Kategoriler
Haberler

Hipokrat kürtaj için ne demiş?

Hipokrat Andının Orjinali

Tartışmaya tarihi bir boyut ekleyelim; ama unutmayalım tıp, insanlığın yararına sürekli değişen ve gelişen bir bilimdir.

“Hekim apollon aesculapions, hygia panacea ve bütün tanrı ve tanrıçalar adına!… and içerim, onları tanık ve şahit tutarım ki, bu andımı ve verdiğim sözü gücüm kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim.

Bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Öğrenmek istedikleri takdirde onun çocuklarına bu sanatı bir ücret veya senet almaksızın öğreteceğim. Reçetelerin örneklerini, ağızdan bilgileri şifahi malumatı ve başka dersleri evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekim andı içenlere öğreteceğim. Bunlardan başka bir kimseye öğretmeyeceğim.

Gücüm yettiği kadar tedavimi hiçbir vakit kötülük için değil, yardım için kullanacağım. Benden ağı ( zehir ) isteyene onu vermeyeceğim gibi, böyle bir hareket tarzını bile tavsiye etmeyeceğim. Bunun gibi gebe bir kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim. Fakat hayatımı, sanatımı tertemiz bir şekilde kullanacağım. Bıçağımı mesanesinde taş olan muzdariplerde bile kullanmayacağım. Bunun için yerimi ehline terk edeceğim.

Hangi eve girersem gireyim, hastaya yardım için gireceğim. Kasıtlı olan bütün kötülüklerden kaçınacağım. İster hür ister köle olsun erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan mazarrattan sakınacağım.

Gerek sanatımın icrası sırasında, gerek sanatımın dışında insanlarla münasebette iken etrafımda olup bitenleri, görüp işittiklerimi bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.

Vegrorum arcana visa, audita intellecta nemo eliminet.”

“Hipokrat kürtaj için ne demiş?” için bir yanıt

Paylaşım için çok teşekkürler. Hipokratın meşhur andının bu konu içinde tartışılması çok yaratıcı olmuş.

Tartışmaya ben de fikirlerimi sunarak katılmak istiyorum :

Tıp Hipokrat’tan bu yana çok değişti. Hipokrat bu metni yazdığında kadın doğum diye bir branş yoktu, insanoğlu anestezi nedir onu bile bilmiyordu. Bu metinde bahsedilen şeylerin çoğu günümüze uygulanamaz ki zaten. O nedenle bunu modern tıp uygulamalarına Hipokrat’ın bu tarihi metninin içeriğini tartışmanın fazla pratik anlamı olduğunu zannetmiyorum. Bu metin zaten günümüzdeki tıp fakültesi mezuniyetinde kullanılmaz, onun günümüze olan uyarlaması kullanılır, orjinal halinin sembolik olmaktan öte bir anlamı ve önemi yoktur diye düşünmekteyim. Daha insan anatomisi doğru dürüst bilinmeden tıp uygulanan bir çağda yazılan bir lirik metnin , tarihsel bir değer olması ötesinde bilimsel bir anlamı olabilir mi? Modern tıp net bilimsel gerçeklerle uygulanmaktadır, kürtaj da (D&C) bu uygulamalardan biridir. Benim fikrimce, kürtaj tartışması bilimsel verilerle yapılmalı, modern dünyadaki kadın hakları ve bireysel seçim unsurları dikkate alınarak şekillenmelidir, zaten modern tıbbın uygulandığı memleketlerde bu böyle uygulanmaktadır. Bakanın ya da başbakanın kürtaj hakkında düşündüklerine saygım var, kendilerini bağlar ama devlet olarak bir bayanın evrensel haklarını rencide ederek kendi ahlaki anlayışlarını yasalaştırmaları ve bu yolla insan haklarını ihlal edebilecek uygulamak içine girmelerini doğru bulmuyorum.

Ulaş M. Çamsarı

Editöriyel Not:
Sayın Çamsarı entellektüel düzeyi yüksek yorumunuz sebebiyle teşekkür ederiz, ulaşmak istediğimiz uslüp işte budur. Bu paylaşımı / haberi yapmamızın sebebi ilerleyen dönemde mevcut konuya bu açıdan da bir yaklaşım yapılması ihtimalidir. Konuyu açıklayıcı yaklaşımınız habere değer katmış ve tamamlayıcı bir rol oynamıştır. Teşekkürlerimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.