Kategoriler
Haberler

İşte hükümetin memura zam teklifi

Hükümet, 2012 yılı için memurlara 6 ayda bir yüzde 3, 2013 yılı için de ilk 6 ay yüzde 3 ikinci 6 ay yüzde 2 zam teklif etti. Bakan Faruk Çelik, toplu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 2012-2014 orta vadeli programın dikkate alınarak teklif verdiklerini söyledi.

Toplu görüşmenin üçüncü ayağı sabah saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda başladı. Görüşmeye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve KESK Başkanı Lami Özgen temsilcileri katıldı. Görüşmelerin ardından Bakan Faruk Çelik ve konfederasyon başkanları kameraların karşısına geçti. Çelik, kamu işverene heyeti olarak, 2012-2014 orta vadeli programın dikkate alınarak teklif verdiklerini söyledi. 2012 için yüzde 3+3 2013 yılı için ise yüzde 2+3 zam oranlarını belirlediklerini ifade eden Bakan Çelik, “11 hizmet kolu ilgili tekliflerimizi gerek sendika gerekse konfederasyon başkanlarına sunmuş bulunuyoruz. Görüşmelere çarşamba günü başlayacağız, Gerekirse 3 gün çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Nihai durum ayın 21’ine kadar devam ettireceğiz. Uzlaşma ile bağdaşmasını arzu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“AFRİKA ÜLKESİNDEKİ BİR ÜLKEYE VERİLEN TEKLİF GİBİ”

Çelik’in ardından konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye’nin krizleri en iyi karşılayan ülke olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu;

“Teklife bakıldığı zaman Afrika kıtasındaki bir ülkeye teklif verilmiş gibi. Ya da borç krizinde boğuşan Yunanistan’ın verebileceği teklif gibi bir teklif. En azından bugün verilen teklifin iki katı olsa idi, anayasa değişikliği toplu sözleşme hakkı büyüyen Türkiye ve büyüyen Türkiye’yi daha da büyütme gibi çalışanları motive eden bir yaklaşım olurdu. Hükümet, Türkiye’nin gerçek fotoğrafını yansıtan bir teklifle gelmelerini öneriyorum. Bu teklif yok hükmündedir. Çarşamba günü yeni bir teklifle gelmelerini bekliyorum. Bu rakamlara uzlaşı habercisi rakamlar değil. Bu teklifi kabul etmediğimizi ifade eden kitlesel eylemlere bütün il ve ilçelerde yarın eylemlerimiz olacak. Hem Türkiye’nin büyümesinden yanayız hem de büyüyen ekmekten yanayız. Bu iş dünyasına, iş dünyasına ayrı, çalışana ayrı olursa bunu da asla kabul etmeyeceğimizi kabul etmek istiyorum.”

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk teklifi, ‘kamu çalışanlarını ve emeklileri yok sayan’ bir teklif olarak niteledi. Koncuk, “Hizmet kollarının talepleri hiçe sayılmış. Sadece yoğurt talepleri karşılanıyor. Bunu asla kabul etmiyoruz. Emeklilerimizin yaşadığı problem görmezden gelinmiş. Bütün kamu sendikalarını 21 Mayıs’tan sonraki bir tarihte ortak iş bırakmaya davet ediyoruz. Ek ödemelerde 1 puanlık artış sağlanmıyor. Müsteşarın maaşında 800 yakın artışa gideceksin, öğretmen profesör ve din görevlisinin ek ödemelerinde artırım yapmayacaksın. Bunu anlama mümkün değil.” diye konuştu.

KESK Başkanı Lami Özgen de öngörülen ücretin yoksulluk ve sefalet ücreti olduğunu savundu. Mevcut hükümetin kamu çalışanlarını kandırmaya çalıştığını ifade eden Özgen, “Bu toplu sözleşme teklifi değildir. Değişen bir şey yoktur. Emeğimizin ve alın terimizin karşılığını istiyoruz. Toplu sözleşme bugün ortadan kalktı. Mevcut toplu sözleşme talebi çok uyduruk.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.