi hizmete gitmedinse okuyamazsın.
Senin gibi genç hekimlere bebelere uygulamadıgımız yaptırımları uyguluyoruz,zaten aramızda paranın ne önemi olabilirki.Senin parayada ihtiyacın yok kredi kartın takla attıran ve bonus veren cinsten degilmi..?.

çocuğa sormuşlar, söyle bakalım, büyüyünce ne olacaksın, çocuk:doktor, peki doktor olamazsan ne olacaksın, çocuk:doktor düşmanı.

Yorumları okuduktan sonra sizlerle aynı mesleği paylaştığım için utanmaya başladım.
Arkadaşlar bu kadar hırçın bu kadar aşağılayıcı olmayın.Hekimliğin temel felsefesini ”humanizm” olduğunu unutuyorsunuz.
Yorumu yapan arkadaş kendince fikir belirtmiş,beğenmemeniz ”gerizekalı” ”en çok biz okudu” deme hakkını vermez.
Bende 36 saat,48 saat nöbet tutuyorum,ben de onbinlerce lira kazanmıyorum ama ben de sizin ağlak olduğunuzu düşünüyorum.Ben bu mesleğe parası için,havası için gelmedim.Hesabıma yatan dönerden çok hastanın bir teşekkürü bana yetiyor.İsteyen istediği kadar küfür etsin,saldırsın,1 hastanın teşekkürü,minnet duygusu bana yetiyor.
Nedir bu kompleks? Neden çocuklar gibi meslek yarıştırıyorsunuz? Gerçekten anlamıyorum.
Saygılarımla

Bu meslegi para icin yapmiyor olabiliriz ancak saygi gormeyide mi hak etmiyoruz? Hadi saygi gormedik en azindan asagilanmayalim. Bu tur konusmalara sessiz kalmamiz nedeniyle bu duruma dustuk. Ve gercektende hic kimse bizden fazla okumamistir bunu en iyi senin bilmen gerekiyor…

Sevgili CAN yarın, belki yarından da yakın bir yerine PIÇAĞI YEDİN miydi anca akıllanırsın gibime geliyor ama “if you’ll be able to survive ‘fcourse” :)))

Can, benim de mesleğim üzerine bu kadar konuşmak hoşuma gitmiyor… bayanın yaşı, erkeğin maaşı sorulmaz hesabı…ama yanlış bilinenler var… mesela bugün gelen bir hastama bir meslektaşım 3 yıl önce laser yapmış kontrole çağırmış, para için çağırdı diye gitmemiş hasta… retinal yırtık laserinden bahsediyorum, laser etkili mi diye bir hafta sonra bakılması lazım olan, etkisiz laser sonucu körlük oluşabilecek bir durum…. yani bu toplumun genelinde var… paragöz olarak algılanıyoruz… idealistsin, mesleğinin baharındasın…ama her geçen gün değerimizi yitiriyoruz, tüm öfkemiz bundan…yoksa ben şu an uzmanım, nöbetim yok, hastalarımla çok iyi bir diyaloğum var..ama daha önce daha iyiydi ve her gün saygı azalıyor.. bunun nedeni halka verilen yanlış mesajlar…gazeteler, tvler, siyasal söylemler….Sen de yanımızda ol ve temennim ileride teşekkür eden daha çok hastamız olsun…

bu insanlar sadece türkiyede var.
bu kişi neden doktor olmamış.
bu ülkede cinsiyet veya ırk ayrımımı var.isteyen herkes olabiliyor.
olamıyorsan fazla konuşmayacaksın,
yürü
işine bak.
bu işlerden anlamadığın belli
çoluk çocuğun yazılırını lütfen yayınlamayalım

doktordan cok okuyup doktoru kisakanacagina biraz daha az kafan calisaydi doktor olaydi. nerde okumus bu kardesimiz 2 yillik okulu 15 yilda bitirenlerden sanirim :)) komedi bu insanlar yahu.

Gerçekten bu kişi ne iş yapıyor çok merak ediyorum bizden çok okumuşmuş. Fen lisesini bitirip össde derece yapmış, tıp fakültesini okumuş,tus için günde 12 saat ders çalışmış mı? Arreste müdahale ettiğini gördüğü halde ÜSYE’li kızı için bakmıyorsunuz diyerek kavga çıkaran kişilerle muhatap olmuş mu ki? Böyle insanları gördükçe meslekten soğuyorum

Bu ulkenin neresinden tutsan elinde kaliyor.tabiri caizse bu ulekeye bir gunes verilmis gerisi koyuverilmis.bu kadar

Manav yada tamirci ol demiş ya, benzer bir yaklaşımla cevap veriyorum; bu kadar nefret ediyorsan hasta olunca doktora gitme. Okursan eğer bu yazılanları yorumunu duyar gibiyim; Eşşek gibi bakacaksın diyeceksin değil mi? Ben bakarım sana eşşek gibi, ama sen kendine yediriyorsan. Birde doktordan daha fazla okumak için ne yapmak, hangi bölümü kazanmak gerekiyor? 4 yıllık bölümü 12 yılda bitirip yüksek lisans yaptıysan üzerine o ayrı.

