Kategoriler
Haberler

“Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır”

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin öncüğünde Türk Kızılay’ına destek vermek için Ege Bölge Kan Merkeziyle “Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır” sloganıyla anlamlı bir kan bağışı kampanyasına evsahipliği yaptı.

Hemşirelik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri, Sağlık Kültür ve Sağlık Spor Daire Başkanlığı ve Ege Bölge Kızılay Kan Merkezi’nin işbirliğiyle düzenlenen kampanyaya,  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi  Rektörü Prof.Dr. Galip Akhan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ahmet Adem Tekinay, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç.Dr. Yasemin Tokem, Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Medine Yılmaz,  Kızılay Türk Kızılay’ı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök  katıldı. 

Öğrencilerin ve akademisyenlerin yoğun katılım gösterdiği, halka açık olarak gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasında ‘her ünite bir hayat kurtarır’ diyerek bağışta bulunan İKÇÜ Rektörü Prof.Dr.Galip Akhan kan bağışının önemine vurgu yaptı. Başta birer sağlıkçı birer hekim olarak acil kan ihtiyacının önemini birebir yaşadıklarını ifade eden  İKÇÜ Rektörü Prof.Dr.Galip Akhan,”Acil kan ihtiyacından kaynaklanan sıkıntıyı hem birer  hekim olarak birebir yaşıyoruz hem de hasta yakınlarının yaşadığı ızdırabı birlikte  paylaşıyoruz. İKÇÜ olarak böyle anlamlı bir kampanyaya destek olmak bizim için oldukça önemliydi. Düzenli kan bağışında bulunan bir hekim olarak da bir örnek olması açısından herkesin rutin olarak kan vermesi gerektiğini düşünüyorum. Hem sağlığımız açısından hem de diğer hastaların bu ihtiyaçlarına cevap vermek açısından çok önemli bir davranış” diye konuştu.

Türk Kızılay’ı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, Bölgedeki 6 ilde toplam sekiz Kan Bağışı Merkezi  ile kan bağışı toplama ve eğitim faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. Gök, “Ege Bölgesinde 6 ilde toplam 152 hastanenin kan ihtiyacının tamamı tarafımızdan karşılanmaktadır. Hedefimiz 2012 yılı sonunda 300 bin ünite kan bağışı toplamaktır. Bu hedef doğrultusunda bizlere destek veren İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’ne Rektörümüz nezdinde teşekkürlerimi sunuyorum. Bu desteklerin artmasıyla hiçbir hasta ve hasta yakınımız kan aramayacak, mağdur olamayacak. Bölgemizin tamamının kan ihtiyacım gönüllü düzenli ve bilinçli bağışçılardan karşılayabilmek, halkımızda kan bağışı konusunda bilinç ve farkındalık yaratabilmek için toplumun tüm kesimlerinin desteğine ihtiyacımız vardır” şeklinde konuştu.

Kampanyaya bağışta bulunan Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ahmet Adem Tekinay ise kan vermenin acil ihtiyaç değil, sürekli ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Prof.Dr. Tekinay “Üniversite  olarak bu kampanyaya destek olarak öğrencilerimize ve hocalarımıza da örnek olacağımızı düşünüyoruz. Kötü zamanda kan almak zorunda kalıyorsunuz ama iyi zamanda da kan vermeyi düşünmek gerekiyor.  Hem manevi olarak hem de sağlık açısından çok önemli. Ufak iğne acıları manevi lezzete dönüşüyor. Her 3 ayda bir kan vermeye devam edeceğim”dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas da her ünitenin kazanılan bir hayat olduğunu ifade ederek tüm sağlık çalışanlarının böyle kampanyalara öncülük etmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.  Prof.Dr.Malas, “Sağlıkçı olduğumuz için kan ihtiyacının ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Vatandaşımız ise  ihtiyacı olduğunda kan bulmanın ne anlama geldiğini anlıyor. Bu anlamda bağış konusunda daha çok duyarlı olunmalıdır. Diğer önemli nokta ise standartlara uygun, yetkili ,donanımlı birimlerde kan verilmelidir. Öyle bir yere kan bağışlanıyor ki buradan ihtiyacı olan heryere bu bağış ulaştırılıyor. İşte  Kızılay’ın bu anlamda çok önemli ve anlamlı bir misyonu yürüttüğünü düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kampanyanın mimarı Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü  adına konuşan  Yard. Doç. Dr. Medine Yılmaz ise İKÇÜ ile Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi ile imzalanan protokol doğrultusunda Hemşirelik Bölümü Öğrencilerinin oldukça verimli bir eğitim süreci yaşadığını söyledi. Bu eğitimlerden etkilenen öğrencilerden Büşra Çakar’ın önerisi ile çalışmalara başladıklarını belirten Yard. Doç. Dr. Medine Yılmaz,  “Rektörümüzün de desteği ile bu çalışmayı yürüttük. Hemşirelik Bölümü öğrencilerimizin bu kampanyaya desteği ve ilgisi biz akademisyenler için de oldukça anlamlı oldu. Özellikle sağlığın içinde yer alan kişiler olarak böyle anlamlı bir kampanyada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Bağışların ardından Kızılay Ege Bölge kan Merkezi Müdürü Dr.Gökay Gök kan bağışında bulunan başta Rektör Prof.Dr.Galip Akhan ve Fakülte dekanlarına destekleri için teşekkür belgesi takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.