Kategoriler
Haberler Kültür

İnekler çok süt versin diye denizde yıkandı

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesi Çeşmeönü Limanı’nda düzenlenen ‘Mayıs Yedisi Şenlikleri’nin son gününde, yayla göçü için süslenen inekler, daha çok süt vermeleri ve yaralarının çabuk iyileşmesi için denizde yıkandı.

Törende konuşan Beşikdüzü Kaymakamı Alaattin Aktaş, “Eski takvime göre bugün Mayıs ayının 7’inci günü olduğu için şenlikleri bugün gerçekleştiriyoruz. Şenliğimizin bu bölümünde insanlar ineklerini denize sokuyor. Bunun ineklerine iyi geldiğine inanıyorlar. İnekler yıkandıktan sonra yayla göçü başlayacak. Burası cıvıl cıvıl, insanlar yöresel kıyafetlerini giymiş, inekler süslenmiş. Köy yaşantısı artık unutuluyor. Mayıs yedisi geleneği, Çepni Türkeri’nin Mayıs’ın yedisinde yaylalara çıkmadan önce geçim kaynağı olan hayvanlarıyla deniz suyunda yıkanmasının, deniz havası almasının; sağlık, güç, moral ve enerji depolamasının; yayla dönüşü olan sonbahara kadar geçecek süre içinde engin su ile vedalaşmasının sembolüdür. Bu gelenek günümüzde de yaşatılmaya çalışılmaktadır.” dedi.

Hayvan Yıkama Komitesi Başkanı Nadiye Gözaçan da Mayıs 7’si geleneği hakkında bilgi verdi.

Daha sonra yayla göçü nedeniyle süsledikleri ineklerini hastalıklardan korunmaları ve bol süt vermeleri için denize sokan yöresel giysili kadınlar, türküler söyleyerek ineklerini yıkadı. Şenliğe katılanlar da kemençe ve davul- zurna eşliğinde horon tepti. Vatandaşlara yöresel mısır unu helvası dağıtıldı.

Etkinlikler kapsamında düzenlenen ve 36 ineğin katıldığı “en güzel inek” yarışmasında birinciliği Gülhanım Aksoy’un ‘Aynalı’ isimli ineği elde etti. Gülhanım Aksoy, ödül olarak aldığı 150 lira ile Aynalı’ya yem alacağını söyledi Aksoy, “Aynalı’yı yarışmaya hazırlamak için 2 gün boyunca yıkadım, temizledim ve süsledim. Aldığım ödülle de yine ona yem ve kepek alacağım. Bakımı çok zor ama hayvanları çok sevdiğim için Aynalı’dan vazgeçemiyorum.” şeklinde konuştu.

Vatandaşlar ise kış boyunca ahırda kapalı kalan ineklerini yaylaya çıkmadan önce şifalı olduğuna inanılan tuzlu deniz suyuyla yıkıyor. Böylece ineklerin hem kış boyunca vücutlarında oluşan yaraların iyileşeceğine, hem de daha fazla süt vereceklerine inanılıyor. Yayla göçü için süsledikleri ineklerini deniz suyuyla yıkayan kadınlar daha sonra yaz boyunca konaklayacakları yaylalara doğru yola çıkıyor.

Beşikdüzü’nün Çeşmeönü Limanı’nda düzenlenen törene Kaymakamı Alaattin Aktaş, Belediye Başkanı Ramis Uzun ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.