can a katılıyorum. sesınızı bu tarz ınsanlara cıkarınca elınıze ne gecıyor ki. Ha can bıraz abartmıs olabılır durumu hepımızın hosuna gıder guzel bı dua ama hangımız ay basında atm ye baktıgımız da sövmeyız kı. lakın sahsın söledıklerınde gerceklık payı da yok değil ki. reprezantlardan beklentıye gıren doktor mu olmadı amelıyatını bırakıp fazldan para ısteyen doktor mu olmadı. parası olmadıgı ıcın hastasını bırakmayan muayenehaden doktor mu olmadı. sadece yaş olarak kurunun yanında yanıyoruz. ama herkes de saygınlıgını kendısı kazanıyor. yazıyı yazan arkadas soruyorum sana; benım net maasım lıse mezunu ımamınkınden az mı olmalı. kendımce memleketımdeyım ve cıddı bı saygımlıgım ve sevılen bırı olmama rağmen ölümle tehdıt edecek ana avrat kufur edecek ve bu yuzden belkıde esımın uykularını kacıracak ınsanlarla karsılastım. belkı de bızım kadar tehdıt alan tek kurum sılahlı kuvvetlerdır, silahlı evet onlar sılahlı her ne kadar cıddı anlamda kullanamasa da ama bıze artık tasıma ruhsatı bıle verılmıyor yanı tasıyamıyoruz. sımdı sölermısın hangımız daha cok tehdıt altındayız. canımızı dişimize takıp ınsan hayatı ıcın bıseyler yapmaya calısırken kusura bakma para hesabını bıze yapmamanız gerekır. yada hepımızı ıcıne katmaman gerekır.

15 yıl ilaç sektöründe çalışmış biri ve aynı zamanda bir Doktor eşi olarak, bu ve buna benzer düşüncelere sahip kompleksli ve kendini bilmez tiplerin maalesef çok fazla sayıda olduğunu bizzat gördüm ve yaşadım. Her meslek gurubunda çok iyiler, iyiler, vasatlar ve kötüler vardır. Ancak söz konusu ithamları hiç haketmeyen, elleri öpülesi binlerce Doktor'umuz the bulunmaktadır. Bu gerizekalı zat, hiç bir meslek gurubunun bir Doktor'dan daha fazla okuyabilmesinin mümkün olmadığını dahi bilemeyecek kadar kapasitesiz olduğunu, düşünceleri ile ve yazısıyla zaten tasdiklemiş…Bu ülkede yaşayan insanların bir Doktor'un halinden anlayabilmesi için, ancak bir yakınlarının Doktor olması gerekmekte. Başta eşim olmak üzere tüm Doktor'larımıza saygılarımı sunuyorum… Bu hadsiz ve seviyesiz mahluk her kimse, (tahminim ilaç sektöründen biri olabilir?), ben onun taaa…

Hekim arkadaşlar, seviyesizleşmeye gerek var mı? Lütfen olaylara biraz daha soğukkanlı yaklaşalım.Bu seviyesizlikle biz ne örgütlenebiliriz ne sorunlarımızı anlatabiliriz…

Yağlı müşteri olarak tanımladığı (belki bankacıdır) doktorlar bu ülkede bir elin parmağını geçmez, her branşta isim yapmış çok büyük hocalar var ve onlar iyi kazanırlar… ama onlar devlet hastanesinde ağır şartlarda çalışan binlerle kıyaslanınca çok küçük bir azınlık… şimdi ben diyim ki tüm şarkı söyleyenler ibrahim tatlıses kadar iyi kazanıyor, özel jeti var hepsinin….aynı hesap…. doktorlar az kazanıyor, birkaçı hariç… şimdi hasetle onları örnek gösteriyor arkadaş… onlar dahi (genius)… yine de amerikada dünya starlarının malikanelerine komşu evlerde oturan, daha az çalışan meslektaşlarına göre bizim hocalarımız çok çok çok az kazanıyor… acaba arkadaş annesi hastalanınca o doktorlara mı götürmek istemiş, parası yetmemiş? bundan mı öfkesi? oysa bize getirse bedava bakardık, sinirlenmezdi bu kadar 🙂

temizlikci kadinin diplomasinda ne yaziyor acaba.gunu birlik gelen temizlikcinin sigortasini kim yatiriyor acaba.ayrica o temizlikci kazandigi paranin yuzde kacini vergi olarak yatiriyor merak ettim.

10 yıl öncesine göre halkı doktordan nefret ettiren, doktorun 3 bin TL maaşını ayda 1000 TL ile geçinmek zorunda bırakılan insanların gözüne sokan, doktoru insanlara karşı hedef tahtası yapan, fabrika mantığını sağlık sistemine oturtan performans sistemi ile doktoru doktora kırdıran bu hükümettir bu bakanlıktır. doktorla hasta arasına parayı sokan tüm bunların sorumlusudur bundan dolayı kendi halkımıza kızmanın anlamı yok biz de o halkın içinden gelen bireyleriz doktorlar olarak. bizi bize kırdırana, insanca geçinecek parayı zar zor kazanan doktorları yoksulluk sınırının altında yaşayan insanların anlaması tabi ki imkansız. Eskiden bir asistan hekim benim hastanemde 5 bin tl alırken ben bundan 6 yıl sonra 3bin TL alıyorsam, yoksulluk sınırındakı insan benim düzeyime çekileceği yere ben giderek yoksulluk sınırına yaklaşıyorsam burada isyan edilmesi gerekn bir durum var demektir, ama halka isyan yanlış olur bizi bu hale sokanlar hedef alınmalıdır bütün eleştirilerde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.