Kategoriler
Haberler

İzmir İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz atandı

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne atanan Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, basınla tanışma toplantısında İzmir’in su meselesine değindi ve yüzde 80 oranında temiz olan İzmir’in suyunun yüzde 100 temizlemeyi amaçladıklarını belirterek, “İzmirliler’in damacana suya para verme dönemini bitirmek istiyoruz” dedi

Kamu Hastane Birlikleri kapsamında her ilde oluşturulan Halk Sağlığı Müdürlükleri kapsamında İzmir’e Halk Sağlığı Müdürü olarak atanan İzmirli Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz düzenlediği basın toplantısıyla yapılanma ve görev alanlarını açıkladı. Dr. Türkyılmaz, başta Aile Hekimleri ile Toplum Sağlığı Hizmetleri olmak üzere kentin su, hava, tütün gibi toplum sağlığını etkileyen konularda denetimleri bundan böyle kendilerinin yapacağını belirtti. Uzm. Dr. Türkyılmaz, Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü’ndeki görevinin ardından doğduğu kente müdür olarak dönmekten mutlu olduğunu söyledi.

Bir çok proje var

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak temel amaçlarının aile hekimliğinin de içinde bulunduğu ilk basamak sağlık hizmetlerini yürütmek olduğunun altını çizen Dr. Türkyılmaz, “Ayrıca gebe ve çocukların sağlık takiplerini yapmak, temiz su ve havanın yanı sıra tütün kullanımını denetlemek, kanser ve obezite gibi toplum sağlığını ilgilendiren konularda birçok projemiz var. Zamanı geldiğinde hepsini tek tek paylaşacağız. Sağlıkta dönüşüm programının tüm parametrelerini en iyi şekilde İzmir’de uygulamak istiyoruz. Hedefimiz hizmette iyi bir yerde olan İzmir’i daha da üst noktaya taşımak” diye konuştu.

Sütte de, suda da sıkıntı yok

Okul sütü projesi kapsamında İzmir’de de meydana gelen rahatsızlanmaların sorulması üzerine “Bir önceki gün de 29 çocuk hastanelere karın ağrısı şikayetiyle götürüldü. Fakat ilk incelemeler bunun besin zehirlenmesi olmadığı yönünde. Arkadaşını gören veya hafif karnı ağrıyan öğrenciler psikolojik olarak benim de karnım ağrıyor diyebiliyor. Sütte bir sıkıntı yok” dedi. Önceki yıllarda tartışma konusu olan arsenikli suya da değinen Türkyılmaz, suyun denetim ve kontrollerini de kendilerinin yapacağını ifade ederek, “Şu an itibariyle İzmir’in suyunun yüzde 80 oranında temiz olduğunu söyleyebilirim. Bu gerçekten iyi bir sonuç ama biz bunu yüzde 100’e çıkarmayı hedefledik. Yapacağımız analizlerde olumsuz bir durumla karşılaşırsak da durumu Büyükşehir Belediyesi’ne iletip, tedbir alınmasını isteyeceğiz. İzmirliler’in damacana suya para verme dönemini bitirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

30 Nisan’da İzmir Halk Sağlığı Müdürü olarak atanan Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, 29.09.1971 Menemen doğumlu, evli ve bir çocuk annesi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Uzmanlığını İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı’nda yapmıştır.
Nihal Işık- Haber Ekspres

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.