Kategoriler
Haberler

Kamu çalışanlarından ‘Hakkımızı İstiyoruz’ mitingi

Kamu çalışanları Adana’da maaşları protesto etti. Kamu Sen ve Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un katılımıyla İstasyon Meydanı’nda üyelerle birlikte ‘Hakkımızı İstiyoruz’ mitingi düzenledi. 

        Mitingde konuşan İsmail Koncuk, geçtiğimiz ocak ayında memur maaşlarına artış yapılmaması nedeniyle tüm kamu görevlilerine, geciken süresiyle orantılı olarak gecikme faizi ödenmesini istedi. Adana’nın yanısıra 7 ilden gelen kamu çalışanları Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu yanında toplandı. ‘Parasız sağlık, parasız eğitim’, ‘Türkiye sevdamız, ekmek için kavgamız’, şeklinde sloganlar atan kamu çalışanları, mehter takımı eşliğinde yürüyüşe geçti. Eylemciler, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı ve Kasım Gülek Köprüsü’nden geçerek İstasyon Meydanı’na kadar yürüdü. Mehter takımı gösterisi ardından konuşma yapan Genel Başkan İsmail Koncuk, Türkiye’nin anayasada yazdığı gibi gerçek anlamda bir sosyal devletse, kamu çalışanlarına 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yüzde 10 artı 10 zam istediklerini kaydetti. 7 ilde mitingiler düzenleyerek hükümeti uyardıklarını ifade eden Koncuk, bundan sonra da sürekli meydanlarda olacaklarını ifade etti. 

        Koncuk, kamu görevlilerinin emekli ikramiyesi için öngörülen 30 yıl sınırlamasının kaldırılmasını, bu yolla her çalışanın çalıştığı süre ile orantılı olarak emekli ikramiyesi almasını talip ettiklerini dile getirdi. Koncuk, ”Türkiye anayasasında yazdığı gibi gerçek anlamda bir sosyal devletse, kamu çalışanlarına 1 Ocak 2012’den geçerli olmak üzere yüzde 10 artı 10 zam istiyoruz. Hiç kimse o toplu sözleşme masasında yüzde 3 artı 3 zammı bize teklif bile etmesin. O teklifi onların suratlarına çarparız.” diye konuştu. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı miting yaklaşık 3 saat sürdü. Konuşmaların ardından mitinge katılan kamu çalışanları olaysız şekilde dağıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.